06 Kasım 2009, Cuma 08:04:56

Temel Kotil Madrid'de konuştu

Kotil, "Krize rağmen yatırım yapan, yeni destinasyonlar açan ve en hızlı büyüyen tek havayolu şirketiyiz" dedi...
  • Ya arkadaşlar sürekli olumsuz eleştiriler yapılıyor ama doğru galiba. Mesela ikram konusunda eski şirket varken THY bir numaraydı. Yeni firma ise havayolu ikramında tecrübeli değil. Lokantacılıktan geliyorlar. Dolayısı ile eskiden hakikaten çok iyidi. Bunu kabul edin lütfen. Amaç yeniyi kötülemek değil. Eskiden olan güzellikleri göstermek.
  • THY'nın yeni taraftarları yazı yazmasını da bilmiyor. Büyük harf yazmayın lütfen. Türkçeyi doğru kullanın. Sonra savunmanızı yaparsınız... Bu kıyağımı da unutmayın.
  • UÇAK BAŞINA BİRBUÇUK MİLYON DOLAR, YÜZ UÇAKTA 150 MİLYON DOLAR. BÜYÜT BAKALIM, DENİZ NEREDE BİTECEK?
  • airbus ın internet sitesinde 3 adet opsinlu 330 daha kesin siparişe çevrildiğine dair bi haber var bugün tarihli. siz bahsetmemişsiniz hiç. eski bi habermi , siz mi daha yazmadınız?

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Madrid-İstanbul seferlerine başlamasının 25. yılı dolayısıyla Madrid'de basın toplantısı düzenledi. THY'nin tanıtımı, vizyonu ve hedefleriyle ilgili sunum yapan Kotil, THY'nin 2006 yılında özelleştirilmesinden sonra "kurumsal mantalitenin tamamen değiştiğini" ve "yolcuların patron olduğu bir anlayışın geldiğini" söyledi.

THY'nin 1984 yılı kasım ayında başlattığı Madrid-İstanbul seferlerinin ilk olarak haftada 3 uçuş olarak yapıldığını, şimdi ise haftada 10 uçuşun bulunduğunu kaydeden Kotil, 2008'de Madrid'den toplam 43 bin yolcu taşıdıklarını, 2009'un ilk 10 ayına göreyse bu sayının 53 bine çıktığını kaydetti.

İspanya'daki ikinci destinasyonlarının Barcelona olduğunu ve Barcelona-İstanbul seferlerinin başlamasının da 10. yılının kutlandığını hatırlatan Kotil, Madrid ve Barcelona'dan sonra, İspanya'da yeni direkt destinasyon olarak Sevilla, Malaga ve Bilbao'yu düşündüklerini açıkladı.

Şirketin kuruluşundan bugüne gelişimini özetleyen Kotil, Avrupa Havayolları Birliği (AEA) içinde en büyük 4. havayolu şirketi olan THY'nin hava trafiği ile yolcu sayısında en hızlı büyüyen tek firma olduğunu kaydetti. İstatistiklere göre, THY'nin 2003-2008 yıllarında yolcu sayısı toplam yüzde 116 (dış uçuşlarda yüzde 114, iç uçuşlarda yüzde 118) arttı ve son 3 yılda dış hatlar transit yolcu sayısı yüzde 170'lik artış gösterdi.

Kotil, İstanbul'u "dünyanın her yönüne uçulabilen bir merkez" olarak tanımladı ve dış hatlar transit yolcularına büyük önem verdiklerini, bu anlamda da son olarak geçen ekim ayında Güney Kore'nin Asiana Havayollarıyla ortak uçuş anlaşması imzaladıklarını kaydetti.

THY'nin "gurur duyduğu" özelliklerinden birinin "taze ve sağlıklı yemek servisi" olduğunun altını çizen Genel Müdür Kotil, "THY'nin sunduğu kaliteli yemek servisinden dolayı, diğer birçok havayolu şirketi Türkiye'ye olan uçuşlarında yemek kalitelerini yükseltmek zorunda kaldı" dedi.

Avrupa'da bazı havayolu şirketlerinin, yolculardan uçak bileti dışında bagaj ücreti de alma yönünde çalışmalar başlattığının hatırlatılması üzerine ise Kotil, "böyle bir uygulamanın THY içinde asla düşünülemeyeceğini" belirtti. Kotil, "Bizde bagaj ve yemek gibi her şey uçak biletine dahildir. Biz, bagaj parası almak gibi uygulamaların tersine, internet servisi vermek gibi hizmete yönelik yatırımlarımızı artırıyoruz" diye konuştu.

Kotil, şubat ayında Amsterdam'da meydana gelen kazayla ilgili bir soru üzerine de, ilk günlerde yolcu oranının etkilendiğini, ancak şu an için hiçbir etkilenmenin söz konusu olmadığını belirtti. Kotil, güvenlik konusuna büyük önem verdiklerini ve buna yönelik yatırım yaptıklarını da söyledi.

Habertürk

Temel Kotil Madrid'de konuştu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 9 yıl önce
Ya arkadaşlar sürekli olumsuz eleştiriler yapılıyor ama doğru galiba. Mesela ikram konusunda eski şirket varken THY bir numaraydı. Yeni firma ise havayolu ikramında tecrübeli değil. Lokantacılıktan geliyorlar. Dolayısı ile eskiden hakikaten çok iyidi. Bunu kabul edin lütfen. Amaç yeniyi kötülemek değil. Eskiden olan güzellikleri göstermek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
THY'nın yeni taraftarları yazı yazmasını da bilmiyor. Büyük harf yazmayın lütfen. Türkçeyi doğru kullanın. Sonra savunmanızı yaparsınız... Bu kıyağımı da unutmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
UÇAK BAŞINA BİRBUÇUK MİLYON DOLAR, YÜZ UÇAKTA 150 MİLYON DOLAR. BÜYÜT BAKALIM, DENİZ NEREDE BİTECEK?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
airbus ın internet sitesinde 3 adet opsinlu 330 daha kesin siparişe çevrildiğine dair bi haber var bugün tarihli. siz bahsetmemişsiniz hiç. eski bi habermi , siz mi daha yazmadınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000