01 Eylül 2009, Salı 08:23:44

"THY artık zamanında kalkıyor"

Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu, THY'nin artık rötar yapmadığından millleriyle yaptığı uçuşa kadar bir çok konuda kendi ifadeleriyle okuyucularına bilgiler aktarmış...
  • Can Ataklı da gazeteci bu arkadaş da. Biri rötardan şikayetçi biri de Thy yi göklere çıkartıyor. Ne dövelim ne de sevelim... İşte herşey ortada. Menfaatlerin kesiştiği yerde. ya çok güzel ya da çok kötü. Gazeteci arkadaşlar kaleminizi menfaatleriniz için kullanmayın. Gerçekler için kullanın. Hiç kimse bir gazeteciyi satın alamasın. Sizler satılık olmayın. Aynı bir Abdi İpekçi veya Uğur Mumcu gibi. Sadece gerçekleri görün ve değerlendirin.
  • Uçağın kapısı uçuş zamanında kapatılıyor ancak AHL'da slot sıkıntısı oludğundan dolayı zamanında kalkamıyor. Örnek olarak pazar akşamı ist-halep uçağı 1 saat bekledi. Önümüzde kalkmak için bekleyen 15 uçak vardı. :) KArtlar konusunda da yazarımız Pek mil canavarına benzemiyor. S&M konusunda haklı sayılır yakın bir zaman içerisinde umarım politikalarını değiştirirler. iyi akşamlar.
  • Havalimanlari belli kapasitelere sahip binalardir, ve bu binalarda bulunabilecek insan sayilari da kapasite dahilinde stratejik bir sekilde onceden planlanmistir. Her ucak bir slot sistemine gore havalimanina gelir ve gider, o yuzden her gecikecek ucagin yolcularini terminalde tutmak daha zor bir duruma sebep verir... Yolculari ucaga alip bekletmek, ve her an acilabilecek olan boslugu degerlendirip ucagin kalkisini hemen saglamak da ayrica bir strateji dir. New York, Miami, Chicago, Los Angeles, London gibi hava trafigi Istanbulkinin kat ve kat ustunde yogun olan meydanlarda bu sekilde yillardir operasyon surmektedir. Hava tasimaciligi otobus tasimaciligina benzemez, siz de herkes gibi pasa pasa ucaga binecek ve bekleyeceksiniz...
  • Türkiye antalya ve bodrumdan ibaret degil gercekten gazeteciysen türkiyenin başka yerlerini de dolaşır yerinde araştırır yazarsın bodrumdaki boş sosyeteyi yazmazsın bilmedigin konularda ahkam kesme

THY bir süredir yok denecek kadar az rötar yapıyor, bu işi çözdüler.

Anonslar zamanında yapılıyor, yolcular zamanında alınıyor uçağa...

Hatta uçuş ekranları eskiden “gecikme” uyarılarıyla doluyken şimdi tek tük gecikme uyarılarına rastlanıyor.
Nasıl mı başardılar bunu...

Hiç gecikme uyarısı vermeden zamanında yolcuları uçağa alıyorlar, herkes yerleşiyor koltuğuna, tam kalkılacağı sırada pilotun anonsu duyuluyor:
“İstanbul’daki yoğun hava trafiği yüzünden 30 dakika beklememiz gerekiyor, anlayışınız için teşekkür ederiz”...

Tıklım tıklım uçağın içinde o 20-30 dakika geçmek bilmiyor, millet ayağa kalkıp turlamaya başlıyor sonunda. Son iki haftada hem Antalya’ya hem de Bodrum’a uçtum ikisinde de aynı şey yaşandı.

Bu İstanbul’daki hava trafiği ne menem bir şeyse, yolcular uçağa alınmadan önce öğrenilemiyor mu?

Trafik bir anda mı yoğunlaşıyor? 30 dakika yolcuyu uçakta bekletmek yerine, havalanında bekletseniz daha az sinir sahibi olacağız.

İşte rötar işini böyle dahiyane şekilde çözdü THY, ekrana bakarsanız yok ama uçağın içinde sardalya stili rötar var.

