11 Kasım 2008, Salı 19:47:39

Temel Kotil:"Yanlışlarımız oldu"

THY Genel Müdürü Temel Kotil, katıldığı bir televizyon programında THY’deki kadrolaşma iddialarına, şirketin gelecekteki planlarına ve açılması planlanan yeni hatlara ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • Sn Temel Kotıl Acaba Call Center Kıme Kac Kurusa Sattınız Acaba merak edıyorum.Hızmet almak dan bahsedıyorsunuz acaba sız kıme hızmet edıyorsunuz.Acaba bu guzel ulkemın 85 yılda kazandıgı kazanımları uc kurusa kımlere satıyor sız ve sızın zıhnıyetınızdekı bu devlet yonetımının.Acaba ılerıde belkı cocularınızın hatta torunlarınızın calısacagı kurum bulabılecekmısınız lımanlar satıldı tekekom petkım tupras kardemır thy bankalar ın %90 yabancıların elınde tabııkı bız daha cok beklerız petrole ındırım olsun dıye Bırde acıklasınlar su memleketın sırketlerını turkleremı yabancıları sattıklarını yazıklar olsun
  • 'Yanlışlarımız Oldu' yazısı ile ilgili bir yorum göndermiştim, çıkmadı. Yine sansüre mi çattım acaba?
  • Apronda deve kesen Şükrü Can olaydan sonra, Hürriyet Gazetesinin yazdığına göre 11000 lira maaşla THY Londra bürosuna atanmıştı. Sayın Temel Kotil bu yanlışı bilmiyorsa şimdi öğrenmiş oldu. Düşün ya iki deve kesseymiş maaşı..........
  • Temel Kotil yanlis yaptik derken deveyi keseni isten atmadigi icin mi yanlis yaptik dedi? Yakinda burnu uzarsa sasmamali.

Türk Hava Yolları’nda son dönemde sık sık gündeme getirilen kadrolaşma iddialarına ilişkin bir soru yöneltilen THY Genel Müdürü Temel Kotil, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

“Biz karşı tarafın yolcusunu alalım, büyüyelim” hesabı yapıyoruz diyen Kotil, dünyada seyahat eden her 100 yolcudan birini THY’nin taşıdığını, kadrolaşma negatif anlamda doğru olsa bu sonuçların çıkmayacağını belirterek, “ THY en iyi kadroları alıyor” dedi.

Son yıllarda alınan erkek kabin görevlisi sayısında artış olduğu şeklindeki bir soruya ise Kotil, “ Singapur Havayolları’nda yüzde 30, bizde yüzde 25 erkek kabin personeli var. Yani her dört kabin memurundan sadece biri erkek” diye konuştu.

Kadın pilot sayısına ilişkin de Temel Kotil, “ Kadın pilot yok, talep az. Çok güzel ve iyi meslek. Getirisi yüksek” dedi.

“Çin’e daha çok uçmak istiyoruz”

Türk Hava Yolları’nın yıllardır sefer sayısını artırmak için uğraştığı ancak Çin hükümetinin bir türlü izin vermediği Türkiye-Çin hattıyla ilgili  bir soruyu da cevaplayan Kotil, ‘Guanzo uçuşlarına neden başlanmıyor?’ sorusunu ise, “ Çok basit, Çin makamları bize izin vermiyor.  İki ülke arasında ikili anlaşma var. Bize sadece 7 kez uçuş izni verildi. Biz de bu izni Pekin ve Şangay hattında kullanıyoruz. Bütün hatlara 7 sefer yapmak istiyoruz. Ama Çin makamları biraz korumacı. Kanada’da da aynı durum var. Guanzo, Honkong’a çok yakın. Karayoluyla bir saat mesafede. Oraya da uçuş sayımız 4’e çıktı. Şimdilik buradan Guanzo’ya ulaşılıyor. Ama izin verirlerse yarın uçarız” diye konuştu.

