17 Haziran 2014, Salı 18:29:25

THY KABİNİNE IPAD'LER TESLİM EDİLDİ!

Türk Hava Yolları’nın başlattığı Dijital Kabin Yönetim Sistemi (Digital Cabin Management System-DCMS) proje kapsamında yapılan çalışmalar tamamlandı. Proje kapsamında THY kabin memurları, artık uçaklarda kağıt yerine İPAD kullanacak.
 • O aslı müdürüm. Hiç kaçırmıyorsunuz bakıyorum sunumlu eğlenceli toplantıları. Hatta bu dönem yaramış size biraz kendinize bakar olmuşsunuz pembeler ceketler falan. Arkadan yüksek tepelerden destek turlarınızda devam edıyor makam rütbe için ama yanlış ata oynadınız çünkü bak sabah haberi ile gitti pesinden koşup kulis yaptığın makam Nevin Hanıma. Ama olsun bak bu dönem sayesinde sosyallesme ve görünüm açısından hanene artı yazdı bozma artık öteki atamaya kadar:)
 • Sen anlamazsın kardesım ve bi yaran olduğuda belli kabinden:) hayırdır senide artık kullanmadığımız kağıtlar gibi buruşturup attımı arkadaslar bir kenara stivvcim? Napalım ıpad a gectık sen artık arızaya cıktın.
 • İpad dagıtıcagına uçağına bakım yapsın başta globally thy
 • Cay ve kek servisi yapmak icin tepsi niyetine mi kullanacaklar simdi bunu?

Türk Hava Yolları bu hafta itibarıyla hayata geçirdiği Dijital Kabin Yönetim Sistemi (DCMS) projesi ile kabin hizmetlerinde yepyeni bir döneme adım attı.

Projenin ilk fazında kabin amirlerinin manuel doldurduğu uçak içi tüm formlar, takip etmesi gereken tüm dokümanlar dijital ortama taşındı. Şu anda sayıları 2 bin 300’ü bulan her kabin amirine verilen birer günlük eğitimin ardından IPAD Mini’ler teslim edildi.

Projenin sonraki fazlarında yolcu memnuniyetine yönelik uygulamalar da DCMS projesine dahil edilecek ve yolcuya özel kabin hizmeti verilebilmesine olanak sağlayacak. Kabin amirlerinin güncel bilgiye ulaşımını kolaylaştıracak proje sayesinde verimliliği artırmanın yanı sıra önemli ölçüde zaman ve kağıt tasarrufuna da imza atılacak.

Türk Hava Yolları yeni başlattığı uygulamayla ayda bir ton kağıt tasarruf edecek. Türk Hava Yolları bir süredir denediği ve olumlu sonuçlar aldığı dijital kabin uygulamasını düzenlediği bir törenle tanıttı. Türk Hava Yolları bu sistemle her uçağa bir İPAD vererek bu sayede zamandan ve kağıt kullanımından tasarruf edecek.

Törende gazetecilerin sorularını cevaplandıran THY Uçuş İşletme Başkanı Ahmet Asaf Bora, “Son derece vakit tasarrufu yapan bir projedir bu. Bir aydır uygulanıyor.Hiçbir şikayet yok. İyi gidiyor. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve elektronik ortamda müşteri memnuniyetini maksimum düzeye çıkartmak için uygulamaya başladığımız bir projedir bu. Çevreci bir projedir. Zaman açısından avantajı olduğu gibi, kağıt tasarrufu da olacak. Ayda bir ton kağıt tasarrufu olacak. Bu iyi bir rakam. Her fasılda bir ton kazansak bir dünya kağıt tasarrufu olur. Bir dünya ağacımız yerinde kalır” dedi.

DCMS PROJESİNİN AVANTAJLARI

 • Hem kabin amirlerinin hem de merkezi yönetimin etkin bilgi paylaşımını sağlayacak ve bilgiye ulaşım hızı artacak,
 • Kabin amirlerinin sisteme gireceği her bilgi en kısa sürede değerlendirilebilecek, anlık raporlamalar yapılabilecek,
 • Kullanılan formların gerek uçaklardan toplanıp teslimi, gerek diğer istasyonlardan ilgili birimlere gönderilmesi ve sisteme girişleri konusunda yaşanan sıkıntılar ve aksaklıklar önlenmiş olacak,
 • Zaman ve iş gücü kaybı olmaksızın sisteme veri akışının sağlanmasıyla işlemler kısa sürede gerçekleşebilecek,
 • Temizlik hizmetinde yaşanan aksaklıkların takibi sistem üzerinden yapılabilecek,
 • Kabin arıza kayıtları daha sağlıklı tutulabilecek, tekrarlı kabin arızalarının tespiti daha kolay yapılabilecek,
 • Arıza raporları daha detaylı alınabildiği için arızaya yönelik düzeltici işleme daha kısa sürede karar verilerek kabin arızalarında harcanan süre azalacak,
 • Kabin amirleri takip etmekle yükümlü olduğu dokümanlara uçuş sırasında da kolaylıkla erişebilecek,
 • Kabindeki kâğıt kullanımı minimuma düşürülecek.
   

THY KABİNİNE IPAD'LER TESLİM EDİLDİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Pembeler ~ 4 yıl önce
O aslı müdürüm. Hiç kaçırmıyorsunuz bakıyorum sunumlu eğlenceli toplantıları. Hatta bu dönem yaramış size biraz kendinize bakar olmuşsunuz pembeler ceketler falan. Arkadan yüksek tepelerden destek turlarınızda devam edıyor makam rütbe için ama yanlış ata oynadınız çünkü bak sabah haberi ile gitti pesinden koşup kulis yaptığın makam Nevin Hanıma. Ama olsun bak bu dönem sayesinde sosyallesme ve görünüm açısından hanene artı yazdı bozma artık öteki atamaya kadar:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Stivvvv ~ 4 yıl önce
Sen anlamazsın kardesım ve bi yaran olduğuda belli kabinden:) hayırdır senide artık kullanmadığımız kağıtlar gibi buruşturup attımı arkadaslar bir kenara stivvcim? Napalım ıpad a gectık sen artık arızaya cıktın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
İpad dagıtıcagına uçağına bakım yapsın başta globally thy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Steve Jobs ~ 4 yıl önce
Cay ve kek servisi yapmak icin tepsi niyetine mi kullanacaklar simdi bunu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
imac ~ 4 yıl önce
Ipad 'inle burada yorumlar yazacağına evde kendine ipad üstü kek servisi yapabilirsin. Hayatın anlam kazanır belki. Çevrendekiler bu özeliğini takdir eder ufak bir tebessüm ile .Bu kek servisi takıntısını iyi anlamak lazım Belki de çocukluğunuz, size kek dağıtmayan göbekli amcaların arasında geçti . Empati kurmaya çalışmalıyız. Yolculuğunuzda eğer mutlu olacaksanız, önceden zeka durumunuzu belirten sağlık raporu alabilirsiniz ve bu raporla size özel ipad üstünde kek dağıtılmasını rica edin. Belki imac üstü cupcake bile gelebilir . Bu uygulamalar olduçka başarılı verimlilik ve vizyon adına bu tarz yaklaşımların devamını görmek istiyoruz. Kabin memuru arkadaşlarıma başarı ve sabır diliyorum.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000