22 Şubat 2013, Cuma 09:47:10

THY "İÇKİ SANSÜRÜ" DAVASINI KAYBETTİ

Bazı hatlarda alkollü içkiyi kaldırması nedeniyle eleştirilen THY, edebiyatçı Buket Uzuner’in açtığı ‘içki sansürü’ davasını da kaybetti.
  • Buket uzunere böyle reklam fırsatı verdiği için thy yetkililerini kınıyorum, entel sosyete imajı için böyle kişilere neden pirim verilir anlamış değilim...
  • thy yazısını yayınlayacak yazarmı bulamadı, hoşgörüsüz birinin yazısını yayınlarsan başına bunlar gelir , umarım yazar seçerken biraz düşünürler...
  • http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22584656.asp?utm_source=hurriyet&utm_medium=yazarlar&utm_campaign=yazarsonyazi
  • Icki'nin adina bile dayanamiyorlar, bir de icki vermemeyi ekonomik sebeplerle koyduk diyorlar. Dini sebeplerle yalan soylemek cayizmidir?

Mahkeme edebiyatçının yazısının içkiyle alakalı bölümünü makaslayan havayolu şirketinin dergisi Skylife’ın o sayısının imha edilmesine karar verdi. Kararı Yargıtay da onadı.

Türk Hava Yolları’nın uçaklarda dağıttığı dergisi Skylife’ın Haziran 2009 sayısı için ‘Anadolu Yakasında Bir İstanbul Klasiği: Moda’ başlık bir yazı hazırlayan edebiyatçı Buket Uzuner, dergiyi eline alındığında büyük şaşkınlık yaşadı. Moda semtini anlatan yazısının İBB’nin Moda iskelesindeki kafeye alkol yasağı koymasını eleştirdiği bölümünün yayımlanmadığını gören Uzuner dergiye e-posta atıp “Neden yazımı sansürlediniz” diye sordu. Aldığı yanıt ise “Alkolle ilgili” oldu. Bunun üzerine Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Uzuner’in avukatı Abdullah Egeli, THY AŞ aleyhine dava açtı.

THY’DEN İMAJ SAVUNMASI

Avukat Egeli, yayının durdurulmasını, derginin toplatılarak imhasını, yazının tamamının yeni sayıda yayımlanmasını ve 2 lira manevi tazminat ödenmesini istedi. THY avukatları, 1983’ten beri yayımlanan SKYLIFE’ın politik tartışmalara girmediği, makalenin çıkartılan bölümünün ülke imajına zarar verebileceği iddiasıyla davanın reddini istedi. Eski Rum meyhanesi Koço restoranla ilgili bölümün de ‘reklam’ gerekçesiyle çıkartıldığı savunuldu.

‘YAZAR MEŞHUR, ESER EDEBİ’

Mahkeme Buket Uzuner’in meşhur bir yazar olduğunu vurgulayarak, sansürlenen makalesi için “FSEK uyarınca edebi eser mahiyetinde olduğu konusunda bir şüphe bulunmamaktadır” tespiti yaptı. Eser üzerinde her türlü tasarrufun yazara ait olduğunu ve izin alınması gerektiğini vurgulayan mahkeme davayı kabul etti. Kararda, “Davalı tarafın, davacıya ait eserden doğan manevi hakkının ihlaline yönelik tecavüzünün menine” denildi.

‘TOPLATILIP, İMHASINA...’

Sansürlü yazının bulunduğu Haziran 2009 sayısının toplatılarak imhasına, THY internet sitesinden çıkartılmasına, 2 lira manevi tazminat ile 3 bin lira avukatlık ücretinin tahsiline, yazının tamamının karar kesinleştikten sonraki 3 ay içinde SKYLIFE’ta yayımlanmasına karar verdi. THY’nin temyiz istemi ve karar düzeltme başvurusu Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından reddedildi ve karar kesinleşti. Yazının tamamı icra yoluyla dergide yayımlanacak.

SANSÜRLENEN BÖLÜM

‘Anadolu Yakasında Bir İstanbul Klasiği: Moda’ başlıklı yazının sansürlenen bölümü şöyle: “Bir Modalı olarak, İstanbul’un daima gurur duyduğum binlerce yıllık hoşgörü iklimine hiç ama hiç yakışmayacak biçimde, bu muhteşem iskeledeki kafede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıldır alkollü içki yasağı uyguladığını üzülerek belirtmek isterim. Yemek içmekten söz edilince, Moda’yla adı özdeşleşen Koço Restoran’ı mutlaka anmak gerekir. Çünkü Koço’suz Moda eksik kalır...” (Hürriyet)

THY "İÇKİ SANSÜRÜ" DAVASINI KAYBETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

willy ~ 5 yıl önce
Buket uzunere böyle reklam fırsatı verdiği için thy yetkililerini kınıyorum, entel sosyete imajı için böyle kişilere neden pirim verilir anlamış değilim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hadi ordan ~ 5 yıl önce
cahil!!
emin ~ 5 yıl önce
thy yazısını yayınlayacak yazarmı bulamadı, hoşgörüsüz birinin yazısını yayınlarsan başına bunlar gelir , umarım yazar seçerken biraz düşünürler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kürre-i cemaatiyye ~ 5 yıl önce
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22584656.asp?utm_source=hurriyet&utm_medium=yazarlar&utm_campaign=yazarsonyazi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yalanci ~ 5 yıl önce
Icki'nin adina bile dayanamiyorlar, bir de icki vermemeyi ekonomik sebeplerle koyduk diyorlar. Dini sebeplerle yalan soylemek cayizmidir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000