23 Eylül 2008, Salı 13:10:10

THY, HAVA-İŞ'İ KÜPLERE BİNDİRDİ!

Türk Hava Yolları, çağrı merkezinin özelleştirildiği bilgisini Hava-İş Sendikası’na duyurmadan borsaya bildirince sendika ile şirket arasında kriz yaşandı. Görüşmek için muhatap bulamayan Hava-İş, zehir zemberek bildiri yayınladı.
  • SEVGILI THY CALISANLARI DEGERLI ARKADASLAR ONCE BIRLIK OLUN,ONCE KENDINIZE VE SENDIKANIZA INANIN.SAGDAN SOLDAN SAPIR SACMA KONUSMALARA INANMAYIN.SIZIN SIZDEN VE HAVA-IS TEN BASKA DOSTUNUZ YOK BUNU BILIN.BIZ YASADIK NE ALDIYSAK BU SENDIKA VE BU SENDIKA BASKANININ BIRDE BIZLERIN DIRAYETI VE BIRLIK BERABERLIGI ILE ALDIK.BURDA YONETIMI OVEN SENDIKAYI VE ATILAY AYCIN I YERDEN YERE VURAN YONLENDIRME SAHISLAR HALA GOZUNUZ ACILMADIMI.DAHA BU THY YONETIMININ NERELERI SATMASINI DAHA KIMLERIN CANINI YAKMASINI BEKLIYORSUNUZ.BIZIM CALISANLAR OLARAK AMACIMIZ HEP CALISMAK EVIMIZE EKMEK MEK GOTURMEK THY ILE GURUR DUYMAK OLDU.BUNDAN SONRADA BOYLE OLMASINI ISTIYORSAK BIRSEYLER YAPMAK GEREK.AMA KIMSEYI SUCLAMAYARAK BIRBIRIMIZI KIRMAYARAK BIRLIK OLARAK.BURDA SUCLANMASI GEREKEN VARSA ODA THY YONETIMI DIR.BASKA KIMSEYI ARAMAYIN LTF.ALLAH HEPIMIZIN YARDIMCISI OLSUN.
  • bu kadar olay oldu hala bir açıklama gelmedi ne olacak bu kadar kişiye insanlar uzak illerden thy na guvenıp işlerini guçlerini bırakıp geldi.istanbulda iyi kötu duzen kurdu simdi bu insanlar oylece yuz ustumu kalacak
  • Nedense THY'de olup bitenden en son sendikanın haberi oluyor. Ama kime ne işçilerden her ay nasılsa aidat kesilmeye devam ediyor...üyelere şöyle usturuplu bir açıklama gönder yeter :) Sendikalar denetimsiz olur ve sendika ağaları işci aidatları ile karun gibi yaşamaya devam ettikçe o koltuğu kimse kendiliğinde bırakmaz...Adam deli mi hiç bir iş yapmadan aldığı onca maaşı ve avantayı bıraksın. Herkes başının çaresine baksın..sendika felan hava cıva..
  • atilay ağa :20 yılda hava-iş i sendika olmaktan çıkartarak,ticarethaneye dönüştürmüşdür.doğal olarak ticarettede alım-satım-kar-zarar-işini kaybetme olacakdır.ey hava-iş üyeleri: ya sendika,ya ticarethane.2009da bu kararı sizler vereceksiniz.

İşte, Hava-İş Sendikası'nın üyelerine yolladığı o açıklama:

Bu sabah internet üzerinden Türk Hava Yolları A.O.’nun 22 Eylül 2008 tarihinde borsaya şöyle bir açıklama yaptığınızı öğrenmiş bulunuyoruz: “Ortaklığımız çağrı merkezi faaliyetlerinin dış kaynak hizmet alımı suretiyle ikame edilmesine ve söz konusu hizmetin 5 yıllık süre ile Assistt ve Vodatech firmalarından alınmasına Yönetim Kurulumuzca karar verilmiştir.”

THY yönetiminin aldığı bu kararın içeriği ve ayrıntıları ile ilgili olarak ne sendikamız ne de üyelerimiz daha önceden bilgilendirilmemiştir.

Haberi öğrendikten hemen sonra kararın içeriği ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için şirket yöneticileriyle görüşmeye yönelik girişimlerimizden şu ana kadar bir sonuç elde edilememiştir.

