16 Aralık 2012, Pazar 09:45:37

THY BAŞARABİLECEK Mİ?

THY, sektörde 'mini jumbo' olarak bilinen Boing 777-300ER model uçaktan 15 adet daha sipariş verdi. Bakalım THY bu siparişle kısa, orta ve uzun vadede başarılı olacak mı?
  • thy 777 lerde fisrt class uygulaması kesinlikle yapmadı ya neoldu şimdi artan talebi karşalamk için hindtli jet airways havayollarından 777 model uçaklarını satın aldı satılıktı uçaklar ve bu uçaklarda fisrt class bölümü vardı hatırlanacağı için hatta cabin içi renkleri bile farklıydı ben bu uçaklardan bir tanesi ile chicagoya uçmuştum uçaktaki hostes de benim aynıu şeyleri söyledi teyit etmiş oldum. sonra thy nin kendi uçakları geldi fabrikadan kendi istediği şekilde hazırlanmış ve fisrt class yok business ve comfort class var. thy hata falan yapmadı bilginiz olsun.. gelelim yeni 777 er modeline şunu asla unutmamak lazım emirates, qatar, etihad gibi asla ve asla parasal sorun yaşamayacak havayolu şirketleri ile yarışılmaz onların limitleri sınırsızca adam 2 saatlik yola 777 koyuyor adamın elinde ne 737-800 ne de airbus 320 modeli var o zaman nerede ekonomi. thy doğru iş yaptı2017 den sonra duruma bakılır..
  • yazar bilgileri ordan burdan toplamis amac torba dolsun. bir kere madem satis anlasmasi imzaladi, finans yontemide belirlenmistir. ucak alimi programa baglidir, imzadan teslim aldiginiz tarihe kadar odeme takvimi ve bunun sekli detayli belirlenir. biz bir imzalayalim finansi sonra konusuruz dediler gibi bir anlam cikiyor yazidan, bu yaniltici olmus kanimca. british airways ve cathay in onemli musteri oldugu nerden cikardi hic anlamadim. ikiside yeni 747-8 den siparis vermedi elindeki filo eski 40 yillik dizayn 747 lerden olusuyor. TKya bolgede Emirates ve Ethiad rakiptir. United in kulvari zaten farkli .
  • amma bilşiyosun ordaki bas daki insanların senin kadar kafası çalışmıyor demi zavallı insan
  • Yazının içinde kendisi yazmış B777X modeli ilk uçuşunu ancak 2019'da gerçekleştirecek diye. E nereden baksan 2-3 yıl boyunca da bu modelin olgunlaşması ve hatasızlığa kavuşması sürecektir. Oldu mu sana 2022... THY'nin yeni 777'leri ise 2013'ten itibaren filoya katılmaya başlıyacak... Seninki nasıl bir mantıktır da 10 sene sonra gelecek uçak için şimdi uçak almıyosun be arkadaş :) Komedi gördüm de bu kadarına pes :) :) :) Hepsini geçtim, Emirates'in her yıl kaç tane 777 aldığından haberin var mı?... laf olsun torba dolsun...

Uzun süredir kamuoyunun merakla sonucunu beklediği THY'nin vereceği dev sipariş, geçtiğimiz günlerde resmiyet kazandı. THY, 15 adet Boeing 777-300ER'lik kesin, 5 adet de opsiyon siparişi verdi. Bu siparişin liste değeri üzerinden toplam bedeli 4 milyar 725 milyon Dolar. Uçakların filoya satın alma veya leasingle mi dahil edileceği henüz netlik kazanmazken nasıl finanse edileceği de açıklanmış değil.


Filosunda toplam 202 adet uçak bulunduran THY, siparişini verdiği bu uzun menzil, geniş gövdeli uçaklarla toplam 27 adet Boeing 777-300ER modeline ulaşmış olacak.

Bu haftaki yazımda konunun ticari boyutlarıyla ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. İki hafta önce bu köşeden Boeing777'nin üçüncü jenerasyon geliştirilmiş modeli B777X'den bahsetmiştim. B777-300ER'a göre çok daha verimli olacak bu model, 2014 yılında tasarımı tamamlanacak ve 2019 yılı civarında ticari olarak uçmaya başlayacak. Sektörde şimdiden 'mini jumbo' olarak adlandırılıyor. Zira mevcut B777-300ER'a göre yüzde 10 daha fazla koltuk kapasitesine sahip modelin menzili artarken koltuk başı yakıt tüketim oranının yüzde 21 daha avantajlı olması bekleniyor. THY'nin B777-300ER ile ilgili yaptığı anlaşmanın detaylarını bilmemekle beraber, acaba neden B777X hususu masaya yatırılmadı diye düşünmeden edemiyorum.

