27 Mayıs 2008, Salı 08:29:31

"THY, özel şirketleri yiyor!"

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Erman Toroğlu, Hükümet'in hava taşımacılığınki politikasını eleştirip, Türk Hava Yolları'nın özel havayolu şirketlerini yok etmeye çalıştığını ifade ediyor. İşte Toroğlu'nun o yazısı...
  • Havacılığın rekabet ortamının günden güne kızıştığı ortamda kim kime piyasa bırakır??dic eksin ki bu seferde rekabet olmazsa kalite olmaz ,thy "star alliance" la zaten bir takım kaliteyi de vermek zorunda.. avrupa da şirketler birbirini yiyor ayakta kalmak için sen neden bahsediosun??
  • ADAM HAKLI BUNU NIYE ICININE SINDIREMIYOSUN
  • Erman Toroğlu,daha önceki hükümetlerin havacılık politikası hiç olmadığı için mi eleştirmiyordu yoksa futbol tatile girince köşe doldurmak için mi yazmaya başladı,yoksa bu yazı için teşvik primi mi aldı.Futbol dışından biri, bir maça yorum getirince boyun damarları şişen Toroğlu,anlamadığı işlere burnunu sokmasın.Herkes kendi işine baksın
  • Erman hoca futbol yorumuyla ugrassa daha verimli olur bence. Ne anlarsin sen havaciliktan? Neymis Avrupa bayrak tasiyici hava yollari özel sirketleri koruyormus! Ilginc! Anadolujetin koltugu dar ise biraz paraya kiyip THY business ucun. 54 YTL ye ancak bu kadar!

Hükümet insan taşımacılığında enteresan işler yapıyor. Bunu uzun vadede bilerek mi yapıyor, yoksa rüzgar nereden esiyor ona göre mi, anlamak mümkün değil.

Özel hava yolları çıkarttılar, sübvanse ettiler; yani bazı vergileri almayarak 15-16 YTL'ye bilet sattırıp otobüs şirketlerine bir gözdağı verdiler. Sonra döndüler, bu sefer kendi yarattıkları özel havayolları şirketlerini bir bir öldürmeye başladılar. Sen devletsin, elinde her türlü güç var ama "kontrolsüz güç, güç değildir."

Mesela pazar günü Türk Hava Yolları'nın yan kuruluşu Anadolu Jet  ile Ankara'dan Bodrum'a uçuyorsunuz, fiyat 54 YTL... CİP Salonu’na girmek istiyorsunuz, "Alamayız beyefendi. Yarından itibaren alırız ama onun için de 20 YTL ödemek zorundasınız" diyorlar.

Uçakların koltukları çok rahatsız. Oturunca, sanki alçıya alınmış gibi oluyorsunuz.

Aslında Türk Hava Yolları'nın uluslararası alanda çok güçlenip, yurt içindeki birçok hattı özel havayolları şirketlerine bırakması hatta onları koruması gerekir. Ama Türk Hava Yolları teker teker bu özel şirketleri yemekle meşgul.

Gözüken şu; bir müddet sonra bu özel havayolu şirketlerinin hepsi iflas eder. Sonra Türk Hava Yolları yalnız kalır, müşterisiyle top gibi oynamaya devam eder.

Ne de olsa o bizim devlet babamız. Boynumuz kıldan ince.

Erman TOROĞLU
HÜRRİYET

"THY, özel şirketleri yiyor!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

gypsy ~ 10 yıl önce
Havacılığın rekabet ortamının günden güne kızıştığı ortamda kim kime piyasa bırakır??dic eksin ki bu seferde rekabet olmazsa kalite olmaz ,thy "star alliance" la zaten bir takım kaliteyi de vermek zorunda.. avrupa da şirketler birbirini yiyor ayakta kalmak için sen neden bahsediosun??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
ADAM HAKLI BUNU NIYE ICININE SINDIREMIYOSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
90.DAKİKA ~ 10 yıl önce
Erman Toroğlu,daha önceki hükümetlerin havacılık politikası hiç olmadığı için mi eleştirmiyordu yoksa futbol tatile girince köşe doldurmak için mi yazmaya başladı,yoksa bu yazı için teşvik primi mi aldı.Futbol dışından biri, bir maça yorum getirince boyun damarları şişen Toroğlu,anlamadığı işlere burnunu sokmasın.Herkes kendi işine baksın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FRAGZT ~ 10 yıl önce
Erman hoca futbol yorumuyla ugrassa daha verimli olur bence. Ne anlarsin sen havaciliktan? Neymis Avrupa bayrak tasiyici hava yollari özel sirketleri koruyormus! Ilginc! Anadolujetin koltugu dar ise biraz paraya kiyip THY business ucun. 54 YTL ye ancak bu kadar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000