30 Ağustos 2012, Perşembe 11:30:00

THY PİLOTLARINDAN İSYAN SATIRLARI!

Yaz aylarındaki yoğun uçuş programından dolayı izin kullanamayan bir THY pilotu isyan etti: “ Yorgunum, uykusuzum, mutsuzum”
  • Kaç gün yıllık izin
  • iyi sallamışsın ama boş sallamışsın...thy de uçan asker pilotlar diğer şirketlere kaçmaya çalışıyorlar...sen neden bahsediyorsun
  • Arkadaşlar bakın alımlar hala devam ediyor Thy ye başvurun .. özel hava yolu şirketlerine baban kaptan yada paşa değilse almıyorlar sizi işe.. tip parasını alıp tekmeyi basıyorlar sakın gitmeyin bunlara tip eğitimi almaya.. bunlar yakında bizleri mumla arıycak çünkü pilot bulamazlar inşallah bu soygunculara sakın gitmeyin thy nin sınavlarını gecerseniz işe girebiliriz.. hiç olmassa paranızı almıyorlar.. ve thy gitgide büyüyor bu iyi bir şey tabiiki yorulcaz.. ama yeterki işe alınalım.. tekrar söylüyorum özel hava yolu şirketlerine gitmeyin paranıızı alıyorlar.. diğer torpilli asker paşa veya kaptan çocuklarını yetenekleri olmasa dahi onları işe alıyorlar uyarımı dikkate alın lütfen benden söylemesi..
  • tesadüfü olarak bu siteye gördüm ve aklımda hep bu yasakcı zihniyetin yaptıkları aklıma geldi.beyin cerrahı doktoru olarak pilot arkadaşların bu haykırışlarına kulak vermemek mümkün değil.ama havacılıkta da gördüğüm yardımcı personel(uçuş ve yer) bu konularda sizleri hedef gösteriyor oh olsun diyor.bizim meslekte de yardımcı personel aynı ağır ve yersiz sözlerde bulunuyor.36 saat bir fiil çalışıyorum ameliyat yapıyorum,ayakta durmak için çırpınıyoruz hastaya zarar gelmesin diye,sonuç ne oluyor ehh çalışacan tabiki diyorlar o kadar döner alıyorsun lafını da yapıştırıyorlar.pilotluk ve doktorluk büyük risk taşır ve kişinin ruhen bedenen bu işe tam olarak hazır olması gerekir ki emanet edilen canlara zeval gelmesin.her şey para değildir,100 bin verselerde sağlık geri gelmez.aile yapısı paraya değişilmez,huzurun olmadığı yoğun temponun olduğu yerde paran da bir işe yaramaz.havacılık çalışanları olarak biz sağlıkçılar gibi siz de birlik olamamışsınız o yüzden sorunlarınız giderek büyüyor.

 

Türk Hava Yolları’nda uçucu ekiplerin yoğun yaz temposuna ayak uydurmakta güçlük çekmeleri, şirket içi yazışmalarda isyana dönüştü. Yıllık izin kullanamamaktan ve yoğun uçuş programından bunalan bir pilotun isyan ettiği o mektuba Airporthaber ulaştı.

İşte bir pilotun kaleminden isyan cümleleri:

- ... Sistemde Eylül 4-5-6-7 yıllık izin planlanmıştı. Şirketin belirttiği üzere blok boşlar tip müdürlüklerine gidilerek istenecek denildi. Ben de başına ve sonuna boş istemeye gittim. Birakin boş gün almayı kaptan eksiğinden dolayi yıllık iznimi alamayacağımı onun yerine aynı tarihlere BI verileceği bilgisini alarak eve dondüm.

-  Eylül programı çıktı. Evlere şenlik. Yıllık izin verilmiş. Allah razı olsun. Tam tamına 2 gun. Başına sonuna boş günlerle 6 gun. Ne var ki verilen yıllık izin 15-16’sına. Şimdi soruyorum ben bu 2 günlük yıllık izinde ne yapayım? Boş günlerle 6 gun almışsın işte diyorsanız o zaman sorumu değiştiriyorum. Bana yıllık izin verilemeyeceği, o tarihlere BI verileceği bilgisine dayanarak plan yaptıysam mağduriyetim ne olacak? Bu saatten sonra bana birilerinin kendince vermiş olduğu tarihe nasil bir şeyler  planlayayım?

BU HALDE UÇUŞLAR EMNİYETLİ OLUR MU?