THY'nin büyüyen geniş gövdeli uçak filosuyla, Emirates gibi havayollarıyla daha fazla rekabet edecek. Bugünlerde Emirates, British Airways, Cathay Pacific ve United gibi Boeing'in önemli müşterileri, üreticiye sürekli B777X programını daha erkene almaları yönünde baskı yapıyor. Konjonktür böyleyken THY acaba acele mi ediyor? Haliyle maliyet kalemleriniz rakiplerinizin üzerinde olduğu sürece uzun vade rekabette mağlubiyet kaçınılmazdır. Emirates 2017 yılı itibariyle B777-300 ER filosunu kademeli olarak yenilemeye başlayacak. Diğer bir ifadeyle emekli edecek. Alternatif modelse ya B777X ya da A350XWB (diğer adı ile A350-1000) modeli olacak. Airbus'ın bu yeni modeli de B777-300ER'a daha verimli olacak ve ticari olarak uçuşlara 2017 yılında başlaması bekleniyor. Umarım THY yetkilileri verdikleri sipariş esnasında tüm bu verileri göz önünde bulundurmuştur. Aksi halde kısa vadede başarılı orta-uzun vadede başarısız olabilirler.

Hatırlanacağı üzere THY, B777-300ER'ları filosuna katmaya başladığında first class uygulaması yaparak stratejik bir hata yapmıştı. Bir süre sonra business ile ekonomi arasında bir sınıf olan comfort class uygulamasına başlayarak doğru bir adım atmışlardı. Dileriz ki filoya yeni katılacak uçaklarda yine business, comfort ve ekonomiden oluşan üç sınıf uygulaması devam eder. Konfigürasyon seçeneklerine bağlı olarak 14.000 kilometre civarında menzile sahip olacak yeni uçaklarla THY, Kuzey Amerika ve Uzakdoğu da çok daha fazla uçuş noktasına ulaşacaktır.

Tolga Turgut / Akşam

THY BAŞARABİLECEK Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

camaroth ~ 5 yıl önce
thy 777 lerde fisrt class uygulaması kesinlikle yapmadı ya neoldu şimdi artan talebi karşalamk için hindtli jet airways havayollarından 777 model uçaklarını satın aldı satılıktı uçaklar ve bu uçaklarda fisrt class bölümü vardı hatırlanacağı için hatta cabin içi renkleri bile farklıydı ben bu uçaklardan bir tanesi ile chicagoya uçmuştum uçaktaki hostes de benim aynıu şeyleri söyledi teyit etmiş oldum. sonra thy nin kendi uçakları geldi fabrikadan kendi istediği şekilde hazırlanmış ve fisrt class yok business ve comfort class var. thy hata falan yapmadı bilginiz olsun.. gelelim yeni 777 er modeline şunu asla unutmamak lazım emirates, qatar, etihad gibi asla ve asla parasal sorun yaşamayacak havayolu şirketleri ile yarışılmaz onların limitleri sınırsızca adam 2 saatlik yola 777 koyuyor adamın elinde ne 737-800 ne de airbus 320 modeli var o zaman nerede ekonomi. thy doğru iş yaptı2017 den sonra duruma bakılır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
yazar bilgileri ordan burdan toplamis amac torba dolsun. bir kere madem satis anlasmasi imzaladi, finans yontemide belirlenmistir. ucak alimi programa baglidir, imzadan teslim aldiginiz tarihe kadar odeme takvimi ve bunun sekli detayli belirlenir. biz bir imzalayalim finansi sonra konusuruz dediler gibi bir anlam cikiyor yazidan, bu yaniltici olmus kanimca. british airways ve cathay in onemli musteri oldugu nerden cikardi hic anlamadim. ikiside yeni 747-8 den siparis vermedi elindeki filo eski 40 yillik dizayn 747 lerden olusuyor. TKya bolgede Emirates ve Ethiad rakiptir. United in kulvari zaten farkli .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tolga ya ~ 5 yıl önce
amma bilşiyosun ordaki bas daki insanların senin kadar kafası çalışmıyor demi zavallı insan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Azıcık düşünmek lazım... ~ 5 yıl önce
Yazının içinde kendisi yazmış B777X modeli ilk uçuşunu ancak 2019'da gerçekleştirecek diye. E nereden baksan 2-3 yıl boyunca da bu modelin olgunlaşması ve hatasızlığa kavuşması sürecektir. Oldu mu sana 2022... THY'nin yeni 777'leri ise 2013'ten itibaren filoya katılmaya başlıyacak... Seninki nasıl bir mantıktır da 10 sene sonra gelecek uçak için şimdi uçak almıyosun be arkadaş :) Komedi gördüm de bu kadarına pes :) :) :) Hepsini geçtim, Emirates'in her yıl kaç tane 777 aldığından haberin var mı?... laf olsun torba dolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000