09 Aralık 2008, Salı 15:54:33

THY DE-ICEING YAPIYOR

Türk Hava Yolları, uçakların havada buzlanmasına karşı de iceing yapmaya başladı. Özellikle kış şartlarının ağır yaşandığı bölgelere yapılan uçuşlar öncesinde uçaklar buzlanmaya karşı alkollü suyla yıkanıyor.
  • alkollü suya rakı denir...
  • Havacilikta DE-ICING ve ANTI-ICINg vardir... Birincisi ucagin ustunde bulunan buzlasmayi cozmek icindir... Anti-Icing ise, (burasi dikkate alinmasi lazim) Ucak havalanana kadar ucagin uzerinde buz toplanmamasi icindir... Ucak havada iken zaten ucagin bircok yeri buz tutmaz. Ucagin hizi ve ucarken, ucagin havayla surtusmesi nedeniyle buz tutmuyor. Buz tutabilen yerler, yani ucak kanadinin LEADING EDGE dedikleri, on tarafi ve Pitot borulari gibi tam ucus yonune dik duran yerlerde buz yoplanabilir. Pitot borulari elektrikli isitilabiliyor... Ucak kanadinin onunde is motordan cekilen sicak hava ile buz tutulmasi onleniyor... Bazi kucuk ucaklarda, ucak kanadinin on kismi balon gibi sisebiliyor, buzu kirmak icin. Yada elektrikli isitiliyor... Saygilarima Mustafa Kaya (PILOT) Amsterdam, Hollanda
  • Yapılan işlemler; de-icing, anti-icing'dir. Iceing diye bir kelimeyi nerden çıkardınız merak ediyorum. Üstelik 2-3 saat sürecek bir uçuş sonunda varılacak meydan için yapılan anti-icing işleminin kime ne faydası olabilir ki?
  • Sefere gidecek uçak üzerinde buzlanma var ise de-iceing işlemi ile buzlar çözüldükten sonra kalkılacak meydan hava şartları dikkate alınarak anti-iceing işlemi uygulanır. Gidilecek meydandan yapılacak sefer için bu işlemin bir bacak önce uygulandığını ilk kez duyuyorum. Acaba uçulan meydanda de-iceing ve anti-aceing imkanı olmadığı için mi böyle uygulamaya gidiliyor?

Kar yağışı ve soğuk hava yurtta etkisini artırırken uçaklar da soğuk kış şartlarına önlem olarak alkolle yıkanıyor.  Alkolle yıkama, kış şartlarının ağır yaşanmadığı İstanbul’da erken uygulanmaya başlandı. Ancak de iceing adı verilen bu önlem İstanbul’daki hava şartları için değil, seferin yapılacağı bölgelerdeki ağır kış şartlarına önlem olarak yapılıyor.

 

Özellikle iç ve doğu Anadolu’daki bazı illere ve kış aylarını yaşayan bazı dış hat noktalarına yapılacak uçuşa gidecek uçaklar, alkol ve glikoz karışımı özel suyla yıkanıyor. 

THY, buzlanma tedbirine başladı

THY DE-ICEING YAPIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

plnr ~ 10 yıl önce
alkollü suya rakı denir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 10 yıl önce
Havacilikta DE-ICING ve ANTI-ICINg vardir... Birincisi ucagin ustunde bulunan buzlasmayi cozmek icindir... Anti-Icing ise, (burasi dikkate alinmasi lazim) Ucak havalanana kadar ucagin uzerinde buz toplanmamasi icindir... Ucak havada iken zaten ucagin bircok yeri buz tutmaz. Ucagin hizi ve ucarken, ucagin havayla surtusmesi nedeniyle buz tutmuyor. Buz tutabilen yerler, yani ucak kanadinin LEADING EDGE dedikleri, on tarafi ve Pitot borulari gibi tam ucus yonune dik duran yerlerde buz yoplanabilir. Pitot borulari elektrikli isitilabiliyor... Ucak kanadinin onunde is motordan cekilen sicak hava ile buz tutulmasi onleniyor... Bazi kucuk ucaklarda, ucak kanadinin on kismi balon gibi sisebiliyor, buzu kirmak icin. Yada elektrikli isitiliyor... Saygilarima Mustafa Kaya (PILOT) Amsterdam, Hollanda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Carini ~ 10 yıl önce
Yapılan işlemler; de-icing, anti-icing'dir. Iceing diye bir kelimeyi nerden çıkardınız merak ediyorum. Üstelik 2-3 saat sürecek bir uçuş sonunda varılacak meydan için yapılan anti-icing işleminin kime ne faydası olabilir ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tech ~ 10 yıl önce
Sefere gidecek uçak üzerinde buzlanma var ise de-iceing işlemi ile buzlar çözüldükten sonra kalkılacak meydan hava şartları dikkate alınarak anti-iceing işlemi uygulanır. Gidilecek meydandan yapılacak sefer için bu işlemin bir bacak önce uygulandığını ilk kez duyuyorum. Acaba uçulan meydanda de-iceing ve anti-aceing imkanı olmadığı için mi böyle uygulamaya gidiliyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000