28 Nisan 2016, Perşembe 09:30:58

Temel Kotil THY'nin başarısını anlattı

İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Türk Hava Yolları'nın Dünya Çapındaki Başarısı' konulu konferansa katılan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, THY'nin başarısını öğrencilere anlattı.
  • küçük dağları da sen mi yarattın la temel?
  • Arkadaslariminda belirttigi gi,tek ve yek basarisi tgs diye amele grubunu toplayip, kar yapmasidir. Enayi tgs....
  • bırak bu lafları kotilim sen şu torpille işe alınan elemanlardan bahsetsene biraz
  • mahkeme-i kübra'da da yediğin kul haklarını anlatabilecek misin acaba?

İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Türk Hava Yolları'nın Dünya Çapındaki Başarısı' konulu konferansa katılan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, THY'nin başarısını öğrencilere anlattı.

Kotil, konferansta yaptığı konuşmada havalimanları ile ilgili sayısal bilgiler paylaştı. Dünyanın en büyük havaalanının 100 milyon yolcu sayısı ile Atlanta Havaalanı olduğunu anlatan Kotil, bu sayıya rağmen havaalanının yüzde 1 oranında büyüdüğünü kaydetti. Atatürk Havaalanı'nın ise büyüme oranının yüzde 13 olduğuna vurgu yapan Kotil, "2025 yılında dünyanın üçüncü büyük havaalanı yeni yapılan 3. havaalanı olacak. 2035'te ise 3. havaalanı 260 milyon yolcu ile birinci olacak." dedi.

DÜNYANIN EN ÇOK YERİNE BİZ UÇUYORUZ

Kotil, dünya havayolları ile Türk Havayolları arasında yaşanan rekabet hakkında da bilgiler vererek, "Her yere uçuyoruz. Türkiye uçmayı seviyor. Bütün krizlere rağmen en az etkilenen pazarımız Afrika. Afrika'daki en iyi oyuncu biziz. Biz Avrupalı bir havayoluyuz. Almanya'da 14 şehre uçuyoruz. İtalya'da 10 şehre uçuyoruz, Uzakdoğu geliştirdiğimiz bir pazar 34 noktaya uçuyoruz, Atlantik'te çok küçük bir oyuncuyduk, şimdi ise 10 noktaya uçuyoruz. Ortadoğu'da ise 24 noktaya uçuyoruz." diye konuştu.

TÜRKİYE HAVACILIKTA ANA OYUNCUDUR

İstanbul'da yapımı devam eden 3. havaalanı projesinin dünyadaki en başarılı proje olduğuna dikkat çeken Kotil, şunları kaydetti: "Nedenini söyleyeyim mi? Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bundan 10 yıl önce havacılığı yapılandırmaya başladı. Biz havayolu olarak buna cevap verdik. ve büyük, güçlü bir havayolu olduk. İstanbul'da iniş sahası oldu. 13 milyon turist çekti. Büyük havaalanı yapmazsan tabi ki büyüme duracak. Büyük havaalanında devlet o alanı verdi yılda 1 milyar dolar kira alacak. 2018 yılında 25 sene sonra havaalanını geri alacak. Bu konsorsiyumda bu havaalanını yaptığı zaman bu 25 yıl içerisinde dünyanın en büyük havalimanı olacak. Biz de dünyanın en büyük havayolu oluyoruz. Bu da güzel bir şey. Uzakdoğudaki o seyahat edenler, aktarma gitmek zorunda oldukları yerlere burayı merkez seçerek gidecekler. İstanbul'un turist sayısı 30 milyonu bulacak. Bu da iyi bir iş. Bu havaalanı dünyayı etkiliyor. Şu anda yapılıyor yeni havaalanımız. Selçuklu mimarisi ağırlıklı olarak kullanılıyor iç mirisinde. 2023 yılında 120 milyon yolcuyu hedefliyoruz. 30 milyar dolar ciro hedefliyoruz. Yani yılda 3 milyar dolar para bulmamız gerekiyor. Bu şu demek oluyor; Türkiye havacılıkta ana oyuncu, Türk Hava Yolları oyuncu oluyor. Ülke ve şirket olarak."

Temel Kotil THY'nin başarısını anlattı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

ego ~ 2 yıl önce
küçük dağları da sen mi yarattın la temel?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ac doymazlar ~ 2 yıl önce
Arkadaslariminda belirttigi gi,tek ve yek basarisi tgs diye amele grubunu toplayip, kar yapmasidir. Enayi tgs....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 2 yıl önce
bırak bu lafları kotilim sen şu torpille işe alınan elemanlardan bahsetsene biraz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hak ~ 2 yıl önce
mahkeme-i kübra'da da yediğin kul haklarını anlatabilecek misin acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000