18 Mart 2012, Pazar 09:11:57

TEMEL KOTİL: 'HEDEF 5 MİLYAR DOLAR'

THY Genel Müdürü Temel Kotil, “Yıl başından bu yana yolcu sayısında yüzde 19 artış sağladık. Avrupa 4,6 büyürken, biz yüzde 28 büyüdük. Yani bu yıl büyümeye devam ediyoruz” dedi...
  • hacı.i susurluk çokkk yalakasın beee,böyle nereye gelmeyi düşünüyosun ? altınada ismini yazmışsın,çiçekde gönderseydin barii
  • Başlığı okuyunca korktum valla... Hadefi 5 milyar dolar zarar zannettim... Yaparlar mı yaparlar söylemedi demeyin...
  • vahh vaahh seneye 1 milyar yerine 5 milyar Tl zarar açıklayacaklar yani..
  • diğer arkadaşlar yazmışlar, aynen katılıyorum maddi ve idari konulardaki başarısızlıklarınızı bu şekilde yalanlarla örtemezsiniz zararlarınız katlanarak büyüyecektir çünkü siz şirket yönetimini bilmiyorsunuz o kadar insanın ahını almışken bu dünyada böyle idare edersiniz de öteki tarafta ne yapacaksınız bilmiyorum bakalım cenab-ı allah ı kandırabilecek misiniz işten attıklarınızı onlar müslüman olmadığı için işten attık yerlerine de dini bütün kardeşlerimizi mi aldık diyeceksiniz merak ediyorum kınıyorum ve sevmiyorum sizleri
Kotil, Grand Yazıcı Otel'de düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde yapılan “CEO'nun Yeni Ajandası” adlı oturumda yaptığı konuşmada, Avrupa'daki krizin devam ettiğini söyledi.
 
Seyahatle ekonomi arasında reel bir ilişki bulunduğunu belirten Kotil, “Geçen yıl Avrupa içindeki uçuşlar yüzde 10 büyümüştü. Avrupa'daki bizim de içinde bulunduğumuz hava yollarının büyümesi yüzde 8,7 idi. Ancak bu yıla geldiğimiz zaman hem Avrupa içindeki yolcu seyahati büyümesi yarı yarıya düştü, hem de Avrupa grubunun yolcu taşıma sayısı yarı yarıya düştü. Bu da Avrupa'daki sıkıntı gösteriyor” diye konuştu.
 
“Tabii sıkıntılar bazen fırsatlar da içerir” diyen Kotil, şöyle devam etti:
 
“Biz de bunu çok iyi değerlendiriyoruz. Şu anda network büyüklük oranında dünyanın 7. büyük hava yoluyuz. THY olarak büyümeye devam ediyoruz.
 
Şirketimiz belki şu anda yokuşta ve yokuşta durmaya hiç gelmez. Şu anda da yıl başından bu yana yolcu sayısında yüzde 19 artış sağladık. Avrupa 4,6 büyürken, biz yüzde 28 büyüdük. Yani bu yıl büyümeye devam ediyoruz. 2012'de gaza basmak gerekiyor. Hızlı büyümenin devam etmesi gerekiyor. Bunun güçlü bir marka ile desteklenmesi gerekiyor. Altının doldurulması gerekiyor."
 
“Asıl rakiplerimiz doğuda”
 
Başarılı olmalarının uçuş yaptıkları nokta sayısından kaynaklandığını ifade eden Kotil, şunları kaydetti:
 
“Avrupa'da en çok noktaya uçuş yapan yer İstanbul. Avrupa'nın en büyük hava yolu değiliz henüz. Yolcu sayısında ocak-şubat'ta 3'ncülük bizde. Büyüme alanımız, sefer sayımızı arttırdığımız yer Avrupa. Avrupa'nın 11 noktasına uçuyoruz. Haftada da 250 sefer yapıyoruz. Avrupa bizim için büyük bir pazar. Vizelerin kalkması da bize çok olumlu yansıdı. Bizim asıl rakiplerimiz doğuda çünkü Avrupa'nın en iyi hava yolu biziz. Bunu yaptık. Doğu'da bir kaç arkadaşımız var. Onlar 5 yıldızlı biz 4 yıldızlıyız. Ancak çok yakınız 5'e.”
 
