12 Temmuz 2009, Pazar 20:35:36

THY, Avrupa'da 4'üncü oldu

Küresel krizde Avrupalı rakipleri hızla küçülürken, transit yolcuya ve Avrupa-Orta Doğu hattına ağırlık vermek gibi stratejilerle istikrarlı büyümeye devam eden Türk Hava Yolları, mayıs ayı itibariyle yolcu sayısı bakımından Avrupa'da 4'üncü sıraya yükseldi.
  • arkadaşlar allah aşkına bu konuya sadece kötü yönden bakmayın biri ryan air daha fazla yolcu taşımışmış dio peki soruorm 15 euroya yolcu taşısan nolur istersen 100 milyon yolcun olsun ,ayrıca özel havayollarını engelleyerek bu noktaya ulaşılmışmış peki6 yıl önce bu sorun giderilmedimi?artık özel havayollarıda istediği an destinasyon açabilio istediği yere üstelik 3 ay önce ağır bir uçak kazasından çıkmış bir havayolundan bahsedioruz.bence burda söylenilmesi gereken tek konu bukadar olumsuzluğa reğmen cesurca karalar alıp yuzden fazla uçak siparisi veren ve krize aldırmadan yeni uçuş noktaları açan milli gururumuz thy'i alkışlamak ve dünya birinciliği yolunda başarı dilemek...
  • TK bu rakamlara ulasabildiyse turkiye'de ki ozel havayollarini engelleyerek bu kadar yolcu tasimistir. Avrupa'da milli havayollari ozelleri engellemeden bu rakamlara ulasmistir ki keza Avrupa'da ki ozeller ER ucuslarida yapiyorlar. Turkiye'de tarifeli ER ucusu yapan ozel havayolu YOK !!!
  • Ben bu Avrupa'nin en büyük havayollari listesini pek anlayamadim. THY'den daha fazla yolcu tasiyan Ryanair nerede ? Ya da bu siralama sadece bayrak tasiyici havayollari için mi ?
  • Turkiye'nin jeopolitik konumu 5 yilda degismedi. basariyi turkiyenin jeopolitik konumuna baglayanlar; bu jeopolitik konum 20 sene once de burdaydi, 10 sene once de burdaydi...tebrik etmek gerekli emegi gecenleri ancak daha gidecek cok yolumuz oldugunu da unutmamali.

Avrupa Havayolları Birliğinin verilerine göre yolcu sayısında geçen yıl Avrupa'nın 7'nci büyük havayolu olan THY, bu yılın ilk 5 aylık döneminde SAS Scandinavian (İskandinav), İspanyol İberia ve Hollandalı KLM'yi geride bırakarak Alman Lufthansa, Air France ve British Airways'in ardına yerleşti.

Ocak-Mayıs döneminde yüzde 6,6 küçülen Lufthansa 20,8 milyon, yüzde 7,1 küçülen Air France 18,9 milyon, yüzde 5,8 küçülen British Airways 12,6 milyon yolcu taşırken yüzde 10,8 büyüyen THY 8,9 milyon yolcuya ulaştı. Bu dönemde yolcu sayıları, yüzde 6,4 küçülen KLM ile yüzde 18,8 küçülen SAS'ın 8,7 milyona, yüzde 14,8 küçülen İberia'nın da 8,3 milyona indi.

Yılın ilk 5 aylık döneminde Avrupa Havayolları Birliği üyesi 30 havayolunun toplam yolcu sayısı yüzde 9,5 kayıpla 126,7 milyona gerilerken THY dışında hiçbir havayolu küçülmekten kurtulamadı.

Bu dönemde Avrupa iç pazarı yüzde 9,7, Avrupa-Kuzey Amerika pazarı yüzde 9, Avrupa-Güney Amerika pazarı yüzde 14,4 ve Avrupa-Uzak Doğu pazarı yüzde 10,3 daralırken THY'nin yeni seferler koyarak ağırlık verdiği Avrupa-Orta Doğu pazarı yüzde 3,9 büyüdü.

THY, Avrupa'da 4'üncü oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 9 yıl önce
arkadaşlar allah aşkına bu konuya sadece kötü yönden bakmayın biri ryan air daha fazla yolcu taşımışmış dio peki soruorm 15 euroya yolcu taşısan nolur istersen 100 milyon yolcun olsun ,ayrıca özel havayollarını engelleyerek bu noktaya ulaşılmışmış peki6 yıl önce bu sorun giderilmedimi?artık özel havayollarıda istediği an destinasyon açabilio istediği yere üstelik 3 ay önce ağır bir uçak kazasından çıkmış bir havayolundan bahsedioruz.bence burda söylenilmesi gereken tek konu bukadar olumsuzluğa reğmen cesurca karalar alıp yuzden fazla uçak siparisi veren ve krize aldırmadan yeni uçuş noktaları açan milli gururumuz thy'i alkışlamak ve dünya birinciliği yolunda başarı dilemek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
TK bu rakamlara ulasabildiyse turkiye'de ki ozel havayollarini engelleyerek bu kadar yolcu tasimistir. Avrupa'da milli havayollari ozelleri engellemeden bu rakamlara ulasmistir ki keza Avrupa'da ki ozeller ER ucuslarida yapiyorlar. Turkiye'de tarifeli ER ucusu yapan ozel havayolu YOK !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ben bu Avrupa'nin en büyük havayollari listesini pek anlayamadim. THY'den daha fazla yolcu tasiyan Ryanair nerede ? Ya da bu siralama sadece bayrak tasiyici havayollari için mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Turkiye'nin jeopolitik konumu 5 yilda degismedi. basariyi turkiyenin jeopolitik konumuna baglayanlar; bu jeopolitik konum 20 sene once de burdaydi, 10 sene once de burdaydi...tebrik etmek gerekli emegi gecenleri ancak daha gidecek cok yolumuz oldugunu da unutmamali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000