27 Ocak 2013, Pazar 17:24:39

"THY İLE SONUCU GÖRMEK İSTİYORUZ"

Alman Lufthansa THY ile işbirliği görüşmelerini sürdürürken mutfakta ciddi bir yarış var. Şubatta ortaklıkla bitebilecek görüşmeleri tamamlamayı planlayan Lufthansa, business class uçuşlarda Osmanlı mutfağı sunarak THY’ye rakip çıkıyor.
  • almanya istanbul uçuşlarında thy ile arasında fiyat farkı oluyor 20 ya da 30 eur gibi.bundan dolayı lufthansayı tercih ederim bi kaç yıldır. hangis iyi derseniz thy daha iyi çünkü kabin yemekleri çok bolkör ve içeceklerde öyle.lufthansa ikram konusnda thy'ye göre biraz cimri ama bir vatandaş olarak önce cüzdanımı düşünmeliyim ve bundan dolayı lh uçuşlarını tercih ediyorum
  • Kadın LH da nereden nereye gelmiş..Almanya ve diğer güçlü,zengin,modern,çağdaş,insana,hakka,hukuka saygılı ülkelerin (çoğunlukla öyle görünselerde pek değiller aslında kendilerine öyleler başkalarına pek değil!!) neden ve nasıl o seviyelerde ve bizim gibi geri kalmış ülkelerin neden böyle olduklarının belki de en güzel kanıtlarından...THY de check in den başkanlığa veya gm yardımcılığına vb gelebilmiş kaç kişi var? Ben sanmıyorum böyle birinin olduğunu ve olacağını da..Adam hayatında havacılık işkolunda çalışmamış THY na direk müdür girebiliyor..Biz hala hemşehricilik,yandaşlık,particilik vs peşinde koşalım, milletin hakkını yiyelim,günah işleyelim makam sahibi olup bol para kazanalım millete de bir lokma bir hırka yalanını söyleyelim derdindeyiz, üstelik bir de müslümanız ya olmasaydık?????
  • vayyy beee...kadına bak check in memurluğundan nereye gelmiş??? tıpkı thy deki temel,hamdi vs diğerleri gibi torpilsiz!!!!!
  • Burada iplerin TK'nın elinde olması lazım...Agırlıgını ortaya koyacak, zaten kar ediyor TK , Lufthansanın gozu TK'da cunku TK yavastan butun avrupayı ele gecırıyor.Anlasma yapacaksa avrupa birligine girmesi ve yabancı firmalarda(özellikle alman) turk kaptanların , f/o ların rahatça uçması lazım.yoksa avcunu yalar Lufthansa :) TK yoneticileri Almanların oyununa gelmeyin, biz koskoca dunya savasını onlar yuzunden kaybettik kazandıgımız halde.Biraz da onlar bizim yuzumuzden kaybetsinler Hanslar.

Alman havayolu şirketi Lufthansa Türkiye operasyonunu ilk kez bir kadın genel müdüre emanet etti. Geçen yıl ağustosta göreve başlayan Bea Berke, Milliyet'e konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın işaret vermesiyle, Türk Hava Yolları (THY) ve Lufthansa arasında ‘yakın işbirliği’ görüşmeleri başladı. Görüşmelerin herşeye ‘açık’ olduğunu belirten Bea Berke, “Şubat sonuna doğru sonuç belli olur” diyor.

Lufthansa tüm operasyonlarıyla bu görüşmelere odaklanmış durumda. Atatürk Havalimanı’nda yaşadığı ‘slot’ sorunlarını aşmak için Sabiha Gökçen Havalimanı’yla yaptığı görüşmeleri de THY pazarlığı nedeniyle sonuçlandıramıyor. Berke, “Atatürk Havalimanı’nda slot’lar dolu. O yüzden gözümüzü 3. havalimanına çevirdik. Dünyanın en büyüğü olacağını biliyoruz. Orada problem kalmayacak. Sabiha Gökçen’le de görüşmemiz var ama karar için THY ile sonucu görmek istiyoruz” diyor.

Haşhaşlı şekerpare...

Bea Berke, genel müdür koltuğunu Gregor Wende’den devraldı. Berke 4 yıl boyunca Havalimanı ve Operasyon Hizmetleri sorumlusu olarak çalıştığı Çin’den İstanbul’a gelirken, Wende ise Arap Baharı’yla sarsılan Mısır’a tayin oldu.

Geçen yıl Türkiye’de 1 milyon yolcuyu aştıklarını belirten Berke, business class uçuşlarda ilk kez denedikleri bir uygulamaya dikkat çekiyor. Lufthansa artık Almanya’ya uçan business class yolcularına Türk mutfağından lezzetler sunuyor. Yemekler damla sakızlı dana yahniden vişneli yaprak sarmaya, ‘imambayıldı’dan haşhaşlı şekerpareye kadar çok çeşitli... Berke yerel mutfak uygulamasının başka kısa mesafeli uçuşlarda olmadığını belirtiyor. Yani THY ve Lufthansa yerde ortaklığı tartışırken, mutfakta ciddi bir yarış var.

