31 Aralık 2013, Salı 10:47:33

THY İLE HAVA-İŞ GÖRÜŞMESİ NEDEN TIKANDI?

THY ile Hava İş Sendikası’nda 305 kişinin işe dönüşüne ilişkin görüşmeler nerede tıkandı, sendika ne istedi THY neden kabul etmedi? Pegasus, 10 kabin memurunun işine neden son verdi?
  • Smdi de birbirlerini yesinler bırakın su 305 i kendi hallerine..birlikten beraberlikten anladıkları sey hem çalışan arkadaşlarına hakaret hemde birlikte yola çıktıkları yoldaşlarına lolo yapıp satmaktir..Hamdi bey bunlara %55 bile fazla sıfırdan baslat alacaksan da.
  • Oki doki arkadas sen hangi Akepe'li milletvekilinin tanidigiydin :)
  • Ister bu iş olsun ister olmasın. .. Bizim anlımız ak. Ayrıca bayan ilanları ilgimizi çekmiyor. .. niye bu kadar korkuyorsunuz 305 ten anlamış değilim. .. ben söyleyeyim: bundan sonra siz korkacaksınızzz. Biz bugüne kadar ne işveren hakkında attık tuttuk... nede içerdeki çalışanlar hakkında kötü söz sarf ettik. SiziN bi yaranız varki korkuyorsunuz. Eee nasılsa bidaha onları görmeyiz diyordunuz sanirim. Ne arayan oldu ne soran bugüne kadar. .. e şimdi aynı çatı altında tekrar yüzünüz kızaracak tabi ki... bu iş öyle yada böyle çözülecek oki dokiiii... umarım bundan sonrası herkes için hayirli olsun... bu arada oki dokiiii en çokta sırf senin gibi düşünenler için istiyorum bu işin tatlıya bağlanmasını. ..istersen sende iyi düşün boş yere ah alma durduk yere :))
  • Vay be ağzım açık şaşkınlıkla okuyorum yorumları. Güya dün hak için hukuk için savaşlanlar bugün kendine müslüman. ayıptır ya.Benim eşim 19 aydir işsiz.Bunun gerçekten 305 ten olanlar ne demek olduğunu bilir. Evt davasını kazandı çünkü bir çoğunuz gibi o gün haksız yere işten atıldı.İzinli gününde.yani hak yerini buldu tazminatını aldı.Ama zaten aldığı paranın bi kıymeti kalmadı.Yok bitti gitti. Biz şanslı olanlardandık. Gönül isterdi ki herkes davasini kazansin hakkını alsın.Ama bugün bu yorumları okuduktan sonra düşündüm. Ben olsam ne düşünürdüm.yeminle herkesin tabi kide aynı şartlar da işe başlamasını İsterdim.o yok 160 bin tl almış hikayelerinle kafa bulandırmayın.Zaten akıl var mantık var o parayı alan insanın emekliliği gelmiştir ki ben bugüne kadar bu parayı alanı duymadım. Herhalde o yaştaki birini memur başlatamazsın. Biraz mantık.Dönülecekse herkes ayni şart ta dönmeli.Tazminatlar da maaştan kesilir.buarada eşim işsizken eski sendikadadan para alanlar sessizllik lütfen.

29 Mayıs’taki eyleme katıldıkları gerekçesiyle işten çıkarılan 305 kişinin işe iadesi için THY ile Hava İş Sendikası bir süre önce görüşmelere başladı. İkinci oturumu dün gerçekleştirilen THY-Hava İş görüşmesinde  uzlaşma sağlanamadı.

Hava İş Sendikası’ndan görüşme sonrası yapılan açıklamada, işe iade koşulları konusunda THY ile anlaşamadıkları belirtilirken THY’nin işe iade isteyen herkesin aynı koşullarda işe dönüşünü kabul etmediği, sendikanın ise buna itiraz ettiği kaydedildi.

THY’nin, tazminatını alan çalışanlar için yüzde 55 maaş ile başlamalarını önerdiği, tazminatlarını almayanların ise herhangi bir hak kaybı olmadan işlerine iadesinin sağlanabileceğini önermesine rağmen Hava İş’in herkesin kaldığı yerden işine devam etmesi ısrarı görüşmeleri tıkadı. Hava İş’in bu ısrarına işten çıkarılan bazı eski THY çalışanları tepki gösterdi. Tazminatını alanlar ile almayanların aynı şekilde değerlendirilmesinin mümkün olmadığını belirten 305 arasındaki bazı isimler, “ Bugüne kadar yeterince mağdur olduk. Artık mağduriyetimizin sona ermesini istiyoruz. Çözüme bu kadar yaklaşmışken her iki tarafın da daha yapıcı olması gerekiyor. Geçen sürede bazı arkadaşlarımız tazminatlarını aldı, bazıları ise almadı. Alan arkadaşların bizimle aynı şartlarda işe dönüşlerini sağlamak için bizim geri dönüş yolumuzun tıkanmasını kabul etmiyoruz. Sendikanın daha ılımlı olması ve herkesin aynı şartlarda işe dönüşü ısrarından vazgeçmesi lazım” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

