17 Haziran 2013, Pazartesi 12:55:58

THY İSTEDİ... SHGM REDDETTİ!

Türk Hava Yolları’nın, kargo uçaklarında load master (yüklemeci) bulundurma uygulamasını sonlandırma kararına Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü izin vermedi.
  • havacıklıkta kurallar kanla yazılır bunu unutmayın ltf.yazık .....
  • Uçan bir loadmaster kendi canını ortaya koyduğu için yükleme ve hesaplamada,yerde bu işi yapıp uçmayacak bir personele göre çok daha dikkatli olucaktır.Büyük paralar kazanılan kargo taşıma sektöründe loadmaster'a verilen maaşlar komik kalır.Unutulmamalıdır ki kargo uçakları yolcu uçaklarına göre çok daha fazla risk taşır.
  • Hesabı yerde yanlış yapan load master havada mı düzeltecek, kilitten kurtulan yükü mü bağlayacak, eğer yangın çıkarsa uçakta yangın söndürme sistemi var? yolcu uçağı için niye birşey demiyorsunuz, A310 kargo uçağı toplamda kaç ton kargo alır 25 mi 35 mi, ya B747 yolcu uçağı 100 mü 150 mi? load master'a sözümüz yok , o işini yapsın, ama karşı meydanda load master mı yok, veya bu işi yapacak firma mı yok? Bunlar bir de uçucu ekip gibi uçuyor ve dinlenme sürelerine tabi oluyor ya , asıl komik yani o. Yani havada çok yoruluyorlar çok...
  • 5 yildan beri load master olarak ucuyorum buradan fedex ve dhl ve tnt gibi sirketlerde load master yok diyen arakadaslara seslenmek istiyorum acil bir durum oldugunda kim müdahale edecek pilot koltugundan kalkip müdahale mi edecek load master kargo uçağının olmassa olmazidir.

Türk Hava Yolları, bir süre önce kargo uçaklarında çok önemli bir görevi yerine getiren yüklemeci (load master) personelinin seferlere katılmasına gerek olmadığına karar verdi. Kargo uçaklarının dengeli yüklenebilmesi için matematiksel hesaplar yapan ve uçağın yüklenmesi ile boşaltılması sırasında sürekli kontrol eden load masterların işini  pilotlara devretmeyi planlayan THY’nin  bu düşüncesi SHGM’den veto yedi.

İkinci pilotlara yükleme eğitimi vererek load master personelinin yaptığı işi pilotlara yaptırmayı düşünen ve bünyesindeki bazı yüklemeci personellerle yollarını ayırmayı düşünen THY’ye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden beklenmedik engel geldi. SHGM, kargo uçaklarında load master bulundurmama fikrini uygun bulmadı ve THY’ye izin vermedi.

AirportHaber, THY’nin yeni uygulamasına ilişkin detayları daha önce kamuoyuna aktarmıştı. Airporthaber’in gündeme getirdiği haberin ardından SHGM, THY’nin load mastersız uçuş planlarına olumsuz görüş belirtince proje uygulanamadan rafa kalktı.

AirportHaber’in 18 Mart 2013 tarihinde konuya ilişkin okuyucularıyla paylaştığı “THY PİLOTLARA YÜKLENECEK!” başlıklı haberine ulaşmak için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz...

 ©AirportHaber.com ÖZEL 

THY İSTEDİ... SHGM REDDETTİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

yazık ~ 4 yıl önce
havacıklıkta kurallar kanla yazılır bunu unutmayın ltf.yazık .....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kargocu ~ 5 yıl önce
Uçan bir loadmaster kendi canını ortaya koyduğu için yükleme ve hesaplamada,yerde bu işi yapıp uçmayacak bir personele göre çok daha dikkatli olucaktır.Büyük paralar kazanılan kargo taşıma sektöründe loadmaster'a verilen maaşlar komik kalır.Unutulmamalıdır ki kargo uçakları yolcu uçaklarına göre çok daha fazla risk taşır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapma be! ~ 5 yıl önce
Hesabı yerde yanlış yapan load master havada mı düzeltecek, kilitten kurtulan yükü mü bağlayacak, eğer yangın çıkarsa uçakta yangın söndürme sistemi var? yolcu uçağı için niye birşey demiyorsunuz, A310 kargo uçağı toplamda kaç ton kargo alır 25 mi 35 mi, ya B747 yolcu uçağı 100 mü 150 mi? load master'a sözümüz yok , o işini yapsın, ama karşı meydanda load master mı yok, veya bu işi yapacak firma mı yok? Bunlar bir de uçucu ekip gibi uçuyor ve dinlenme sürelerine tabi oluyor ya , asıl komik yani o. Yani havada çok yoruluyorlar çok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
load master ~ 5 yıl önce
5 yildan beri load master olarak ucuyorum buradan fedex ve dhl ve tnt gibi sirketlerde load master yok diyen arakadaslara seslenmek istiyorum acil bir durum oldugunda kim müdahale edecek pilot koltugundan kalkip müdahale mi edecek load master kargo uçağının olmassa olmazidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000