31 Temmuz 2012, Salı 14:03:49

THY DÜNYA SIRALAMASINDA KAÇINCI?

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA), dünya genelindeki havayolu şirketlerinin yıllık uçuş verilerinden çıkardığı bilgilerle 2011 yılı sıralaması (Airline Rankings) hazırladı. IATA'nın havayolları sıralamasında, dünya havayolu şirketleri taşıdığı yolcu sayılarına, uçuş noktalarına ve filolarındaki uçak sayılarına göre derecelendirildi. THY filosunda yer alan 180 uçakla dünya sıralamasında 14'üncü sırada yer aldı.
  • Kıbleyi nasıl ayarlayacaksınız ayrıca seferi sayılmaz mısınız
  • Sevgili müsüman kardeşim, sende de beyin denen organ hiç çalışmıor vallahi! bir de uçak denen vasıtayı tanıyan bir insansın yahu uçakta hiç mescid olur mu? Hadi oldu diyelim kaç kişilik olacak? Sonra IST-JFK uçuşunda 330 yolcu var ve bunun 150 tanesi senin gibi vakit namazını kaçırmak istemeyen derin müslüman olsun ve de 3 kişilik mescid var. öğle namazının sadece farzını kılacaksın; min 5 dk. 50 gruptan 250 dk yapar. Eee ikindi oldu? hadi bunlardan 50 tanesi ikindiyi kılmaktan vazgeçti 34 ekipten yapar 170 dk. Eee akşam oldu. arada uçak okyanus üzerinde türbülansa girdi ayakta namaz kılmaya çalışan 10 kişi yaralandı noolcak şimdi? Yaradan ibadette şekilcilik istemez sen var git koltuğunda kemerin bağlı şekilde ibadetini eda et, farkedenler de Allah kabul etsin desin. Ayrıca her dinin ibadeti kendine göre önemli ve değerlidir emin ol bir onlar için de senin 5 vakit eğilip kalkmanın hiçbir manası olmayabilir. Lekum dinikum veliye din! Aç biraz da kitap oku ilim öğren, kendini geliştir.
  • dunya sıralamasında sondan bırıncı thy.. kendı calısanına degerı olmayanın yolcusuna degerı mı olur.. nerde kaldı emergency... bugun yayınlanan duyuruyu acıklıyorum.. kabın ekıplerının dınlenme surelerı 12 saatten 10 saate ındırıldı.. 48 saat ER bosu yapanlar artık 24 saate ındırıldı ıkı bos gunun arkasına gece 00.05te ucusa gonderen thy.. ıste we are kaz aırlınes ıste we are globally FOSS... artık thy ıyı bır sırket degıl bı espırısı kalmadı ınsanlar rezıl olduk ne yapalım derdınde...
  • Kendilerinin zamanında şöyle moderniz, böyle çağdaşız diyerek hiç bir şey yapmadan ülkeyi sömürenler, iş bitiren adamlar başa gelince kıskançlıklarından çatlıyor. Beter olsunlar.

Türk Hava Yolları (THY) 2011 yılında filosunda yer alan toplam 180 uçakla dünya sıralamasında 14'ncü sırada yer aldı. THY, dar gövdeli uçak kategorisinde ise 138 uçakla dünya firmaları arasında 12'nci oldu. 2012'nin ilk altı ayında 185 uçağa ulaşan THY, yıl sonunda 200, 2013 sonunda ise 213 uçak sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA), dünya genelindeki havayolu şirketlerinin yıllık uçuş verilerinden çıkardığı bilgilerle 2011 yılı sıralaması (Airline Rankings) hazırladı. IATA'nın havayolları sıralamasında, dünya havayolu şirketleri taşıdığı yolcu sayılarına, uçuş noktalarına ve filolarındaki uçak sayılarına göre derecelendirildi.

Buna göre, son 5 yılda FC Barcelona, Manchester United gibi yabancı futbol kulüplerinin resmi sponsoru olan THY, 2011 yılında toplam filosu bakımından 180 uçakla dünya sıralamasında 14. sırada yer aldı. THY, filosunda bulunan 138 dar gövdeli uçakla bu kategoride ise dünya sıralamasında 12. oldu.

IATA raporuna göre, filo listesinde Delta Air Lines 709 uçakla ilk sırada yer alırken, FederalExpress 692 uçakla ikinci, China Southern Airlines 444 uçakla üçüncü, Lufthansa 427 uçakla dördüncü oldu.

THY, 2011 yılındaki uçuşlarda 371 bin ton yük taşırken bu kategoride dünya sıralamasında American Airlines'in ardından 28'nci oldu.

THY, 2011 yılı iç hatlar ve dış hatlar toplam tarifeli uçuşlarında ise 56 milyar 823 milyon kilometre uçuş mesafe toplamıyla dünya genelinde havayolları içinde 224 uçaklı Japonya merkezli ALL Nippon'u geride bırakarak 20'nciliği elde etti.

THY, tarifeli seferlerde 31 milyon 589 bin yolcu taşıyarak iç ve dış hatlar toplamı dünya sıralamasında 18'inci olurken, bu kategoride THY'nin taşıdığı yolcu sayısının yaklaşık 3,5 katı kadar yolcu taşıyan Delta Air Lines 113 milyon 731 bin ile iç ve dış hatlar toplamında birinci oldu.

Dış hatlarda 17 milyon 214 bin yolcu ile 10'uncu olan THY, iç uçuşlarda ise 14 milyon 375 bin yolcu sayısı ile 22'inci sırada yer aldı.