- Benim de kendime ait bir hayatım var. Esim, cocuğum var. Evde huzur kalır mı sizce? Benimle birlikte bu hayatı yaşayan aileme " şu tarihe birşey yapacağız yok olmadı bu tarihe yapacağız,yok o da olmadı adam eksikmiş izin yokmuş." demem nasıl karşılanır sizce? Şimdi bir kez daha soruyorum bu sekilde bir hayat güzel mi? Evde huzur olur mu?

- Bu ruh haliyle, bu beden sağlığıyla uçuşlar emniyetli olur mu?

- Adam eksiği var ne demek? Bunun suçlusu ben ve ailem mı?

- O kadar cok şey yazasım var ki.. Kaç tane cümleyi yazıp yazıp sildim tahmin edemezsiniz.

- Çok doluyum haddimi astığım nokta varsa ki sanmiyorum kusura bakayin...

Adı bizde saklı bir başka pilot ise yine yoğun uçuş programından şikayet ediyor ve çıkan uçuş programlarının kendisini bedenen yorduğunu kaydediyor.

YORGUNUM SABAHLARI KALKAMIYORUM

İşte o pilotun yazısından önemli bölümler:

"17 Subattan 2011’de şirkete katıldım. Henüz izin kullanmadım ve  boş gün eksiklikleriyle toplam simulatör saatleri hariç 1428 saat kesintisiz uçtum. Kendimi yorgun hissetmeye, sabahları zor kalkmaya başladım. Ekip planlamayla bu sabah konustum, kendileri beni adeta baslarindan attilar ve gerekli sorulari soramadan telefonu kapatmak zorunda kaldim. Afsin Kaptan'im, size asil sorum, “ Neden olması gereken hakkım olan şeyleri mutlaka ve mutlaka uzun süreler telefon başında bekleyerek, olmam gerekenden çok daha kibar davranmak zorunda kalarak, sanki işini yapması gerekenlere bana kıyak yaptırıyormuş gibi davranmak zorunda kalıyorum?”

©AirportHaber Özel

THY PİLOTLARINDAN İSYAN SATIRLARI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (95)

Yılmaz ~ 2 yıl önce
Kaç gün yıllık izin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sakın ..diyene ~ 6 yıl önce
iyi sallamışsın ama boş sallamışsın...thy de uçan asker pilotlar diğer şirketlere kaçmaya çalışıyorlar...sen neden bahsediyorsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sakın ~ 6 yıl önce
Arkadaşlar bakın alımlar hala devam ediyor Thy ye başvurun .. özel hava yolu şirketlerine baban kaptan yada paşa değilse almıyorlar sizi işe.. tip parasını alıp tekmeyi basıyorlar sakın gitmeyin bunlara tip eğitimi almaya.. bunlar yakında bizleri mumla arıycak çünkü pilot bulamazlar inşallah bu soygunculara sakın gitmeyin thy nin sınavlarını gecerseniz işe girebiliriz.. hiç olmassa paranızı almıyorlar.. ve thy gitgide büyüyor bu iyi bir şey tabiiki yorulcaz.. ama yeterki işe alınalım.. tekrar söylüyorum özel hava yolu şirketlerine gitmeyin paranıızı alıyorlar.. diğer torpilli asker paşa veya kaptan çocuklarını yetenekleri olmasa dahi onları işe alıyorlar uyarımı dikkate alın lütfen benden söylemesi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir doktor ~ 6 yıl önce
tesadüfü olarak bu siteye gördüm ve aklımda hep bu yasakcı zihniyetin yaptıkları aklıma geldi.beyin cerrahı doktoru olarak pilot arkadaşların bu haykırışlarına kulak vermemek mümkün değil.ama havacılıkta da gördüğüm yardımcı personel(uçuş ve yer) bu konularda sizleri hedef gösteriyor oh olsun diyor.bizim meslekte de yardımcı personel aynı ağır ve yersiz sözlerde bulunuyor.36 saat bir fiil çalışıyorum ameliyat yapıyorum,ayakta durmak için çırpınıyoruz hastaya zarar gelmesin diye,sonuç ne oluyor ehh çalışacan tabiki diyorlar o kadar döner alıyorsun lafını da yapıştırıyorlar.pilotluk ve doktorluk büyük risk taşır ve kişinin ruhen bedenen bu işe tam olarak hazır olması gerekir ki emanet edilen canlara zeval gelmesin.her şey para değildir,100 bin verselerde sağlık geri gelmez.aile yapısı paraya değişilmez,huzurun olmadığı yoğun temponun olduğu yerde paran da bir işe yaramaz.havacılık çalışanları olarak biz sağlıkçılar gibi siz de birlik olamamışsınız o yüzden sorunlarınız giderek büyüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000