21 Haziran 2012, Perşembe 10:34:58

THY HANGİ JUMBO JET'İ SİPARİŞ EDECEK?

Türk Hava Yolları'nın 2014 yılında A380 ya da B747-800 sipariş edeceği öğrenildi.
  • dunyada hangi buyuk olcek havalimani (airfield yani basit benzetmeyle tarlaya beton dokup pist ismi verip , alan tabelasi asmaktan ibaret olmayan) 3 yilda bitmis ? . fizibilite, cevre yollari, ucus similasyon, kus goc yollari vb cevre raporu en azindan bir yil masa basinda hesap yapilmayi gerektirir. kimi kandiriyorlar 747 imzasi atildi bile.Turkiye de secim den once imza atilacakki, bahsedilen ucaklar 350 milyon dolar dan toplam 4 milyar dolarlik bir rakamdan bahsediyoruz, nemasi ve sevabi guzel yoneticilerimizde kalsin.
  • nereye indireceksiniz diye soran kişilerin haberi dikkatli okumalarını tavsiye ediyorum, ".....Eylül ayında ihaleye çıkacak üçüncü havalimanı bitene kadar....." elbette ordu giresun değil ama yeni havalimanına iner
  • öcenlikli olarak atatürk havalimanının kapasitesi hiçbir model uçağı kaldıracak park kapasitesine sahiptir yeni park alanının açılması lazım bırakın körük yerlerini.. ondan sonra karar verilir hangi model uçak daha verimli olur. bence mevcut filoda olan beoing 777 er modeli veya boeing 777 LR modeli vardır daha uzun mesafelere uçabilecek şekilde yakıtı alabilecek modele sahip olan tercih edilmelidir.. gerek 747-800 modeli gerekse airbus 380 modeli thy açısından son derece pahalı maliyetleri olan uçaklardır.. airbus 380 modelinin en az 2-3 yıl gibi daha uçması lazım uçağın tam anlamıyla test edilip tamam denmesi açısından havayollarının tatmin olması hala 380 modellerinde teknik arıza oluyor ciddi motor arızaları vwe hidrolik arızaları olmaktadır beoing 747-800 modeli eski modelin modernize edilmiş halidir bunu tercih etmek doğru olmaz bence
  • İnş a380 siparişi vermezler bu uçak şirket batırır.747-8 de vermesinler.777 en ideal uçak bence.

Türk Hava Yolları'nın 4 milyar dolar değerinde 15 jumbo jet yolcu uçağı sipariş edeceği, fakat kapasite nedeniyle bu siparişlerin bekletildiği açıklandı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, açılan yeni hatlar nedeniyle uçak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 15 jumbo jet uçağı sipariş vereceklerini fakat kapasite sebebiyle bu siparişin şu anda bekletildiğini ifade etti.

Hamdi Topçu, Boeing'in 330 koltuklu 777 tipi uçaklarından daha geniş yolcu kapasitesine sahip B747 modelini ya da Airbus'ın amiral gemisi olan A380 tipi yolcu uçaklarından 15 adet sipariş vermek için yönetim kurulunda çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Çalışmaların sonucunu 9 Temmuz'da düzenlenecek olan Uluslararası Farnborough Air Show'da açıklayabileceklerinin de altını çizen Topçu, 2023 yılına kadar 300 uçaklık bir filoya sahip olacaklarını belirtti.

Topçu ayrıca geniş gövdeli uçakların yanı sıra B737 Max ve A320 Neo modelleriyle de ilgilendiklerini, bu uçaklar için ihtiyaç duyulan ekipleri sağlamak amacıyla pilot yetiştirmeye başladıklarını da açıkladı.

Eylül ayında ihaleye çıkacak üçüncü havalimanı bitene kadar siparişlerin de hazır olacağını ifade eden Topçu, Atatürk Havalimanı'nın kapasitesinin şu anda uçaklar alınsa bile yetersiz olacağını söyledi.

Türk Hava Yolları'nın Ortadoğu ve Asya'da 10 farklı ülkede liderliği ele geçirmek amacıyla çalıştıklarını, bu stratejik noktaların İstanbul'u hub yapmak amacıyla yüksek öneme sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

(Bloomberg.com)

THY HANGİ JUMBO JET'İ SİPARİŞ EDECEK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
dunyada hangi buyuk olcek havalimani (airfield yani basit benzetmeyle tarlaya beton dokup pist ismi verip , alan tabelasi asmaktan ibaret olmayan) 3 yilda bitmis ? . fizibilite, cevre yollari, ucus similasyon, kus goc yollari vb cevre raporu en azindan bir yil masa basinda hesap yapilmayi gerektirir. kimi kandiriyorlar 747 imzasi atildi bile.Turkiye de secim den once imza atilacakki, bahsedilen ucaklar 350 milyon dolar dan toplam 4 milyar dolarlik bir rakamdan bahsediyoruz, nemasi ve sevabi guzel yoneticilerimizde kalsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A380 ~ 6 yıl önce
nereye indireceksiniz diye soran kişilerin haberi dikkatli okumalarını tavsiye ediyorum, ".....Eylül ayında ihaleye çıkacak üçüncü havalimanı bitene kadar....." elbette ordu giresun değil ama yeni havalimanına iner

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy hangi jumbo jeti sipariş edecek ~ 6 yıl önce
öcenlikli olarak atatürk havalimanının kapasitesi hiçbir model uçağı kaldıracak park kapasitesine sahiptir yeni park alanının açılması lazım bırakın körük yerlerini.. ondan sonra karar verilir hangi model uçak daha verimli olur. bence mevcut filoda olan beoing 777 er modeli veya boeing 777 LR modeli vardır daha uzun mesafelere uçabilecek şekilde yakıtı alabilecek modele sahip olan tercih edilmelidir.. gerek 747-800 modeli gerekse airbus 380 modeli thy açısından son derece pahalı maliyetleri olan uçaklardır.. airbus 380 modelinin en az 2-3 yıl gibi daha uçması lazım uçağın tam anlamıyla test edilip tamam denmesi açısından havayollarının tatmin olması hala 380 modellerinde teknik arıza oluyor ciddi motor arızaları vwe hidrolik arızaları olmaktadır beoing 747-800 modeli eski modelin modernize edilmiş halidir bunu tercih etmek doğru olmaz bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000
380 zor ~ 6 yıl önce
İnş a380 siparişi vermezler bu uçak şirket batırır.747-8 de vermesinler.777 en ideal uçak bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000