27 Şubat 2013, Çarşamba 10:34:34

THY KABİNİNDEKİ KAOS ÇÖZÜLÜYOR MU?

Türk Hava Yolları’nın okyanus ötesi uçuşlarında yaşanan kabin kaosu sona mı eriyor? Yaklaşık 6 ay önce AirportHaber’de yazılan ve bir kabin memurunun feryatlarını dile getiren mektuptan sonra THY gerçekleri görmeye başladı.
  • Hanımefendiye katiliyorum. Ailelerimiz de aynı stresi bizimle yasıyorlar ailenin yasadığı stresin maddi karşılığı yoktur.
  • O uçan garson dedikleriniz var ya biri de benim eşim...14 saati geçkin bir süre önce göreve gitti. 3 saat önce inmesi gerekiyordu.Gelmedi. Telefonu kapalı. Hamileyim.Merakla bekledim. İnternete baktım, haberleri açtım, dua ettim, ağladım. Sonunda havalimanı dış hatlardan bilgi alabildim.3 Saat rötar yapmış uçağı.Sizin o sürekli buralarda yazdığınız, eleştirdiğiniz hatta göz diktiğiniz maaşları var ya işte o bizlerin portakal suyu dağıtıyor diye beğenmediğiniz, aşağıladığınız kabin memurlarının, amirlerinin eşlerinin,çocuklarının hatta doğmamış çocuklarının anne karnında yaşadıkları merak, heyecan, hasret,yoksunluğun bedelidir. Her uçuş gecesi sabahlara kadar dualarla,meraklarla beklemenin,her kazada ekibi dinlerken bir an soluksuz kalmanın, beklediğinin ismi geçmediğinde bir an sevinmenin hemen sonrasında başka evlere düşen ateşleri düşündüğünde hissettiğin utancın, bir ömrü böyle geçirmenin ve kazanılan helal parana herkesin gözünün olmasının karşılığıdır...Biraz insaf edin bu kişilr
  • anlamadigim nokta part time larla alip veremediginiz ne ? biz cok mu hevesliyiz part time olmaya sirket böyle istiyor biz de belirli bir sure bu sekilde calisacagiz bir cok part time larin hepsi bu sirketin çalışani ve isini de şirketi de gerçekten sahipleniyor ... sirket alım seklini bu yone cevirdiyse bizi suclamak yerine sirketi suclayin lütfen ayrica her sirket çalışani gibi isten cikarilan arkadaslarin sorununu paylasiyor ve eger üstümüze dusen bir gorev varsa bunu da yerine getirecegiz... bu grev oylamasi olur , egerki yarin bigun sozlesmeye gecersek direk greve destek vermek olur... insanlari ayirmak yerine butunlestirmeye bakalim lutfen... hepimiz ayni gemideyiz ve gittigimiz yer ayni yaptığımız is ayni ... bu sekilde otekilestirmek yakışmıyor. .. herkese emniyetli ucuslar...
  • US Airways Hudson River'a indiğinde uçan garsonlar tüm yolcuyu can yeleklerini giydirerek suyun üzerine tahliye etmişlerdi. Amsterdam kazasında acil çıkış kapılarını açarak yolcuların tahliye olmasına yardım eden yolcular kaza sonrası beyanlarında uçuş öncesinde kabin memurlarının kendilerine çıkışları açma ve tahliye konularında başarılı bir brifing yaptıklarından bahsetmişlerdi. Yine aynı kazaya ait başka bir yolcu beyanında kazazede bir kabin memurunun olay sonrası yolcuları kaza mahallinden uzaklaştırmaya çalıştığı geçmişti. Ülkeden ve dünyadan bir örnek yeterli olduysa portakal suyunuzu içerken sizlere afiyet olsun...

Her şey bir kabin memurunun Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil’e yazdığı mektupla ortaya çıkmıştı. THY’nin aldığı karar nedeniyle uzun uçuşlarda kabin içinde görevli hosteslerin sayısı azaltılmıştı.

Ancak bir kabin memurunun cesurca yazdığı mektupta tüm olumsuzluklar birer birer aktarılmış ve “Yıldızları kaybedeceğiz, simit değil kabin memuru verin bizi ağlatmayın, bir bardak su içmeye vaktimiz yok, Kabin Hizmetleri Başkanlığı’nı niye sevelim ki?, kabin birbirine düşürüldü, Emine Hanım soru sormayı yasaklıyor” başlıkları altında sorunları dile getirmişti.

İşte THY o mektubu dikkate aldı ve uzun süredir yapılan çalışmanın neticesi önceki gün tüm kabin memurlarına duyuruldu. Duyuruyu hedefteki Kabin Hizmetleri Başkanı Emine Lim yaptı.

İşte Emine Lim’in kabin memurlarına yaptığı duyuru;

Değerli Kabin Ekiplerim;

Sizlerle yaptığımız iletişim toplantılarında ve her ortamdaki paylaşımlarmızda ER seferlerindeki Y/C bölümünde 5 kabin memurunun çalışmasından kaynaklı yaşanılan yolcu memnuniyetsizliklerini ve ekip çalışmasının verimsizliği konularının üzerinde yoğunlaştık.