THY Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcısı Orhan İkiz’le Genel Sekreterimiz Mustafa Yağcı görüşmüş ve Sayın İkiz’den “konuyla ilgili bilgisi olmadığı(!)” bilgisini almıştır. Genel Başkanımız Atilay Ayçin’in THY Genel Müdürü Temel Kotil’le görüşme girişimi ise bu ana kadar henüz gerçekleşmemiştir.

Bu satırların yazıldığı sırada çağrı merkezi çalışanlarına da konuyla ilgili hiçbir bilgi verilmemiş, hiçbir açıklama yapılmamıştı. THY yönetimin iyi niyetten yoksun bu tutumunu şiddetle kınıyoruz.

500’den fazla üyemizin çalıştığı bir işyeri ile ilgili bu denli önemli bir kararın bir tür oldu bitti şeklinde alınmasını ve sonrasında da çalışanlara ve onların örgütü olan sendikamıza bilgi verilmemesi THY Yönetiminin çalışanlara karşı nasıl bir kötü niyet içinde olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu tür politikalar  ortaklığın her yerinde uygulamaya konularak bir tür sindirme ve susturma harekatı başlatılmıştır. Buna karşı çıkmamak kazanılmış hakların ve ekmeğimizin kaybedilmesi demektir.

Gelişmelerle ve konuyla ilgili alacağımız tutumla ilgili olarak bu bölümdeki üyelerimizle birlikte değerlendirme yapılarak gerekli açıklamalar yapılacaktır.

Hava-İş Yönetim Kurulu

 

THY, HAVA-İŞ'İ KÜPLERE BİNDİRDİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

AYTUN ~ 10 yıl önce
SEVGILI THY CALISANLARI DEGERLI ARKADASLAR ONCE BIRLIK OLUN,ONCE KENDINIZE VE SENDIKANIZA INANIN.SAGDAN SOLDAN SAPIR SACMA KONUSMALARA INANMAYIN.SIZIN SIZDEN VE HAVA-IS TEN BASKA DOSTUNUZ YOK BUNU BILIN.BIZ YASADIK NE ALDIYSAK BU SENDIKA VE BU SENDIKA BASKANININ BIRDE BIZLERIN DIRAYETI VE BIRLIK BERABERLIGI ILE ALDIK.BURDA YONETIMI OVEN SENDIKAYI VE ATILAY AYCIN I YERDEN YERE VURAN YONLENDIRME SAHISLAR HALA GOZUNUZ ACILMADIMI.DAHA BU THY YONETIMININ NERELERI SATMASINI DAHA KIMLERIN CANINI YAKMASINI BEKLIYORSUNUZ.BIZIM CALISANLAR OLARAK AMACIMIZ HEP CALISMAK EVIMIZE EKMEK MEK GOTURMEK THY ILE GURUR DUYMAK OLDU.BUNDAN SONRADA BOYLE OLMASINI ISTIYORSAK BIRSEYLER YAPMAK GEREK.AMA KIMSEYI SUCLAMAYARAK BIRBIRIMIZI KIRMAYARAK BIRLIK OLARAK.BURDA SUCLANMASI GEREKEN VARSA ODA THY YONETIMI DIR.BASKA KIMSEYI ARAMAYIN LTF.ALLAH HEPIMIZIN YARDIMCISI OLSUN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1 ~ 10 yıl önce
bu kadar olay oldu hala bir açıklama gelmedi ne olacak bu kadar kişiye insanlar uzak illerden thy na guvenıp işlerini guçlerini bırakıp geldi.istanbulda iyi kötu duzen kurdu simdi bu insanlar oylece yuz ustumu kalacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÜYEE ~ 10 yıl önce
Nedense THY'de olup bitenden en son sendikanın haberi oluyor. Ama kime ne işçilerden her ay nasılsa aidat kesilmeye devam ediyor...üyelere şöyle usturuplu bir açıklama gönder yeter :) Sendikalar denetimsiz olur ve sendika ağaları işci aidatları ile karun gibi yaşamaya devam ettikçe o koltuğu kimse kendiliğinde bırakmaz...Adam deli mi hiç bir iş yapmadan aldığı onca maaşı ve avantayı bıraksın. Herkes başının çaresine baksın..sendika felan hava cıva..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dağobel ~ 10 yıl önce
atilay ağa :20 yılda hava-iş i sendika olmaktan çıkartarak,ticarethaneye dönüştürmüşdür.doğal olarak ticarettede alım-satım-kar-zarar-işini kaybetme olacakdır.ey hava-iş üyeleri: ya sendika,ya ticarethane.2009da bu kararı sizler vereceksiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000