17 Temmuz 2009, Cuma 12:20:37

THY "DENETİMSİZ DEĞİLİZ" AÇIKLAMASI

Türk Hava Yolları şirketin denetimsiz kaldığına dair ortaya atılan iddialara yazılı bir açıklama yayımlayarak cevap verdi. Peki, THY'nin açıklamasında nelere değinildi? İşte THY'nin konuya ilişkin açıklaması...
  • yakalaşık 10 yıldır bu şirkette çalışıyorum bu iktidar ve yönetim kadar kadrolaşma görmedim. insanları zorla emekli ediyorlar sırf kendi yandaşlarını işe alabilmek için. işin çığrı o kadar çıktıki artık taşerona bile kendi yandaşlarını ve onların adamlarını alıyorlar. birde utanmadan thy kargoda çalışan taşeron firma elemanlarının tazminatlarını yaklaşık 3 aydır vermiyorlar. hani denetim, nerde yönetim
  • korgo terminali thy de taşeron olarak çalışan insanlar 3 aydır tazminat alamıyor hizmet var ama denetim nerede ?
  • THY'nin bu açıklamalarına Kargalar güler. Herhes neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor.Komikliğe gerek yok.
  • Yönetimkurulu maliyecilerden oluştuğu için herhalde sadece malikonulardaki dış denetimciden bahsediliyor. Yönetim kurulu Doktorlardan seçilse sağlık kontrollarından bahsedilecekti demekki. Havacılık konularında, teknik konularda yeterlilik ve kalite denetlemeleri yapılıyor mu? Malum sadece deveyle, duayla uçmaz bu uçaklar. Tanrının verdiği aklı kullanıp teknik gereklilikleri de yerine getirmek lazım. Nitelik ve nicelik yönünden denetlemeye tabi olmak lazım. Kalifiye olmayan tek bir personel veya 2 kuruşluk tasarruf 200 cana mal olabilir.

İşte Türk Hava Yolları tarafından yapılan o açıklama:

Türk Hava Yolları kanunların yetkili kıldığı kurumlar tarafından denetlenmektedir.

Bazı basın yayın organlarında son günlerde yeralan haberlerde Türk Hava Yolları’nın denetimsiz kaldığına ilişkin gerçeği yansıtmayan haberler yeralmaktadır.

Halka açık bir anonim şirket olan Türk Hava Yolları A.O. Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu, Vergi Kanunları başta olmak üzere tüm yasal mevzuata ve bu mevzuatların gerektirdiği SPK, vergi denetim birimleri vb. tüm yasal denetim birimlerin denetimine tabi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Ortaklığımız Sermaye Piyasası Mevzuatı gereğince bağımsız dış denetime, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre Genel Kurul tarafından seçilen denetçilerin denetimine tabidir.

Diğer taraftan hissedar sıfatıyla kamunun ve önemli bir kısmı yabancı yatırımcı olan diğer hissedarların bilgi alma hakları bulunmakta olup, Ortaklığın hesap ve faaliyetleri her yıl yapılan Olağan Genel Kurul Toplantıları ile yerli ve yabancı hissedarların denetiminden geçmektedir. Bununla birlikte İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda Sermaye Piyasası Kurulu finansal raporlama standartlarına uygun olarak üçer aylık dönemlerde bağımsız denetime tabi olan Finansal Raporları ve Faaliyet Raporları yayımlanmaktadır.

5811 sayılı Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkındaki Kanun kapsamında 2008 yılında elde edilen yurtdışı şube kazancı istisnası 2008 yılı Kurumlar Vergisi matrahına indirim kalemi olarak dikkate alınmış olup  konuyla ilgili açıklayıcı bilgilere Türk Hava Yolları A.O.’nun 7 Nisan 2009 tarihli bağımsız denetim raporunda yer verilmiştir.

Ortaklığımızın, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında yayımlanan SPK finansal raporlama sonuçlarına göre düzenlenmiş mali tablolarında 2008 net dönem karı bir önceki yıla göre % 372 oranında artarak 1,134,226,211 TL’ye, brüt karı  % 17 artarak 1,472,942,832 TL’ye ulaşmıştır. Ortaklığımızın faaliyet sonuçlarındaki gelişme 2009 yılında da devam etmiş, 2009’un ilk üç aylık ara döneminde net dönem karı 155,149,052 TL olarak açıklanmıştır.
 
Son yıllarda elde edilen büyüme ve faaliyet sonuçları incelendiğinde 2006 yılındaki halka arz sonrasında Ortaklığımızın sağlıklı büyüme sürecini artarak devam ettirdiği açıkca görülecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türk Hava Yolları
Basın Müşavirliği

THY "DENETİMSİZ DEĞİLİZ" AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 9 yıl önce
yakalaşık 10 yıldır bu şirkette çalışıyorum bu iktidar ve yönetim kadar kadrolaşma görmedim. insanları zorla emekli ediyorlar sırf kendi yandaşlarını işe alabilmek için. işin çığrı o kadar çıktıki artık taşerona bile kendi yandaşlarını ve onların adamlarını alıyorlar. birde utanmadan thy kargoda çalışan taşeron firma elemanlarının tazminatlarını yaklaşık 3 aydır vermiyorlar. hani denetim, nerde yönetim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
korgo terminali thy de taşeron olarak çalışan insanlar 3 aydır tazminat alamıyor hizmet var ama denetim nerede ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
THY'nin bu açıklamalarına Kargalar güler. Herhes neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor.Komikliğe gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yönetimkurulu maliyecilerden oluştuğu için herhalde sadece malikonulardaki dış denetimciden bahsediliyor. Yönetim kurulu Doktorlardan seçilse sağlık kontrollarından bahsedilecekti demekki. Havacılık konularında, teknik konularda yeterlilik ve kalite denetlemeleri yapılıyor mu? Malum sadece deveyle, duayla uçmaz bu uçaklar. Tanrının verdiği aklı kullanıp teknik gereklilikleri de yerine getirmek lazım. Nitelik ve nicelik yönünden denetlemeye tabi olmak lazım. Kalifiye olmayan tek bir personel veya 2 kuruşluk tasarruf 200 cana mal olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000