19 Nisan 2012, Perşembe 09:31:21

THY KABİNDE YAZ SANCISI

Türk Hava Yolları, yaz sezonu öncesinde uçuşlarda görev yapan kabin ekibi sayısını azalttı. Özellikle uzun uçuşlarda sayının azaltılması kabin içinde huzursuzluk yarattı...
  • hem standartların üzerinde para aldığını kabul et hem de kılıf uydurmaya çalış ve onu da becereme. şahsen kimsenin parasında gözüm yok Allah herkese daha da çok versin. Sadece şükretmesini bilin bari. Ayrıca herkesin işi kendine zor. Bu mesleğe kimse zorlanmadı dolayısıyla uçuş güvenliği gibi söylemler ortamı germekten başka bir yere de götürmez
  • bütün uçucu arkadaşlarıma emniyetli ve güler yüzlü uçuşlar diliyorum.Allah hepinizi kazalardan,belalardan,yaşadığınız haksızlıklardan korusun.Dilerim sözleşme hiç bir kazanılmış haklar geri alınmadan imzalanır.Kimse kabin memurlarına haksızlık etmesin,sizler sıcacık yataklarınızda yatarken bizler soğuk,sıcak,uzun,kısa demeden yollara koyuluyoruz size daha iyi hizmet verebilmek için..
  • Eski bir thy'li k/m olarak yapılan haksız eleştirenler,çok bilirmiş gibi kabin memurluğunu bu kadar hafife alanlara sesleniyorum.Kabin memuru olmak demek saat kaç olursa olsun,ne kadar yorgun,hasta,hassas olursan ol yine de bakımlı,güleryüzlü,ilgili,nazik,hızlı vs.vs.olmaktır.50tl.ye bilet alıp kendini uçağın ve içindeki ekibin sahibi olduğunu sanan insana da kibar,kendini bilen insana da aynı anlayışı gösteren insandır kabin memuru.Amir,kaptan ona galleyde kan kusturur ama o kabine çıktığında kızılcık şerbeti içmiş gibidir.Özel hava yolunda çalışan arkadaşlarım,sanaldan konuşmak kolay ama eminim hepinizin en az bir kere THY'ye başvurusu vardır.Evet standartların üstünde para kazanıyoruz çünkü biz önce kendimizin,sonra ekip(kader)arkadaşlarımızın ve yolcularımızın canlarından sorumluyuz.Bu kadar önemli bir görebin yanı sıra bi de bir kuş sütünün eksik olduğu servislerden de sorumluyuz.O yüzden kazandığımız paranın her kuruşu helal..keşke sağlığım elverseydi de uçmaya devam edebilseydim
  • kalite saygınlık liderlik ekip olabilmek bitti. Başsız kaldı ekipler saygı duyacağı kimse kalmadıpurser bir ekibin herşeyidir lideridir. Ekipler lidersiz kaldı..
Türk Hava Yolları, 16 Nisan’dan itibaren kabin ekip sayısını yeniden düzenledi. Buna göre kabin ekibi sayıları birer adet düşürüldü. İlk bakışta pek önemli gibi görünmese de yeni düzenleme kabin ekipleri arasında huzursuzluğa neden oldu.
 
Yoğun yaz sezonu öncesinde yapılan değişiklikle, bir süre önce uzun uçuşlarda Airbus 340 tipi uçaklarda 10’dan 9’a, Boeing 777 tipi uçaklarda 12’den 11’e düşürülen kabin ekibi sayısı bu kez A340 için 8’e, B777 için ise 10’a indirildi.
 
Dar gövdeli uçaklarda görev yapan kabin ekiplerinin sayısında da düzenleme yapıldı. O uçaklarda da 5 olan kabin ekibi sayısı 4’e düşürüldü.
 
Yeni açılacak hatlar ve yaz tarifesinde artırılan frekans sayıları ile yüzde 30 uçuş artışının beklendiği dönem öncesinde kabin ekip sayısının düşürülmesi, daha fazla iş yükü anlamına geldiği için kabin personeli arasında huzursuzluk yarattı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü mevzuatında yer alan, uçaklarda görevlendirilecek kabin personeli sayısının alt limitlere indirilen rakamlar sebebiyle daha çok uçuşta daha az personelle hizmet verilecek olmasının yorgunluğa sebep olacağı, üstelik THY’nin en çok önem verdiği konulardan biri olan ikram kalitesini düşüreceği belirtilirken kabin ekiplerinin uygulamaya tepki gösterdikleri kaydedildi.
 