Toplam yolcu taşıma kategorisinde 113 milyon 731 bin yolcu ile birinci olan Delta Air Lines'i, 86 milyon 42 bin yolcu ile American Airlines ve 80 milyon 545 bin yolcu ile Çinli China Southern Airlines takip etti.

DÜNYA DEVLERİNİN FİLOLARI
Havayolu şirketlerinin filoları, küresel ekonomik krizlere rağmen 2012 yılında da genişlemeye devam etti. AA muhabirinin havayolu taşımacılığı yapan şirketlerin kurumsal internet sitelerinden yaptığı son derlemelere göre dünyada filo ligi görünümünün son durumu şöyle:

Birinci olan Delta Air Lines'in 199'u kiralık ve 571'i kendisine ait olmak üzere toplam 770 uçağı bulunurken, Alman Lufthansa Airlines'in 696, FederalExpress'in (FedEx) 654, China Southern Airlines'in ise yolcu ve kargo uçakları toplamı ile 460'ın üzerinde uçağı bulunuyor. ABD'li firma American Airlines'in filosunda 617 uçak, American Airlines'ın da bağlı bulunduğu AMR Corporation şirketinin bölgesel havayolu şirketi American Eagle Airlines'ın filosunda 281 adet uçak var.

Listede yer alan firmalardan Delta Air Lines, China Southern Airlines ve Lufthansa'nın uçak sayısında 2011 yılına göre artış olurken, FederalExpress'in filo sayısında düşüş gözlendi.

Son güncellemeye göre 185 uçağa sahip olan THY filosunda birçok değişik marka ve modelde uçak bulunuyor. THY filosunda 56 adet Boeing 737-800, 30 tane Airbus 321-200 uçağı ve 6 tane de kargo uçağı bulunuyor.

Önümüzdeki yıllarda kargo taşımacılığına daha büyük önem vermesi beklenen Türk Hava Yolları'nın 4 adet Airbus A310 kargo uçağı 203 bin metreküpe kadar, 2 adet Airbus A330-200F kargo uçağı da azami 64 bin kilogram-475 bin metreküp yük taşıyabiliyor.

THY'NİN FİLO HEDEFLERİ
Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı'ndan alınan bilgiye göre yapılan anlaşmalar kapsamında THY, filosunda bu yıl sonunda 200, önümüzdeki yıl sonunda ise 212 uçak sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Londra'nın güney batısındaki Farnborough'da geçtiğimiz günlerde yapılan havacılık fuarı kapsamında gerçekleşen ödül töreninde, ''Avrupa'nın En İyi Havayolu'', ''Güney Avrupa'nın En İyi Havayolu'' ve ''En iyi Premium Ekonomi koltuk'' dallarında birincilik ödülleri kazanan THY'nin filosu sayısında da yükselen grafiğini sürdürmesi bekleniyor.

Habertürk

THY DÜNYA SIRALAMASINDA KAÇINCI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Uçakta mescit ~ 6 yıl önce
Kıbleyi nasıl ayarlayacaksınız ayrıca seferi sayılmaz mısınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müslüman Alone'a ~ 6 yıl önce
Sevgili müsüman kardeşim, sende de beyin denen organ hiç çalışmıor vallahi! bir de uçak denen vasıtayı tanıyan bir insansın yahu uçakta hiç mescid olur mu? Hadi oldu diyelim kaç kişilik olacak? Sonra IST-JFK uçuşunda 330 yolcu var ve bunun 150 tanesi senin gibi vakit namazını kaçırmak istemeyen derin müslüman olsun ve de 3 kişilik mescid var. öğle namazının sadece farzını kılacaksın; min 5 dk. 50 gruptan 250 dk yapar. Eee ikindi oldu? hadi bunlardan 50 tanesi ikindiyi kılmaktan vazgeçti 34 ekipten yapar 170 dk. Eee akşam oldu. arada uçak okyanus üzerinde türbülansa girdi ayakta namaz kılmaya çalışan 10 kişi yaralandı noolcak şimdi? Yaradan ibadette şekilcilik istemez sen var git koltuğunda kemerin bağlı şekilde ibadetini eda et, farkedenler de Allah kabul etsin desin. Ayrıca her dinin ibadeti kendine göre önemli ve değerlidir emin ol bir onlar için de senin 5 vakit eğilip kalkmanın hiçbir manası olmayabilir. Lekum dinikum veliye din! Aç biraz da kitap oku ilim öğren, kendini geliştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
dunya sıralamasında sondan bırıncı thy.. kendı calısanına degerı olmayanın yolcusuna degerı mı olur.. nerde kaldı emergency... bugun yayınlanan duyuruyu acıklıyorum.. kabın ekıplerının dınlenme surelerı 12 saatten 10 saate ındırıldı.. 48 saat ER bosu yapanlar artık 24 saate ındırıldı ıkı bos gunun arkasına gece 00.05te ucusa gonderen thy.. ıste we are kaz aırlınes ıste we are globally FOSS... artık thy ıyı bır sırket degıl bı espırısı kalmadı ınsanlar rezıl olduk ne yapalım derdınde...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Irish people ~ 6 yıl önce
Kendilerinin zamanında şöyle moderniz, böyle çağdaşız diyerek hiç bir şey yapmadan ülkeyi sömürenler, iş bitiren adamlar başa gelince kıskançlıklarından çatlıyor. Beter olsunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000