01 Ocak 2013, Salı 15:18:47

THY KUYRUK VURDU UÇAK KAMERUN’DA KALDI

Türk Hava Yolları’na ait TC-JYE kuyruk tescilli Boeing 737-900 tipi uçağı dün İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkışı sırasında kuyruk vurdu. Yaounde seferini yapmak üzere kalkışa geçen uçağın kuyruk vurduğu Kamerun’da anlaşıldı.
  • Arkadaslar, Yorumlarınızı oldukça ilginç ancak V1 hızına gelmeden rotate yaparsanız lövyede hareket olmaz ve gerekli hıza geldiğinizde gövde de uzun olmasından anlık bir nose up olur ve kokpit ekibinin yapabileceği birşey olmaz.... Similatörlerde bu eğitimi BOEING belirli zamanlarda planlar... Selamlar...
  • istersen pilt vecihiyi getir eğitimini almayan pilot en tecrübelisi de olsa sonuç böyle oluyor...THY aletli uçuşu bırakıp göz kararı ile uçuş sistemine geçecekmiş:)
  • Tuğ rumuzu ile yazan vatandaş senin ''engin bilgin!'' bizden fazlaymış. Sen sanallığa devam etsen daha uygun olur
  • her ne kadar 800 ile aynı prototip kasa olsada haliyle biraz daha uzun olan 900 ler için pilotlara ayrı bir eğitim verilmelidir,daha fazla kuyruk sürtmesi,ve daha vahim bir olay yaşanmadan

Türk Hava Yolları’nın TK-669 sefer sayılı Boeing 737-900 tipi uçağı İstanbul-Kamerun seferini yapmak üzere Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yaptı. Uçağın kalkış sırasında kuyruğunu yere sürttüğü anlaşıldı. Kamerun Yaounde Havalimanı’nda teknik kontrol sırasında uçağın kuyruk bölümünde hasar tespit edildi.

Teknisyenlerin uçağın kalkışına izin vermemesi üzerine THY uçağı Kamerun’da kaldı. Türk Hava Yolları yetkilileri durumu Boeing’e danıştı. Boeing uçuşa izin verirse uçağın Kamerun’dan kalkış yapacağı bildirildi. Boeing kalkışa izin vermezse Türk Hava Yolları tarafından gönderilecek parçanın değişimi sonrasında kalkışa izin verilecek.

Boeing tipi uçaklarda uçağın kuyruk kısmının zarar görmemesi için tail skid denilen bir parça takılıyor.

THY yetkilileri yolcuların bağlantılı seferlerle taşındığı bilgisini verdi.

THY'nin 16 Ekim 2012'de İstanbul’dan Nijerya’nın Lagos kentine gitmek üzere 85 yolcusuyla havalanan aynı tipteki TC-JYC kuyruk tescilli Boeing 737-900ER tipi uçağı da kalkışta kuyruğunu piste çarpmıştı.

©AirportHaber

THY KUYRUK VURDU UÇAK KAMERUN’DA KALDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (103)

Test pilotu ~ 5 yıl önce
Arkadaslar, Yorumlarınızı oldukça ilginç ancak V1 hızına gelmeden rotate yaparsanız lövyede hareket olmaz ve gerekli hıza geldiğinizde gövde de uzun olmasından anlık bir nose up olur ve kokpit ekibinin yapabileceği birşey olmaz.... Similatörlerde bu eğitimi BOEING belirli zamanlarda planlar... Selamlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
enes ~ 5 yıl önce
istersen pilt vecihiyi getir eğitimini almayan pilot en tecrübelisi de olsa sonuç böyle oluyor...THY aletli uçuşu bırakıp göz kararı ile uçuş sistemine geçecekmiş:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CULA ~ 5 yıl önce
Tuğ rumuzu ile yazan vatandaş senin ''engin bilgin!'' bizden fazlaymış. Sen sanallığa devam etsen daha uygun olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
System ~ 5 yıl önce
her ne kadar 800 ile aynı prototip kasa olsada haliyle biraz daha uzun olan 900 ler için pilotlara ayrı bir eğitim verilmelidir,daha fazla kuyruk sürtmesi,ve daha vahim bir olay yaşanmadan

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000