Öte yandan sözkonusu düzenlemeyi yaklaşık bir yıl önce ekip planlama işini Uçuş İşletme Genel Müdür yardımcılığından devralan Personelden Sorumlu Genel Müdür yardımcılığının yapmış olması tepkilerin daha da artmasına neden oldu. 
 
Bu arada son dönemde hava muhalefeti sebebiyle birçok uçuşun rötarlı yapılması THY’nin ekip planlamada sorunlar yaşamasına yol açtı. Uçuş için havaalanına gelen personelin uçuş görev sürelerinin artması ekip planlamada sıkıntı yarattı. Örneğin uçuş için en az bir saat önceden Atatürk Havalimanı’nda olan ekiplerin 3-4 saat beklemeden sonra uçuşu gerçekleştirmesi, buna uçuş süresi de eklendiğinde limitlerle belirlenen mesai süresinin dolması sebebiyle bir sonraki uçuşlarını gerçekleştirememesi yüzünden de ciddi sıkıntılar yaşandığı ortaya çıktı. THY’nin yaz sezonu öncesinde yeni kabin ekibi istihdam edilmemesi nedeniyle eldeki kabin ekiplerini daha etkin kullanmak amacıyla ekip sayısını azaltma yoluna başvurduğu kaydedildi.

©AirportHaber Özel
THY KABİNDE YAZ SANCISI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (128)

bırakın bu işleri ya ~ 6 yıl önce
hem standartların üzerinde para aldığını kabul et hem de kılıf uydurmaya çalış ve onu da becereme. şahsen kimsenin parasında gözüm yok Allah herkese daha da çok versin. Sadece şükretmesini bilin bari. Ayrıca herkesin işi kendine zor. Bu mesleğe kimse zorlanmadı dolayısıyla uçuş güvenliği gibi söylemler ortamı germekten başka bir yere de götürmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
muse ~ 6 yıl önce
bütün uçucu arkadaşlarıma emniyetli ve güler yüzlü uçuşlar diliyorum.Allah hepinizi kazalardan,belalardan,yaşadığınız haksızlıklardan korusun.Dilerim sözleşme hiç bir kazanılmış haklar geri alınmadan imzalanır.Kimse kabin memurlarına haksızlık etmesin,sizler sıcacık yataklarınızda yatarken bizler soğuk,sıcak,uzun,kısa demeden yollara koyuluyoruz size daha iyi hizmet verebilmek için..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
muse ~ 6 yıl önce
Eski bir thy'li k/m olarak yapılan haksız eleştirenler,çok bilirmiş gibi kabin memurluğunu bu kadar hafife alanlara sesleniyorum.Kabin memuru olmak demek saat kaç olursa olsun,ne kadar yorgun,hasta,hassas olursan ol yine de bakımlı,güleryüzlü,ilgili,nazik,hızlı vs.vs.olmaktır.50tl.ye bilet alıp kendini uçağın ve içindeki ekibin sahibi olduğunu sanan insana da kibar,kendini bilen insana da aynı anlayışı gösteren insandır kabin memuru.Amir,kaptan ona galleyde kan kusturur ama o kabine çıktığında kızılcık şerbeti içmiş gibidir.Özel hava yolunda çalışan arkadaşlarım,sanaldan konuşmak kolay ama eminim hepinizin en az bir kere THY'ye başvurusu vardır.Evet standartların üstünde para kazanıyoruz çünkü biz önce kendimizin,sonra ekip(kader)arkadaşlarımızın ve yolcularımızın canlarından sorumluyuz.Bu kadar önemli bir görebin yanı sıra bi de bir kuş sütünün eksik olduğu servislerden de sorumluyuz.O yüzden kazandığımız paranın her kuruşu helal..keşke sağlığım elverseydi de uçmaya devam edebilseydim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
kalite saygınlık liderlik ekip olabilmek bitti. Başsız kaldı ekipler saygı duyacağı kimse kalmadıpurser bir ekibin herşeyidir lideridir. Ekipler lidersiz kaldı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000