24 Aralık 2011, Cumartesi 10:20:28

THY KARAR DEĞİŞTİRDİ BAGAJLAR İSTANBUL'DA KALDI

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Tahran seferini yapacak uçağı son anda değişince çok sayıda bagajın uçağa yüklenmesi unutuldu. Tahran'a inen yolcular bagajları çıkmayınca isyan etti.
  • Haber iyi okunursa söz konusu uçağın tipinin A-321 olduğu anlaşılacaktır. Yorum yapan arkadaşımızın yanlışlıkla A-310 yazdığı anlaşılmaktadır. THY'nin başta Tahran olmak üzere A321 tipli uçaklarla uçtuğu tüm hatlarda bu tür bagaj bırakma olayları yaşanıyor. Tahran uçuşunda bu ilk bagaj bırakma olayı değilki bu tür olaylar haftada birkaç kez yaşanmaktadır basına ilk defa yaşandığı için bu konu bilinimeye bbaşladı.Y'nin
  • Yolcu bagajı bırakılır.. Sorun değil aynı zamanda ağırlıktan dolayı yolcu da bırakılabilir. Yolcu bagajı bırakırsanız karşı istasyona telex çekersiniz bu yolcular inişte karşılanır durum açıklanır ve en azından bant başında gelmeyecek olan bagajları için bekletilip daha da sinirlendirilmezler.. Star Alliance prosedürlerinden biridir bu. Yolcu bırakırsanız da DBC (Denied Boarding Compensation) ödersiniz ve gerekli prosedürleri uygularsınız.Bunların arasında yolcuyu otelde konaklatmak, gidilen meydan uzaklığına göre ödenecek 200-600 Euro arası ceza ödemek ve/veya bir sonraki uçuşta bir yüksek sınıfa upgrade yapmak gibi havayolunu bire bir bağlayan yaptırımlar vardır.
  • Yük sıkıntısı bu uçaklarda olmaz demiş biri ?.. Her uçak ''Overload'' olur.. Bazı uçakların yakıt figürlerinden dolayı Allowed Traffic Load 'u limitlidir bunu geçerseniz ''Overload'' olur. Yüke göre önce kargo sonra yolcu bagajı ve en son da yolcu bırakırsınız. TAHDIT dediğiniz şey ise ''Lowest Of ABC'' dir bu işlem yapılmadan uçağın Loadsheet evrağı yapılamaz. Kısacası bu işlem yapılmadan uçağın alırı (Allowed Traffic Load) bulunamaz.
  • Şu anda tk'da a310 yolcu uçağı bile yok.Üç adet a310 var onlar da zaten kargo uçağı.Bilen bilmeyen yorum yapıyor işte...
Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Tahran seferindeki yolcular İran'a indiklerinde bagaj şoku yaşadı. Çok sayıda yolcunun bagajının İstanbul'da unutulduğu ortaya çıkınca yolcularla Tahran'daki THY görevlileri arasında tartışma çıktı.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Tahran'a gidecek uçağın önce 225 numaralı körükten yolcularını almak üzereyken son andaki değişiklikle yolcular otobüslerle açık park pozisyon olarak tabir edilen bölgeden uçağa alındı.
 
THY'nin Airbus 321 tipi TK 878 sefer sayılı uçağıyla Tahran'a gelen yolcular, bagaj bantlarında uzun süre beklemelerine karşın bagajları çıkmayınca büyük şok yaşadı. 
 
THY yetkililerinin İstanbul ile yaptığı görüşmeler sonucunda, uçak değişikliği sırasındaki karışıklıktan dolayı çok sayıda bagajın İstanbul'da kaldığı tespit edildi.
 
Bagajların çıkmamasına tepki gösteren yolcular ile THY yetkilileri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. 
 
İstanbul'da unutulan bagajların ilk uçakla Tahran'a gönderileceği kaydedildi.

©AirportHaber
THY KARAR DEĞİŞTİRDİ BAGAJLAR İSTANBUL'DA KALDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Misafir ~ 6 yıl önce
Haber iyi okunursa söz konusu uçağın tipinin A-321 olduğu anlaşılacaktır. Yorum yapan arkadaşımızın yanlışlıkla A-310 yazdığı anlaşılmaktadır. THY'nin başta Tahran olmak üzere A321 tipli uçaklarla uçtuğu tüm hatlarda bu tür bagaj bırakma olayları yaşanıyor. Tahran uçuşunda bu ilk bagaj bırakma olayı değilki bu tür olaylar haftada birkaç kez yaşanmaktadır basına ilk defa yaşandığı için bu konu bilinimeye bbaşladı.Y'nin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yolcu bagajı bırakılır.. Sorun değil aynı zamanda ağırlıktan dolayı yolcu da bırakılabilir. Yolcu bagajı bırakırsanız karşı istasyona telex çekersiniz bu yolcular inişte karşılanır durum açıklanır ve en azından bant başında gelmeyecek olan bagajları için bekletilip daha da sinirlendirilmezler.. Star Alliance prosedürlerinden biridir bu. Yolcu bırakırsanız da DBC (Denied Boarding Compensation) ödersiniz ve gerekli prosedürleri uygularsınız.Bunların arasında yolcuyu otelde konaklatmak, gidilen meydan uzaklığına göre ödenecek 200-600 Euro arası ceza ödemek ve/veya bir sonraki uçuşta bir yüksek sınıfa upgrade yapmak gibi havayolunu bire bir bağlayan yaptırımlar vardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yük sıkıntısı bu uçaklarda olmaz demiş biri ?.. Her uçak ''Overload'' olur.. Bazı uçakların yakıt figürlerinden dolayı Allowed Traffic Load 'u limitlidir bunu geçerseniz ''Overload'' olur. Yüke göre önce kargo sonra yolcu bagajı ve en son da yolcu bırakırsınız. TAHDIT dediğiniz şey ise ''Lowest Of ABC'' dir bu işlem yapılmadan uçağın Loadsheet evrağı yapılamaz. Kısacası bu işlem yapılmadan uçağın alırı (Allowed Traffic Load) bulunamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Şu anda tk'da a310 yolcu uçağı bile yok.Üç adet a310 var onlar da zaten kargo uçağı.Bilen bilmeyen yorum yapıyor işte...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000