Mil canavarı olarak ben

Dün Hürriyet’in Seyahat ekinde itiraf ettim; Ben bir mil canavarıyım.

Hayatım boyunca hep tek bir kredi kartım oldu, cüzdanından kredi kartları dökülen adamlardan olmadım.
Sekiz yıldır da aynı bankanın bedava uçak bileti kazandıran kredi kartını kullanıyorum, chip kazandıran para kazandıran kredi kartlarından hep daha avantajlı buldum bunu.

Çünkü her yıl en az iki uçak bileti kazandırıyor bana...

Seyahat ekine yazarken baktım bugüne kadar 15 uçuş yapmışım, dünyanın bir ucuna büyük paralar vererek uçacağım biletleri bedava almışım. Son olarak geçenlerde Brezilya’ya iki bilet aldım hem de THY’de kampanya varmış 120 bin millik biletlere 72 bin mil ödedim.

Bu yüzden çok memnunum mil kazandıran kredi kartı kullanmaktan, seyahate meraklıysanız da mutlaka tavsiye ederim.
Bu programı en eski uygulayan Shop&Miles’ın en büyük zaafı ise alan vergilerini yolcuya ödetmesi.

Mesela Brezilya’ya iki kişilik uçak biletinin alan vergisi 1.000 lira, Avrupa’ya bir uçak bileti neredeyse... Mil programı uygulayan bankalar, 10 bin millik bilete 13 bin alsınlar, milleri arttırsınlar ama alan vergisini yolcuya ödetmesinler.

Alan vergisini millerle ödemeye razıyız, ödül biletler tamamen bedava olursa çok daha cazip hale gelir mil kazandıran kredi kartları.


Cengiz Semercioğlu
Hürriyet

"THY artık zamanında kalkıyor"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 9 yıl önce
Can Ataklı da gazeteci bu arkadaş da. Biri rötardan şikayetçi biri de Thy yi göklere çıkartıyor. Ne dövelim ne de sevelim... İşte herşey ortada. Menfaatlerin kesiştiği yerde. ya çok güzel ya da çok kötü. Gazeteci arkadaşlar kaleminizi menfaatleriniz için kullanmayın. Gerçekler için kullanın. Hiç kimse bir gazeteciyi satın alamasın. Sizler satılık olmayın. Aynı bir Abdi İpekçi veya Uğur Mumcu gibi. Sadece gerçekleri görün ve değerlendirin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Uçağın kapısı uçuş zamanında kapatılıyor ancak AHL'da slot sıkıntısı oludğundan dolayı zamanında kalkamıyor. Örnek olarak pazar akşamı ist-halep uçağı 1 saat bekledi. Önümüzde kalkmak için bekleyen 15 uçak vardı. :) KArtlar konusunda da yazarımız Pek mil canavarına benzemiyor. S&M konusunda haklı sayılır yakın bir zaman içerisinde umarım politikalarını değiştirirler. iyi akşamlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Havalimanlari belli kapasitelere sahip binalardir, ve bu binalarda bulunabilecek insan sayilari da kapasite dahilinde stratejik bir sekilde onceden planlanmistir. Her ucak bir slot sistemine gore havalimanina gelir ve gider, o yuzden her gecikecek ucagin yolcularini terminalde tutmak daha zor bir duruma sebep verir... Yolculari ucaga alip bekletmek, ve her an acilabilecek olan boslugu degerlendirip ucagin kalkisini hemen saglamak da ayrica bir strateji dir. New York, Miami, Chicago, Los Angeles, London gibi hava trafigi Istanbulkinin kat ve kat ustunde yogun olan meydanlarda bu sekilde yillardir operasyon surmektedir. Hava tasimaciligi otobus tasimaciligina benzemez, siz de herkes gibi pasa pasa ucaga binecek ve bekleyeceksiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Türkiye antalya ve bodrumdan ibaret degil gercekten gazeteciysen türkiyenin başka yerlerini de dolaşır yerinde araştırır yazarsın bodrumdaki boş sosyeteyi yazmazsın bilmedigin konularda ahkam kesme

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000