Bu kapsamda yaptığımız tüm tespitleri görsel bir sunumla beraber simulasyon da yaparak Sayın Genel Müdürümüze, Genel Müdür PAzarlama Satış Yardımcılığı yöneticilerimize, Basın Müşaviri'mize, Kurumsal İletişim Başkanlığı'na, İkram Başkanlığı'na, Do&Co yöneticilerine ve Genel Müdür Uçuş İşletme Yardımcımıza Y/C bölümünde servis sunumumuzu memnuniyetsizlik yaratan faktörlerden oluşumunu gösterdik.

Sonuç olarak, aşağıdaki hatlarda Y/C bölümünde +1 KM planlamasının mevcut süresinin kısalarak, yolcu memnuniyeti sağlamadaki etkinliği arttıracağı konusunda mutabık kalınmıştır.

Mart/2013 ayı programlarında aşağıdaki hatlarda belirtilen ekip sayıları dikkate alınarak planlamalar yapılmıştır.

Herkese emniyetli ve güleryüzlü uçuşlar dilerim.

Emine LİM

B 777 EKİP SAYISI MEVCUTB777 EKİP SAYISI YENİ
10+1 PEK
10+1 PVG
10+2 JFK
10+2 YYZ
11+1 FC
11+1 FC
11+2 FC
11+2 FC
A 340-330 EKİP SAYISI MEVCUTA 340-330 EKİP SAYISI YENİ
8+1 CAN
8+1 ICN
8+2 JFK
8+2 BKK
9+1 FC
9+1 FC
9+2 FC
9+2 FC

KABİN AMİRİNİN YAZDIĞI O MEKTUBU OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

THY KABİNİNDEKİ KAOS ÇÖZÜLÜYOR MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

hgdd ~ 5 yıl önce
Hanımefendiye katiliyorum. Ailelerimiz de aynı stresi bizimle yasıyorlar ailenin yasadığı stresin maddi karşılığı yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
e.k ~ 5 yıl önce
O uçan garson dedikleriniz var ya biri de benim eşim...14 saati geçkin bir süre önce göreve gitti. 3 saat önce inmesi gerekiyordu.Gelmedi. Telefonu kapalı. Hamileyim.Merakla bekledim. İnternete baktım, haberleri açtım, dua ettim, ağladım. Sonunda havalimanı dış hatlardan bilgi alabildim.3 Saat rötar yapmış uçağı.Sizin o sürekli buralarda yazdığınız, eleştirdiğiniz hatta göz diktiğiniz maaşları var ya işte o bizlerin portakal suyu dağıtıyor diye beğenmediğiniz, aşağıladığınız kabin memurlarının, amirlerinin eşlerinin,çocuklarının hatta doğmamış çocuklarının anne karnında yaşadıkları merak, heyecan, hasret,yoksunluğun bedelidir. Her uçuş gecesi sabahlara kadar dualarla,meraklarla beklemenin,her kazada ekibi dinlerken bir an soluksuz kalmanın, beklediğinin ismi geçmediğinde bir an sevinmenin hemen sonrasında başka evlere düşen ateşleri düşündüğünde hissettiğin utancın, bir ömrü böyle geçirmenin ve kazanılan helal parana herkesin gözünün olmasının karşılığıdır...Biraz insaf edin bu kişilr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
part time hk ~ 5 yıl önce
anlamadigim nokta part time larla alip veremediginiz ne ? biz cok mu hevesliyiz part time olmaya sirket böyle istiyor biz de belirli bir sure bu sekilde calisacagiz bir cok part time larin hepsi bu sirketin çalışani ve isini de şirketi de gerçekten sahipleniyor ... sirket alım seklini bu yone cevirdiyse bizi suclamak yerine sirketi suclayin lütfen ayrica her sirket çalışani gibi isten cikarilan arkadaslarin sorununu paylasiyor ve eger üstümüze dusen bir gorev varsa bunu da yerine getirecegiz... bu grev oylamasi olur , egerki yarin bigun sozlesmeye gecersek direk greve destek vermek olur... insanlari ayirmak yerine butunlestirmeye bakalim lutfen... hepimiz ayni gemideyiz ve gittigimiz yer ayni yaptığımız is ayni ... bu sekilde otekilestirmek yakışmıyor. .. herkese emniyetli ucuslar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
porto ~ 5 yıl önce
US Airways Hudson River'a indiğinde uçan garsonlar tüm yolcuyu can yeleklerini giydirerek suyun üzerine tahliye etmişlerdi. Amsterdam kazasında acil çıkış kapılarını açarak yolcuların tahliye olmasına yardım eden yolcular kaza sonrası beyanlarında uçuş öncesinde kabin memurlarının kendilerine çıkışları açma ve tahliye konularında başarılı bir brifing yaptıklarından bahsetmişlerdi. Yine aynı kazaya ait başka bir yolcu beyanında kazazede bir kabin memurunun olay sonrası yolcuları kaza mahallinden uzaklaştırmaya çalıştığı geçmişti. Ülkeden ve dünyadan bir örnek yeterli olduysa portakal suyunuzu içerken sizlere afiyet olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000