Markaya 100 milyon dolar
 
Kotil, markaya geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 100 milyon dolar harcayacaklarını açıkladı. Parayı harcamanın marka vermediğini dile getiren Kotil, şunları dile getirdi:
 
“Onu da genç çalışanlarla, yöneticilerle beslemek gerekiyor. En büyük sermayemiz ve servetimiz çalışanlarımız ve bunların içerisinde özellikle genç yöneticiler. Çık hızlı büyüdüğümüz için sürekli personel temin ediyoruz. Büyük şirketlerimizin yurt dışına daha çok yönelmesi gerekiyor. Gelirimizin yüzde 80'i yurt dışı uçuşlarımızdan. Geçen yıl 4 milyar dolar Türkiye'ye getirdik. İnşallah bu yıl 5 milyar olacak. Ciro hedefimiz 7,8 milyar dolar. Yüzde 30 artarak geliyor sürekli olarak. 1,5 milyar dolar olarak başladık 2003'de. Bizim hedefimiz en az yüzde 50 yurt dışından gelir getirmek.”
 
2000'den önce tekel olduklarını anımsatan Kotil, “Sayın Bakanımız Binali Bey, 'tekel yasak, çift el olacak' dedi. İç hatlar rekabete açıldı. Biraz korktuk. Dedik, 'ne oluyor? Bilet fiyatlarını ne güzel pahalı pahalı satıyorduk' diye. Ancak yurt dışına gitmek zorunda kaldık. İyi ki de gitmişiz. Ciromuz 1,5 milyar dolardan, 7,5 milyar dolara yükseldi” diye konuştu.
 
“Tüm uçaklarımızı İstanbul'dan uçurmak istiyoruz”
 
Merkezlerinin İstanbul olduğunu anlatan Kotil, şöyle devam etti:
 
“Ne kadar uçağımız varsa onları İstanbul'dan uçurmak istiyoruz. 200 uçağa yaklaştık. 500 milyar dolar var havacılıkta. Biz daha 7,8'ini alıyoruz. Daha çok para var. Antalya'dan Moskova'ya günde direkt 6 sefer yapıyoruz. Bodrum-Dalaman'dan henüz yok. Çünkü turistten ziyade iş için uçanların peşindeyiz. Yöneldiğimiz yer büyük pazarlar ama Bodrum-Dalaman'ı da ihmal etmeyeceğiz. Bizim platolarımız, yaylalarımız var. Oralara küçük hava alanları geliyormuş, sayın bakanımız söyledi. Oralara da küçük uçaklar gerekiyor. Transfer yolcu çok tatlı oluyor. Onun da peşindeyiz.” (Hürriyet)
TEMEL KOTİL: 'HEDEF 5 MİLYAR DOLAR'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Misafir ~ 6 yıl önce
hacı.i susurluk çokkk yalakasın beee,böyle nereye gelmeyi düşünüyosun ? altınada ismini yazmışsın,çiçekde gönderseydin barii

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Başlığı okuyunca korktum valla... Hadefi 5 milyar dolar zarar zannettim... Yaparlar mı yaparlar söylemedi demeyin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
vahh vaahh seneye 1 milyar yerine 5 milyar Tl zarar açıklayacaklar yani..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
diğer arkadaşlar yazmışlar, aynen katılıyorum maddi ve idari konulardaki başarısızlıklarınızı bu şekilde yalanlarla örtemezsiniz zararlarınız katlanarak büyüyecektir çünkü siz şirket yönetimini bilmiyorsunuz o kadar insanın ahını almışken bu dünyada böyle idare edersiniz de öteki tarafta ne yapacaksınız bilmiyorum bakalım cenab-ı allah ı kandırabilecek misiniz işten attıklarınızı onlar müslüman olmadığı için işten attık yerlerine de dini bütün kardeşlerimizi mi aldık diyeceksiniz merak ediyorum kınıyorum ve sevmiyorum sizleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000