07 Mart 2012, Çarşamba 12:01:25

THY İLE ORTAK HAVAYOLU ŞİRKETİ KURACAK

Türk Hava Yolları, Afrika’nın kalbinde Türk eli uzatılan Somali’ye hat açtı. THY'nin 197. uçuş noktasının açılışı renkli görüntülere sahne oldu.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Evet biz Türk'üz, mazlum ve düşmüşün yanındayız. İşte bu zihniyetle biz başbakanlarımızı veya bizi yönetecek kişileri seçmişiz. Geçmişe bir bakın bakalım Özal ve Çiller dışında, hapis yatıp da (yani mazlum...) ülke yönetiminde başbakan olmayan var mı ?
  • ne söylesek boş kitlemişsiniz artık...
  • herkes bir şeyler söyler olumlu veya olumsuz..ama şu kareler içinde özellikle bir tanesi her türlü yorumu unutturmalı..MURAT arkadaşımızın o çocuğa ayakkabı verirken çocuğun gözlerindeki sevinci gören var mı? kar ve zararı bırakın bu bir insanlık dersidir. insan olmanın bir gereğidir...unutmayalım arkadaşlar bizler TÜRKüz ve mazlumun ve düşmüşün yanındayız ,geçmişte ve bugün olduğu gibi,gelecekte olacağı gibi..herkese teşekkürler...
Türk Hava Yolları’nın TK 686 sefer sayılı İstanbul – Mogadişu seferini gerçekleştiren Airbus A340 tipi yolcu uçağı Somali Aden Abduelle Uluslararası Havalimanı’na TSİ 08:00’da iniş yaptı. 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Temel Kotil’in yanı sıra çok sayıda gazeteci ve işadamının katıldığı gezide Kimse Yok Mu Derneği, Mazlum-Der, İHH, Yeryüzü Doktorları gibi yardım kuruluşu temsilcileri de yer aldı.

Havalimanı’na inişin ardından düzenlenen törende Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ sonra söz alan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, “Son ziyaretimizde seferleri başlatacağımızı söylemiştik. Bugün nasip oldu. Allah’a şükürler olsun. Türk Hava Yolları olarak bu güzel ülkenin güzel insanlarına hizmet edebilmek emin olun diğer tüm hatlarımızdan çok daha büyük şeyler anlam ifade ediyor. Bu topraklar inşallah çok daha iyi olacaktır. Bugün itibariyle Somali’yi 196 şehre bağlamış durumdayız. Dolayısıyla 197. uçuş noktamız burası oluyor. Bu çok anlamlı” diye konuştu.

Somali hükümetinin eksiklerinin giderilmesinin ardından havayolu şirketi kurma niyeti bulunan ülkeye Türk Hava Yolları olarak yardımcı olabileceklerini ifade eden Temel Kotil, “Somali’nin de bir havayolu şirketi kurmayı istediğini biliyoruz. Bu konuda da yardımcı olmak , Türk Hava Yolları olarak destek olmak isteriz” diye konuştu.
Kotil “Türk Hava Yolları olarak dünyanın 6. büyük ağına sahibiz, inşallah bu topraklardaki insanlar daha fazlasına sahip olurlar” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed’e çini vazo armağan ederken, THY Genel Müdürü Temel Kotil ise Ahmed’e A340 uçak maketi hediye etti.

Savaş sonrası hayalet şehir olarakta anılan Somali’nin başkenti Mogadişu’da bir dizi açılış yapan Bekir Bozdağ ve Temel Kotil, dün Mogadişu – İstanbul seferiyle dün gece 23:00’da Türkiye’ye geri döndü.

İŞTE TÜRK HAVA YOLLARI’NIN HAYALET ŞEHRE YAPTIĞI İLK SEFERDEN KARELER


Mogadişu'ya düzenlenen ilk seferde kabin memurları ellerinden gelenin en iyisini yaptılar...Kalabalık bir halk topluluğu TİKA tarafından uluslararası uçuşlara uygun bir havaalanı ortaya çıkarttı. Havaalanı'nın dört bir yanı tel çitlerle örülerek kontrolsüz girişlerin engellenmesini sağladı.
İç savaş döneminde bölgede bulunan ve savaştan nasibini alan bir Rus Ilyishun 76 uçağı...Kaptan pilotumuz Mogadişu'da THY'ye düzenlenen şöleni gayet eğlenceli buldu.
Yerel basının da Türk Hava Yolları'nın ilk seferine ilgisi en üst düzeydeydi.Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed konuşmasında "20 yıllık esaretimizi bitiren Türkiye Cumhuriyeti ve THY'ye minnetarız" diye konuştu. İşte Ahmed'in sevinç gösterisi...Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ve Temel Kotil tarafından Ahmed'e hediyeler sunuldu.

 Türk misafirleri, iç savaşın yer yer devam ettiği bölgede en üst düzey askeri personel korudu. Ayrıca Türk Özel Harekat timinden de 9 personelin görev aldığı koruma kapsamında gezi sorunsuz bir şekilde devam etti.

Türk Kızılay'ı tarafından yapılan çadır kent. 2000'e yakın çadırın bulunduğu alanda 10.000'e yakın insan yaşıyor.Mogadişu'da bir cami ve okul yaptıran İHH'ya bir kürek yardım da Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil'den...Mogadişu'da bulunan Türk Büyükelçiliği. Bölgedeki nadir sağlam kalan yapılardan. Savaş sırasında yüksek binaların birçoğu moloz yığınına dönüşmüş durumda...

İç savaştan en çok etkilenen yerlerde çocukların yüzü Türkiye sayesinde gülmeye başladı. AirportHaber muhabiri Murat Can Güllü de 8 yaşındaki Somalili bir çocuğu bir ayakkabıyla işte böyle mutlu etti.İç savaşın izlerini silmeye çalışan Somali'de güvenlik güçleri kuş uçurtmuyor. Önümüzdeki yıl yapılacak olan seçimlerde istikrar sürerse 10 sene içerisinde Türkiye'nin de yardımlarıyla Somali'nin bölgenin muhteşem denizi ve verimli topraklarıyla parlayan yıldız olması bekleniyor. 

Gün boyu gülen yüzleri hiç eksik olmayan Somali vatandaşları, THY'nin TC-JDK kuyruk tescilli "Diyarbakır" uçağını el sallayarak yolcu etti.©Murat Can Güllü / AirportHaber.com Mogadişu
THY İLE ORTAK HAVAYOLU ŞİRKETİ KURACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Misafir ~ 6 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Evet biz Türk'üz, mazlum ve düşmüşün yanındayız. İşte bu zihniyetle biz başbakanlarımızı veya bizi yönetecek kişileri seçmişiz. Geçmişe bir bakın bakalım Özal ve Çiller dışında, hapis yatıp da (yani mazlum...) ülke yönetiminde başbakan olmayan var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
ne söylesek boş kitlemişsiniz artık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
herkes bir şeyler söyler olumlu veya olumsuz..ama şu kareler içinde özellikle bir tanesi her türlü yorumu unutturmalı..MURAT arkadaşımızın o çocuğa ayakkabı verirken çocuğun gözlerindeki sevinci gören var mı? kar ve zararı bırakın bu bir insanlık dersidir. insan olmanın bir gereğidir...unutmayalım arkadaşlar bizler TÜRKüz ve mazlumun ve düşmüşün yanındayız ,geçmişte ve bugün olduğu gibi,gelecekte olacağı gibi..herkese teşekkürler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000