04 Ocak 2018, Perşembe 09:24:37

THY onları bir kez daha solladı

Avrupa'nın önde gelen havayolları arasında sosyal medyada en çok takip edilen şirket Türk Hava Yolları oldu.
  • Ne kadar daynanıklı çıktınız, bir türlü (kıskançlıktan) çatlayamadınız!
  • Hesapta yanlislik var sanki. Partili trolleri dustukten sonraki sayiya bakmak lazim.
  • Sorgulamak da lazım neden 1. olduk diye. Gerçekten takipçiler mi yoksa şikayet için yetkili birilerini bulamadıklarından mı veya arada denk gelir bedava bilet bulurum umutları mı
  • THY'de yemek servis edilirken ilave bir ekmek isterseniz hostesten alacaginiz cevap "malesef beyefendi, sayili oldugundan veremiyoruz veya kalmadi" seklinde olacaktir. Bilal Bey'in gösterdigi listedeki diger havayollarinda ise ayni islem, siz daha sormadan "ikinci bir ekmek daha arzu eder misiniz?" seklindedir. Denedigim icin biliyorum. Ve bir sey daha biliyorum; kalite hep ayrintilarda ortaya cikar. THY'nin takipcisinin digerlerinden fazla olmasi, onlardan daha kaliteli ve nitelikli hizmet verdigi anlamina gelmez ki, zaten de öyledir. THY ve ülkemizin hizmet kalitesi konusunda kat etmesi gereken daha cok yolu var.

Avrupa'nın önde gelen havayolları arasında sosyal medyada en çok takip edilen şirket Türk Hava Yolları oldu.

Twitter'de konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi; rakamlarla THY'nin başarısını duyurdu. Hollandalı KLM, Alman Lufthansa, İngiliz British ve Fransız Air France ile Türk Hava Yolları'nın takiçi sayısını açıklayan Ekşi, takipçilere teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Bilal Ekşi Twitter'da konuya şöyle değindi:

 

THY onları bir kez daha solladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

ÇAT ~ 6 ay önce
Ne kadar daynanıklı çıktınız, bir türlü (kıskançlıktan) çatlayamadınız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eksi troll sayisi ~ 6 ay önce
Hesapta yanlislik var sanki. Partili trolleri dustukten sonraki sayiya bakmak lazim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorgulamak ~ 6 ay önce
Sorgulamak da lazım neden 1. olduk diye. Gerçekten takipçiler mi yoksa şikayet için yetkili birilerini bulamadıklarından mı veya arada denk gelir bedava bilet bulurum umutları mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MUKAYESE ~ 6 ay önce
THY'de yemek servis edilirken ilave bir ekmek isterseniz hostesten alacaginiz cevap "malesef beyefendi, sayili oldugundan veremiyoruz veya kalmadi" seklinde olacaktir. Bilal Bey'in gösterdigi listedeki diger havayollarinda ise ayni islem, siz daha sormadan "ikinci bir ekmek daha arzu eder misiniz?" seklindedir. Denedigim icin biliyorum. Ve bir sey daha biliyorum; kalite hep ayrintilarda ortaya cikar. THY'nin takipcisinin digerlerinden fazla olmasi, onlardan daha kaliteli ve nitelikli hizmet verdigi anlamina gelmez ki, zaten de öyledir. THY ve ülkemizin hizmet kalitesi konusunda kat etmesi gereken daha cok yolu var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000