22 Mayıs 2013, Çarşamba 20:20:23

THY GREVİNDE ŞOK GELİŞME

Türk Hava Yolları ile Hava-İş Sendikası arasında 24.TİS görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından başlayan grev, bugün THY’nin personele yaptığı zam açıklamasıyla farklı bir boyuta taşındı. Ancak asıl şok dalgası yeni geliyor.
  • Greve katılanlar 100 kişi olsa bile hepinizi toplasak bir tanesininin ayak tırnağı etmez. Grev kırıcıların adamdan sayıldığı dünyanın neresinde görülmüş ki burada sayı hesabı yapıyorsunuz?..
  • THY ve Sendikayı kıyaslamıyorum. THY sonuçta işveren. İşçilerin menfaatini gözardı etmek sonuçta işveren politikasıdır. Ancak bugün gelinen noktada sendikanın greve hazırlık sürecinde yaptığı hataların rolü büyüktür. Herkes sendika sadece 305 kişinin işe geri alınmasını asli hedef olarak belirledi sanıyor. Böyle olunca da çoğunluk sendikanın ardında durup greve destek vermedi. Oysa Hava İş Sendikası son kalan kalelerden biridir. Yıkılması durumunda gelecek nesil bugün buna sebep olanları affetmeyecektir. Ne olursa olsun sendikanın arkasında durulmalıydı. THY yönetimi zaten ön yoklamalarında greve katılımın büyük oranda olacağını hissetseydi sendikanın tekliflerini kayıtsız şartsız kabul ederdi. Günde 1000 uçak uçuran bir şirket hiç grev ihtimalini göze alır mı? Ama yapamadık, delikanlı duruş sergileyemedik. Bundan sonra olacaklardan Allah bizi korusun.
  • Atilay aycin istifa.Yeni sendika baskani istiyoruz.
  • Bir kadı hikayesi vardır eskiler den bunun bilen bilir anlayan da anlamıştır. yeni sendikamı siz ne saçmalıyosunuz kım yapacak kım uluslar arası ilişkileri kullanacak kim bürakrasiyi lehine çevirecek kim yönetim karşısın da sadece üyenin dediğini yapacak kim giden yönetimin adamından o adam a dua edin dedirtcek kim üyesi tarafından istendiğinde ulaşılabilecek kim kendi profesyonel ekibini kurabilecek kim 20 sene başkan olup orası burası oynamayacak EN ÖNEMLİSİ ADAM GİBİ ADAM OLUCAK BAŞKAN ADAMIN DİBİSİN..........................

Airporthaber’in flaş haber olarak geçtiği zam oranlarının ardından THY resmi açıklamayı yaparken personelin iki yıl için alacağı zam oranları belli oldu. THY’nin açıklamasında ise detaylara yer verildi.

Hava-İş Sendikası THY’nin açıklamasına anında karşılık vererek zam oranını ve diğer hakları tümüyle reddetti.

Hava-İş cephesinde bu gece genel değerlendirme yapılacağı kaydedilirken, THY’nin açıklamasındaki ayrıntı herkesin dikkatinden kaçtı.

Airporthaber’in dikkatle okuduğu açıklamada şu ayrıntıya yer verilmişti. “Bu eylem 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 72. Maddesi çerçevesinde grev hakkının kötüye kullanılmasıdır.” Peki, bu ayrıntı ne anlama geliyor?

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 72. Maddesi’nde şu ifadeler yer alıyor; “Taraflardan birinin veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başvurusu üzerine mahkemece, grev hakkı veya lokavtın iyi niyet kurallarına aykırı tarzda toplum zararına veya millî servete zarar verecek şekilde kullanıldığının tespit edilmesi hâlinde, uygulanmakta olan grev veya lokavtın durdurulmasına karar verilir.”

İşte THY bu maddeye vurgu yaparken grevin çalışanlar tarafından yapılmadığı ve değişik gruplar tarafından çalışanların rahatsız edildiği gerekçesiyle mahkemeye gideceği belirtiliyor. Airporthaber’in THY kaynaklarından edindiği bilgiye göre THY’nin yarın mahkemeye bu yönde bir başvuru yapacağı kaydedildi.

©Airporthaber.com

THY GREVİNDE ŞOK GELİŞME

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (73)

dc3'e ~ 5 yıl önce
Greve katılanlar 100 kişi olsa bile hepinizi toplasak bir tanesininin ayak tırnağı etmez. Grev kırıcıların adamdan sayıldığı dünyanın neresinde görülmüş ki burada sayı hesabı yapıyorsunuz?..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ve SENDİKA ~ 5 yıl önce
THY ve Sendikayı kıyaslamıyorum. THY sonuçta işveren. İşçilerin menfaatini gözardı etmek sonuçta işveren politikasıdır. Ancak bugün gelinen noktada sendikanın greve hazırlık sürecinde yaptığı hataların rolü büyüktür. Herkes sendika sadece 305 kişinin işe geri alınmasını asli hedef olarak belirledi sanıyor. Böyle olunca da çoğunluk sendikanın ardında durup greve destek vermedi. Oysa Hava İş Sendikası son kalan kalelerden biridir. Yıkılması durumunda gelecek nesil bugün buna sebep olanları affetmeyecektir. Ne olursa olsun sendikanın arkasında durulmalıydı. THY yönetimi zaten ön yoklamalarında greve katılımın büyük oranda olacağını hissetseydi sendikanın tekliflerini kayıtsız şartsız kabul ederdi. Günde 1000 uçak uçuran bir şirket hiç grev ihtimalini göze alır mı? Ama yapamadık, delikanlı duruş sergileyemedik. Bundan sonra olacaklardan Allah bizi korusun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atilay ~ 5 yıl önce
Atilay aycin istifa.Yeni sendika baskani istiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YENİ KADIMI ~ 5 yıl önce
Bir kadı hikayesi vardır eskiler den bunun bilen bilir anlayan da anlamıştır. yeni sendikamı siz ne saçmalıyosunuz kım yapacak kım uluslar arası ilişkileri kullanacak kim bürakrasiyi lehine çevirecek kim yönetim karşısın da sadece üyenin dediğini yapacak kim giden yönetimin adamından o adam a dua edin dedirtcek kim üyesi tarafından istendiğinde ulaşılabilecek kim kendi profesyonel ekibini kurabilecek kim 20 sene başkan olup orası burası oynamayacak EN ÖNEMLİSİ ADAM GİBİ ADAM OLUCAK BAŞKAN ADAMIN DİBİSİN..........................

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000