07 Mart 2014, Cuma 09:09:43

THY KRİZİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Gazeteci Enver Aysever’in önceki gün Atatürk Havalimanı’ndaki THY Bankosunda yaşadığı iddia edilen olay meclis gündemine taşındı.
  • NEDEN MİLLETVEKİLLERİNİN EKONOMİ BİLET PARASI ÖDEYİP BUSINESS CLASS TA UÇMALARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMIYORSUNUZ ! Asıl tartışılması gerekenleri es geçiyorsunuz ? Bence, ucu onlara da dokunacağı için çıt yok ! mesaj alınmıştır umarım...
  • Allahtan olayın şahiti yorum yazmış da işin aslı ortada...seversin veya sevmezsin fakat bayrak taşıyıcımız olan milli şirketimize sallamak bu kadar kolay mı ! madem mecliste bu soruları soracaksın, insan önce bi araştırır aslını öğrenir ve ortaya çıkarmak istediğin haksız bir durum varsa o zaman bu kadar soru sorarsın...milletvekilin bir kalitesi olmalı bu kadar basit olmamalı !
  • Arkadaşlar pizza siparişi verirken bile yaptığınız görüşmeler hizmet kalitesi için kayıt altına alınmaktadır diyip kaydediyorlar. Dua edin Amerikanlar kolonoskopiyi zorunlu kılmasınlar
  • volvo yu bul getir bir gun seni bulacagım

Gazeteci Enver Aysever’in önceki gün Atatürk Havalimanı’ndaki THY Bankosunda yaşadığı iddia edilen olay meclis gündemine taşındı.

CHP'li Umut Oran İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e 4 ayrı soru önergesi yöneltti.

THY Anonim Ortaklığı’nın yüzde 49,12 oranındaki hissesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na, dolayısıyla kamuya ait olan bir kamu kuruluşu olduğunu anımsatan Umut Oran’ın önergesindeki sorular şöyle:

Ne zamandan beri kayıt yapılıyor ve nerede saklanıyor?

- THY hangi tarihten bu yana bankolarındaki konuşmaların ses kaydını yapmaktadır, ses kayıtları hangi noktalarda yapılmaktadır, bunun gerekçesi nedir, kayıt talimatını kim ve ya hangi yönetim birimi vermiştir? Bu talimat yazılı mı sözlü mü verilmiştir?

- THY bankolarında sesin yanı sıra gizli görüntü kaydı da yapılmakta mıdır?

- THY bankolarındaki gizli ses kaydı ve varsa görüntü kaydı nerede, ne kadarlık bir süre için saklanmaktadır, bu kayıtlara kim veya kimlerin ulaşabilme yetkisi vardır?

- Bu kayıtlar hangi amaçla kullanılmaktadır, hangi kişi veya kurumlar için geriye dönük ses/görüntü kayıtları çıkarılarak ilgili yerlere iletilmiştir?

MİT’le ilgisi var mı?

- Bu uygulamanın Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ile yapılan uçuş/yolcu bilgilerinin online olarak aktarılmasını içeren protokolle bir ilgisi var mıdır?

İçişleri veya Ulaştırma mı istedi?

- Bu uygulama için İçişleri ve Ulaştırma Bakanlıkları ve bağlı birimlerinden THY’ye tavsiye veya talimat gitmiş midir, gittiyse bunun gerekçesi nedir?

- Bu uygulama nedeniyle kolluk kuvvetine yapılan şikâyet var mıdır, akıbetleri ne olmuştur, hangi işlemler yapılmıştır?

Anayasa, TCK ve CMK’ya açıkça aykırı

- Bu uygulama Anayasa’nın “Özel hayatın gizliliği” başlıklı 20 maddesi, Türk Ceza Kanunu’nun “Özel hayatın gizliliğini ihlal” başlıklı 134. Maddesi ile Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun “Teknik araçlarla izleme” başlıklı 140. Maddelerine açıkça aykırı değil midir?

- Bu uygulama uluslararası sivil havacılık uygulama ve kurallarına aykırı değil midir?

Adalet Bakanı talimat verecek mi?

- Bu konuda yetkili savcılığın inceleme yapması için Adalet Bakanı re’sen bir girişimde bulundu mu, bulanacak mı?

- Adalet Bakanı, bu soru önergesini suç duyurusu olarak değerlendirip ilgili/yetkili cumhuriyet başsavcılığına talimat verecek misiniz?

- Bu uygulama nedeniyle daha önce cumhuriyet başsavcılıklarına yapılan şikâyet, suç duyurusu var mıdır, akıbetleri ne olmuştur, her bir başvuru için hangi işlemler yapılmıştır?

- Bu uygulama tam da Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısına da aykırılık teşkil etmiyor mu?

THY KRİZİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
NEDEN MİLLETVEKİLLERİNİN EKONOMİ BİLET PARASI ÖDEYİP BUSINESS CLASS TA UÇMALARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMIYORSUNUZ ! Asıl tartışılması gerekenleri es geçiyorsunuz ? Bence, ucu onlara da dokunacağı için çıt yok ! mesaj alınmıştır umarım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Allahtan olayın şahiti yorum yazmış da işin aslı ortada...seversin veya sevmezsin fakat bayrak taşıyıcımız olan milli şirketimize sallamak bu kadar kolay mı ! madem mecliste bu soruları soracaksın, insan önce bi araştırır aslını öğrenir ve ortaya çıkarmak istediğin haksız bir durum varsa o zaman bu kadar soru sorarsın...milletvekilin bir kalitesi olmalı bu kadar basit olmamalı !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 4 yıl önce
Arkadaşlar pizza siparişi verirken bile yaptığınız görüşmeler hizmet kalitesi için kayıt altına alınmaktadır diyip kaydediyorlar. Dua edin Amerikanlar kolonoskopiyi zorunlu kılmasınlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
volvo ~ 4 yıl önce
volvo yu bul getir bir gun seni bulacagım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000