14 Kasım 2010, Pazar 09:11:58

THY KOKPİTİ BM GİBİ

Dünyanın sayılı şirketlerinden Türk Hava Yolları, filosundaki uçak sayısını artırdı. Kurum, pilot ihtiyacını karşılamak için bünyesinde 126 `yabancı kaptan` çalıştırıyor.
  • keşke hepsi yabancı olsa, yabancılar Türk pilotlar gibi kaprisli ve çekilmez olmuyor. Gayet sıcak kanlı ve yardımsever oluyorlar. Uçuş operasyon'dan E.
  • umarım thy de çalışmıyorsundur,senide istemediği,senden daha iyisini bulduğunda aynı konuşabilir misin.o zaman geldiğinde aynen senin gibi konuşanlar canını acıtırlar.sistem öyle ilginç çalışıyor ki idrak ettiğinde şoka girersin.
  • THY nin yabanci pilot aldigi icin ekmeginden oldugunu dusunen arkadaslara yol gosterecek sendika vb yok mu? Korkarak nereye varacaklar...Acin davanizi iyi kotu sonucuna saygi duyun.
  • BÜTÜN PİLOTLAR BİLİYORKİ FRANSAYA ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN GİDİP FRANSIZ ÖĞRETMENLER TARAFINDAN REFUSE EDİLİP ,EĞİTİME İHTİYACI VARDIR DİYE YAZILAN KAPTAN TÜRK ÖĞRETMENLER TARAFINDAN ÖĞRETMEN YAPILDIĞINI DUYUM ALDIM.BU NEDENLE YUNANLI PİLOTLARIN THY DE ÖĞRETMEN YAPILMASI DOĞAL DEĞİLMİ
Filosundaki uçak sayısını artıran Türk Hava Yolları (THY) pilot ihtiyacının bir kısmını yurtdışından karşılıyor. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin`in THY`de çalışan yabancı pilotlarla ilgili soru önergesini cevaplandıran Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kurumda kaptan ve 2. pilot açığını kapatmak için yurtiçi ve yurtdışından alımların devam ettiğini söyledi. Şimşek`in verdiği bilgiye göre THY`de halen uçmakta olan ve eğitimleri devam eden 126 yabancı kaptan pilot çalışıyor. Dünyanın dört bir yanından eleman çalıştıran THY, pilot ihtiyacını daha çok ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya gibi havacılık sektöründe önde gelen ülkelerden karşılıyor.
 
TÜRK PİLOT MECBURİ
 
Sivil havacılık şirketlerinde çalışanlarla birlikte, Türk havacılık sektöründe 400 yabancı pilot istihdam ediliyor. THY bünyesine katılan yabancı pilotlar teorik eğitimin ardından LIFUS adı verilen uçak ile uçuşlara başlıyor. Eğitim uçuşu sürecini tamamlayan yabancı pilotlar, daha sonra kaptan pilot olarak görev yapmaya başlıyor. Yabancı pilotların uçuşunda kokpitte mutlaka bir Türk pilotu bulunuyor. THY bugüne kadar eğitim sürecinde standardı sağlayamayan 6 yabancı kaptan pilotla ilişiğini kesti.
 
BM GiBi HAVAYOLU
 
THY`de görevli 126 yabancı pilotun vatandaşı olduğu ülkeler şöyle: Avustralya, Avusturya, Brezilya, İrlanda, Kanada, Rusya, ABD, Belçika, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Hollanda, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, İspanya, Japonya, Moldova, Norveç, Romanya, Sırbistan, Slovakya, İsveç. Öte yandan THY`de halen bin 800 pilot görev yapıyor. Bunların yüzde 50.8`si Türk Hava Kuvvetleri, yüzde 39.8`i üniversite, yüzde 1`i ise Emniyet Genel Müdürlüğü kökenli.

(Takvim)
THY KOKPİTİ BM GİBİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Misafir ~ 8 yıl önce
keşke hepsi yabancı olsa, yabancılar Türk pilotlar gibi kaprisli ve çekilmez olmuyor. Gayet sıcak kanlı ve yardımsever oluyorlar. Uçuş operasyon'dan E.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
umarım thy de çalışmıyorsundur,senide istemediği,senden daha iyisini bulduğunda aynı konuşabilir misin.o zaman geldiğinde aynen senin gibi konuşanlar canını acıtırlar.sistem öyle ilginç çalışıyor ki idrak ettiğinde şoka girersin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
THY nin yabanci pilot aldigi icin ekmeginden oldugunu dusunen arkadaslara yol gosterecek sendika vb yok mu? Korkarak nereye varacaklar...Acin davanizi iyi kotu sonucuna saygi duyun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BÜTÜN PİLOTLAR BİLİYORKİ FRANSAYA ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN GİDİP FRANSIZ ÖĞRETMENLER TARAFINDAN REFUSE EDİLİP ,EĞİTİME İHTİYACI VARDIR DİYE YAZILAN KAPTAN TÜRK ÖĞRETMENLER TARAFINDAN ÖĞRETMEN YAPILDIĞINI DUYUM ALDIM.BU NEDENLE YUNANLI PİLOTLARIN THY DE ÖĞRETMEN YAPILMASI DOĞAL DEĞİLMİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000