15 Eylül 2010, Çarşamba 13:14:10

THY PERSONELİNE ATAMA ŞOKU!

THY Yer İşletme Başkanlığı 90 çalışanına gönderdikleri tebligatlarla tayin edildiklerini bildirdi.
  • alaka şu sevgili kardeşim; bir sendika düşünün ki sizin de dile getirdiğiniz gibi bir zorunlu tayin gerçekliği varken üyesini bu zorbalık karşısında örgütlemek ve işverene karşı da mücadele etmek yerine tek gücü olan toplu sözleşmede konu ile ilgili madde düzenleyerek bu haksızlığı meşru hale getirsin. bundan hareketle sizin ifade ettiğiniz durum sadece işveren açısından kazanılmış bir haktır. kötü olan da dün bu zorbalık karşısında insan onuruna yaraşır bir yaşam talebi ile her türlü sivil itaatsizlik hakkına sahip olan thy işçisinin öz örgütü olan sendikasının eli ile bu seçeneğinin işverenin iki dudağının arasına bırakılmasıdır.
  • Bildiğim kadarıyla eğer sözleşmede işveren tayin maddesini koyduysa, işçi ya tayini kabul eder, ya da hiç bir hak idda edemeden istifasını verebilir. Sözleşmeyi görmek lazım
  • 22.Dönem 8.maddeye göre demek ne alaka.Bu madde olmadan öncede bu işlem yapılıyordu ve insanlar mecburen tayin edildikleri yere gidiyordu.Gitmez ise iş akdi tazminatsız fesh ediliyordu.Bu dönem çalışanlara,tayini kabul etmeme hakkı kazanıldı.Tayini kabul etmeyen tazminatını ve 6 aylık brüy maaşını alıp ayrılabilecek.Bu uygulamamıdır kötü olan...
  • Hakikaten büyük haksızlık. 1 yıllık uzman nereye müdür olsam diye yer beğeniyor...15 yıllık memur taşraya sürülüyor. Yazık be...hele o genel müdürlük .çoğu AKP li bile değil...ama bulmuş torpili akşama kadar çay kahve lak lak yapan bayanlarla dolu...bakalım bu işin sonu nereye varacak...bir de sendika var dı bir zamanlar ama ses çıkmıyor artık..
Türk Hava Yolları A.O geçtiğimiz günlerde imzalanan 22. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nde yer alan 8. maddeyle 90 çalışanının görev yerlerini değiştirdi.

AirportHaber'e gönderilen bilgilerde çalışanlar bu gelişmeyi tam olarak bir "Zorunlu İstifa" olarak belirtirken, görev yerleri değişen personellerin birçoğu İstanbul dışına tayin edildiğini ifade ettiler.

Yer İşletme personeline yönelik bu operasyonda işverenin, 22. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin 8’inci maddesinden kaynaklanan avantajdan yararlandığı belirtilirken Toplu İş Sözleşmesi’nin 8’inci maddesi şu şekilde; “Personel, görev değişikliği veya nakil evrakının kendisine tebliğinden itibaren 6 işgünü içerisinde, iş sözleşmesinin, ihbar ve kıdem tazminatları ile 6 aylık ücreti tutarında iş güvencesi tazminatı ödenmek suretiyle ikale yolu ile sona erdirilmesini isteyebilir. İşveren, bu talebe uygun işlem yapmak zorundadır.”

Şimdi Hava-İş sendikası tarafından yapılacak açıklamayı bekleyen çalışanlar istifa mı edecek? yoksa görev yerlerinin değiştirilmesine razı mı olacak? bu sorunun cevabı önümüzdeki günlerde belli olacak gibi görünüyor.

©AirportHaber.com
THY PERSONELİNE ATAMA ŞOKU!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Misafir ~ 8 yıl önce
alaka şu sevgili kardeşim; bir sendika düşünün ki sizin de dile getirdiğiniz gibi bir zorunlu tayin gerçekliği varken üyesini bu zorbalık karşısında örgütlemek ve işverene karşı da mücadele etmek yerine tek gücü olan toplu sözleşmede konu ile ilgili madde düzenleyerek bu haksızlığı meşru hale getirsin. bundan hareketle sizin ifade ettiğiniz durum sadece işveren açısından kazanılmış bir haktır. kötü olan da dün bu zorbalık karşısında insan onuruna yaraşır bir yaşam talebi ile her türlü sivil itaatsizlik hakkına sahip olan thy işçisinin öz örgütü olan sendikasının eli ile bu seçeneğinin işverenin iki dudağının arasına bırakılmasıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bildiğim kadarıyla eğer sözleşmede işveren tayin maddesini koyduysa, işçi ya tayini kabul eder, ya da hiç bir hak idda edemeden istifasını verebilir. Sözleşmeyi görmek lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
22.Dönem 8.maddeye göre demek ne alaka.Bu madde olmadan öncede bu işlem yapılıyordu ve insanlar mecburen tayin edildikleri yere gidiyordu.Gitmez ise iş akdi tazminatsız fesh ediliyordu.Bu dönem çalışanlara,tayini kabul etmeme hakkı kazanıldı.Tayini kabul etmeyen tazminatını ve 6 aylık brüy maaşını alıp ayrılabilecek.Bu uygulamamıdır kötü olan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Hakikaten büyük haksızlık. 1 yıllık uzman nereye müdür olsam diye yer beğeniyor...15 yıllık memur taşraya sürülüyor. Yazık be...hele o genel müdürlük .çoğu AKP li bile değil...ama bulmuş torpili akşama kadar çay kahve lak lak yapan bayanlarla dolu...bakalım bu işin sonu nereye varacak...bir de sendika var dı bir zamanlar ama ses çıkmıyor artık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000