Kısa süre önce Kenya’nın başkenti Nairobi ve Ukrayna’nın Lviv’e uçma kararı aldıklarını hatırlatan Kotil, uçmayı düşündükleri birkaç nokta daha olduğunu, Nairobi ve Lviv seferleriyle dış hat uçuş noktası sayısının 111’e yükseleceğini söyledi.

IATA üyesi İlk Türk: Kotil

Uluslar arası Hava Taşımacıları Birliği (ITA)nin, ilk Türk üyesi olan Temel Kotil, İstanbul’da yapılan genel IATA Genel Kurulu’nun Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağladığını belirterek, “ IATA üyesi olmam, kişisel gelişimim için çok iyi oldu. Türkiye’ye de çok katkı sağladı. İlk olarak genel kurulun Türkiye’de yapılması için 1964 yılında başvuru yapılmıştı ama olmamıştı. İlk kez bu yıl yapıldı. Genel kurula en çok katılım da burada oldu. Tüm dünyada havacılık ve THY konuşuldu” dedi.

Apronda deve olayı

İlk kez AirportHaber’in duyurduğu apronda deve kesme olayı ile ilgili soruyu tebessümle karşılayan Kotil, bu soruyu da, “ Yanlışlarımız oluyor. O olay, Star Alliance töreninden hemen sonra olmuştu. Cumartesi Star Alliance töreni vardı, pazartesi deveyle karşılaştık. Bu tip olaylara karışanları görevden almak gerekiyordu. Her şirketin yapması gereken bunlardır” şeklinde cevapladı.

Air Bosna ihalesi

Air Bosna ihalesine de değinen Temel Kotil, Bosna hükümetinin bakanlar kurulu kararı aldıktan sonra kendileriyle görüşmeyi uygun bulduğunu hatırlatarak, “ Air Bosna’yı almak istiyoruz. Şirketi yeniden yapılandırarak küçük şirketi kocaman yapabileceğiz. Avrupa’da orayı hub yapacağız. Bize ekstra güç katacak. Pozitif bakıyoruz” dedi.

2013’te 40 milyon yolcu

Hem Türk Hava Yolları’nın hem de kendisinin hedef ve hayallerinin sorulması üzerine ise Kotil şöyle konuştu: “2013’te 40 milyon yolcu, 10 milyar dolar ciro hedefliyoruz. İstanbul’un havacılığın merkezi haline geldiği, THY’nin dünyanın en prestijli havayolu olduğunu görmek istiyorum.”

Temel Kotil:"Yanlışlarımız oldu"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

emektar ~ 10 yıl önce
Sn Temel Kotıl Acaba Call Center Kıme Kac Kurusa Sattınız Acaba merak edıyorum.Hızmet almak dan bahsedıyorsunuz acaba sız kıme hızmet edıyorsunuz.Acaba bu guzel ulkemın 85 yılda kazandıgı kazanımları uc kurusa kımlere satıyor sız ve sızın zıhnıyetınızdekı bu devlet yonetımının.Acaba ılerıde belkı cocularınızın hatta torunlarınızın calısacagı kurum bulabılecekmısınız lımanlar satıldı tekekom petkım tupras kardemır thy bankalar ın %90 yabancıların elınde tabııkı bız daha cok beklerız petrole ındırım olsun dıye Bırde acıklasınlar su memleketın sırketlerını turkleremı yabancıları sattıklarını yazıklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çağdaş ~ 10 yıl önce
'Yanlışlarımız Oldu' yazısı ile ilgili bir yorum göndermiştim, çıkmadı. Yine sansüre mi çattım acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çağdaş ~ 10 yıl önce
Apronda deve kesen Şükrü Can olaydan sonra, Hürriyet Gazetesinin yazdığına göre 11000 lira maaşla THY Londra bürosuna atanmıştı. Sayın Temel Kotil bu yanlışı bilmiyorsa şimdi öğrenmiş oldu. Düşün ya iki deve kesseymiş maaşı..........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
Temel Kotil yanlis yaptik derken deveyi keseni isten atmadigi icin mi yanlis yaptik dedi? Yakinda burnu uzarsa sasmamali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000