Berke, “Türkler uçakta bile yemekten keyif alıyor. Mesela Çin’den uzun uçuşlarda Çin yemeği seçeneği sunuyoruz ama ilk kez kısa uçuşta yerel yemek deniyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar” diyor. Lufthansa’nın özel Türk yemekleri Armaggan Nar restoran ve şef Vedat Başaran’dan.

Eski kürek sporcusu, gözü yüksekte

Eski bir kürek sporcusu olan Bea Berke, Türkiye’de eşi ve 2 yaşındaki oğluyla yaşıyor. Eşi doktora çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul’u çok sevdiğini belirten Berke hafta sonları ailesiyle İstanbul’u keşfettiğini ve en çok Büyükada’yı beğendiğini anlatıyor. Zaman zaman Levent’teki evinden Gayrettepe’deki iş yerine yürüyor. Lufthansa’da check - in görevlisi olarak işe başladığını anlatan Bea Berke, “Şu an mutluyum ama Lufthansa’da en tepeye kadar çıkmak isterim” diyor. 

‘Türkler A380’le uçmak için bile bize geliyor’

Uçaklarının doluluk oranı yaklaşık yüzde 80 olan Lufthansa’nın yeni Türkiye hedefi 1 milyon yolcuyu aşmak. Bea Berke Lufthansa filosunda 10 tane bulunan ve Türkiye’ye düzenli seferler için 3. havalimanını bekleyen Airbus A380’leri anlatıyor ve ekliyor: “A380 bir fenomen. Sırf bağlatılı seferlerde A380’le uçmak için bizi tercih eden Türkler var.”

Lufthansa kış sezonunda Türkiye - Almanya arasında haftada 63 sefer düzenliyor. İstanbul’dan günde Frankfurt’a 3, Münih’e 3 seferi var. Ankara’dan Münih’e günde 2 kez, İzmir’den Münih’e de günde 1 kez uçuyor. Yaz sezonunda sefer sayısı 78’e çıkıyor.

"THY İLE SONUCU GÖRMEK İSTİYORUZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

hamburg/tolga ~ 5 yıl önce
almanya istanbul uçuşlarında thy ile arasında fiyat farkı oluyor 20 ya da 30 eur gibi.bundan dolayı lufthansayı tercih ederim bi kaç yıldır. hangis iyi derseniz thy daha iyi çünkü kabin yemekleri çok bolkör ve içeceklerde öyle.lufthansa ikram konusnda thy'ye göre biraz cimri ama bir vatandaş olarak önce cüzdanımı düşünmeliyim ve bundan dolayı lh uçuşlarını tercih ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fark ~ 5 yıl önce
Kadın LH da nereden nereye gelmiş..Almanya ve diğer güçlü,zengin,modern,çağdaş,insana,hakka,hukuka saygılı ülkelerin (çoğunlukla öyle görünselerde pek değiller aslında kendilerine öyleler başkalarına pek değil!!) neden ve nasıl o seviyelerde ve bizim gibi geri kalmış ülkelerin neden böyle olduklarının belki de en güzel kanıtlarından...THY de check in den başkanlığa veya gm yardımcılığına vb gelebilmiş kaç kişi var? Ben sanmıyorum böyle birinin olduğunu ve olacağını da..Adam hayatında havacılık işkolunda çalışmamış THY na direk müdür girebiliyor..Biz hala hemşehricilik,yandaşlık,particilik vs peşinde koşalım, milletin hakkını yiyelim,günah işleyelim makam sahibi olup bol para kazanalım millete de bir lokma bir hırka yalanını söyleyelim derdindeyiz, üstelik bir de müslümanız ya olmasaydık?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tıpkı ~ 5 yıl önce
vayyy beee...kadına bak check in memurluğundan nereye gelmiş??? tıpkı thy deki temel,hamdi vs diğerleri gibi torpilsiz!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
petersburg ~ 5 yıl önce
Burada iplerin TK'nın elinde olması lazım...Agırlıgını ortaya koyacak, zaten kar ediyor TK , Lufthansanın gozu TK'da cunku TK yavastan butun avrupayı ele gecırıyor.Anlasma yapacaksa avrupa birligine girmesi ve yabancı firmalarda(özellikle alman) turk kaptanların , f/o ların rahatça uçması lazım.yoksa avcunu yalar Lufthansa :) TK yoneticileri Almanların oyununa gelmeyin, biz koskoca dunya savasını onlar yuzunden kaybettik kazandıgımız halde.Biraz da onlar bizim yuzumuzden kaybetsinler Hanslar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000