PEGASUS 10 KİŞİYİ İŞTEN ATTI

Bu arada THY’de işe dönüş umutları tekrar yeşeren 305’ten bazı isimler bir kez daha işten çıkarılma şokunu yaşadı. 29 Mayıs’ta THY’den çıkarıldıktan sonra Pegasus Havayolları’nda göreve başlayan bir çok kabin memuru, THY ile Hava İş müzakeresinin sonucunu merakla beklerken bugün Pegasus ile sözleşme imzalamaları gereken bazı kabin memurları görüşme sonucunun belli olmamasından dolayı sözleşme imzalamaya yanaşmadığı için işten çıkarıldı. Yaklaşık 10 kabin memurunun Pegasus tarafından işine son verildiği belirtilirken 2014 yılı için Pegasus ile sözleşme imzalayanların THY’ye işe dönüşlerinin sağlanması halinde hukuki anlamda sıkıntılar yaşayabileceği belirtildi.

Pegasus’ta sözleşme stresi yaşayan kabin memurlarının gözünün kulağının Perşembe günkü THY-Hava İş görüşmesinde olduğu belirtilirken sendikadan daha yapıcı olma beklentisinin de arttığı kaydedildi.

 ©AirportHaber.com ÖZEL 

THY İLE HAVA-İŞ GÖRÜŞMESİ NEDEN TIKANDI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Smdi de birbirlerini yesinler bırakın su 305 i kendi hallerine..birlikten beraberlikten anladıkları sey hem çalışan arkadaşlarına hakaret hemde birlikte yola çıktıkları yoldaşlarına lolo yapıp satmaktir..Hamdi bey bunlara %55 bile fazla sıfırdan baslat alacaksan da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Oki doki arkadas sen hangi Akepe'li milletvekilinin tanidigiydin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
oki dokiiiii ~ 4 yıl önce
Ister bu iş olsun ister olmasın. .. Bizim anlımız ak. Ayrıca bayan ilanları ilgimizi çekmiyor. .. niye bu kadar korkuyorsunuz 305 ten anlamış değilim. .. ben söyleyeyim: bundan sonra siz korkacaksınızzz. Biz bugüne kadar ne işveren hakkında attık tuttuk... nede içerdeki çalışanlar hakkında kötü söz sarf ettik. SiziN bi yaranız varki korkuyorsunuz. Eee nasılsa bidaha onları görmeyiz diyordunuz sanirim. Ne arayan oldu ne soran bugüne kadar. .. e şimdi aynı çatı altında tekrar yüzünüz kızaracak tabi ki... bu iş öyle yada böyle çözülecek oki dokiiii... umarım bundan sonrası herkes için hayirli olsun... bu arada oki dokiiii en çokta sırf senin gibi düşünenler için istiyorum bu işin tatlıya bağlanmasını. ..istersen sende iyi düşün boş yere ah alma durduk yere :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vay beee ~ 4 yıl önce
Vay be ağzım açık şaşkınlıkla okuyorum yorumları. Güya dün hak için hukuk için savaşlanlar bugün kendine müslüman. ayıptır ya.Benim eşim 19 aydir işsiz.Bunun gerçekten 305 ten olanlar ne demek olduğunu bilir. Evt davasını kazandı çünkü bir çoğunuz gibi o gün haksız yere işten atıldı.İzinli gününde.yani hak yerini buldu tazminatını aldı.Ama zaten aldığı paranın bi kıymeti kalmadı.Yok bitti gitti. Biz şanslı olanlardandık. Gönül isterdi ki herkes davasini kazansin hakkını alsın.Ama bugün bu yorumları okuduktan sonra düşündüm. Ben olsam ne düşünürdüm.yeminle herkesin tabi kide aynı şartlar da işe başlamasını İsterdim.o yok 160 bin tl almış hikayelerinle kafa bulandırmayın.Zaten akıl var mantık var o parayı alan insanın emekliliği gelmiştir ki ben bugüne kadar bu parayı alanı duymadım. Herhalde o yaştaki birini memur başlatamazsın. Biraz mantık.Dönülecekse herkes ayni şart ta dönmeli.Tazminatlar da maaştan kesilir.buarada eşim işsizken eski sendikadadan para alanlar sessizllik lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oki Doki ~ 4 yıl önce
Eşinize gazete ilanlarını incelemesini tavsiye ederim, bir çok rahat ve güzel meslek sektörü bayan eleman arıyor ancak havacılık hariç. Zira havacılık sektöründe artık kendisine yer kalmamıştır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000