01 Eylül 2012, Cumartesi 10:33:06

THY KENDİ KOKUSUNU ARIYOR!

Türk Hava Yolları kendisine ait kurumsal bir koku bulma arayışına girdi. Yeni koku THY uçaklarından, binalarına kadar her yerde kullanılacak...
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Çalışanın alın teri güzel kokar bence o olsun.
  • THY Ülkemiz ve insanlarımız için çok değerli bir kurum,uluslararası düzeyde başarılı işler adına bu tarz -günümüz-rekabet koşullarının gerektırdıgı pazarlama tekniklerinden faydalanması çok akıllıca,büyük ve fark yaratır olmak için gelişen pazarın kurallarıyla imza atmak gerekir,tabi hiçbir ayrıntıyı atlamadan(alerjik reaksiyonlar,kullanım oran ve alanları) Böylesine girişimci bir hareket anlayışını benimseyen yönetimin çalışan işçilerine de( her kademe için) hak ettikleri 'insani' değeri vermelerni dilerim,zira İnsanların mutsuz olduğu bir ortamda sadece iz bırakan bir koku , terlemiş bir bedene parfüm sıkmaya benzer.Bu güzel şirketin -çalışanlarını-emektarlarını ve 305 işçisini unutmadan-başarılı-sağlıklı-emniyetli bir şekilde büyümesi dileğiyle!
  • Yeterince korkutmadılar mı?

Türk Hava Yolları’nın (THY) da artık bir kokusu olacak. THY’nin tüm uçakları, binları ve lounge’ları kurumsal kokuya bürünecek. Dünyada hızla yayılan kurumsal koku arayışına THY de başladı.

THY kendi ‘imza’ kokusunu oluşturmak için esans üreticisi MG Gülçiçek ile beraber çalışıyor. Edinilen bilgilere göre, THY bu çalışma kapsamında bir de anket yapmış. Ankete katılan grubun içinde kabin ekibinden yolculara, şirket yönetiminden pilotlara yaklaşık 2 bin kişi var. THY’nin yeni kokusu uçaklardan, yönetim binasına markaya ait tüm mekânlarda kullanılacak.

Milliyet'in haberine göre, koku seçimi konusuyla da bizzat şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun ilgilendiği ve yeni kokunun içeriği ise henüz netlik kazanmış değil. Hamdi Topçu, "Uçaklarımıza ve salonlarımıza girince aynı duyguyu hissettirecek bir koku istiyoruz. 7 - 8 aydır bunun üzerinde çalışıyoruz. Yasemin, okyanus ya da çam kokusu gibi seçenekler var. Ama henüz netlik kazanmadı. Çok yakında yeni kokumuzu hayata geçireceğiz" dedi.

Scent marketing (koku pazarlama) pazarlamanın yeni ve hızla yayılan yöntemlerinden birisi. Dünya çapında pek çok marka, kendi imajına özel ürettiği ortam kokularıyla tüketicilerine ulaşıyor.

‘DUYUSAL LOGO’

Kurumsal kokunun belirlenmesinde markanın müşteri kitlesi büyük önem taşıyor. Ardından markanın müşteriler için ne çağrıştırdığı ve nasıl kokması gerektiği konusunda araştırmalar yapılıyor. Bu süreçte firmaya özel farklı koku kombinasyonları tasarlanıyor. Bu kokular daha sonra müşteriye, şirket çalışanlarına, yönetime koklatılıp değerlendirmeye alınıyor. Değerlendirmenin sonunda imza koku da belirlenmiş oluyor.

Yapılan araştırmalara göre markanın duyusal logosu olarak tanımlanan kokular, marka algılamasını etkilemenin yanı sıra tüketicilerde satın alma davranışını da etkiliyor. Bu nedenle perakende firmalarının yanı sıra oteller, alışveriş merkezleri ve spa merkezleri de özel kokulandırma sistemi tercih ediyorlar. Türk markalarının ağırlıklı olarak çiçek kokularını tercih ettiği belirtiliyor.

KOKULU PAZARLAMA CAMİYE DE GİRDİ

Scent marketing alanında faaliyet gösteren firmalardan Vavana, son olarak İstanbul’da Süleymaniye Cami’nin kokulandırmasını gerçekleştirdi. Uzun süren laboratuar ve Ar-Ge çalışmalarının ardından, Süleymaniye Cami’sine özel bir koku bulduklarını açıklayan Vavana yetkilileri, “Yüzlerce metrekarelik alanı kokulandırabilen Bubble isimli özel cihazlarımız sayesinde Süleymaniye Cami’nin özel kokusu tüm cami içerisine dağıltıldı” dedi.

THY KENDİ KOKUSUNU ARIYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

er ~ 3 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alın teri kokusuna ne dersiniz? ~ 6 yıl önce
Çalışanın alın teri güzel kokar bence o olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kurumsal bir hareket ~ 6 yıl önce
THY Ülkemiz ve insanlarımız için çok değerli bir kurum,uluslararası düzeyde başarılı işler adına bu tarz -günümüz-rekabet koşullarının gerektırdıgı pazarlama tekniklerinden faydalanması çok akıllıca,büyük ve fark yaratır olmak için gelişen pazarın kurallarıyla imza atmak gerekir,tabi hiçbir ayrıntıyı atlamadan(alerjik reaksiyonlar,kullanım oran ve alanları) Böylesine girişimci bir hareket anlayışını benimseyen yönetimin çalışan işçilerine de( her kademe için) hak ettikleri 'insani' değeri vermelerni dilerim,zira İnsanların mutsuz olduğu bir ortamda sadece iz bırakan bir koku , terlemiş bir bedene parfüm sıkmaya benzer.Bu güzel şirketin -çalışanlarını-emektarlarını ve 305 işçisini unutmadan-başarılı-sağlıklı-emniyetli bir şekilde büyümesi dileğiyle!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Yeterince korkutmadılar mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000