15 Temmuz 2010, Perşembe 13:16:07

TEKNİK A.Ş. İTİRAZINI GERİ ÇEKTİ

THY Teknik A.Ş ile Hava-İş Sendikası arasında çoğunluk tespiti itiraz davasında işveren, davadan feragat etti. Böylece itiraz davası da mahkemece reddedildi.
  • THY TEKNİK A.Ş YÖNETİCİLERİNİ SÖZLEŞMESİZ ÇALIŞTIRDIKLARI BU ORTAMDA BİLE İŞLERİNİ HAKKIYLA YERİNE GETİREN ÇALIŞANLARINDAN YANA OLMALARINI BEKLİYORUZ. YOKSA HALA ÇALIŞANINA FAZLA GÖRDÜĞÜ PARALARI TÜYÜ BİTMEDİK YETİMİN HAKKINI, KENDİ RAHATLARI İÇİN YAKITI ŞİRKETTEN 24 SAAT KENDİLERİNE TAHSİS EDİLMİŞ YILLIK İZİNLERİNE BİLE GÖTÜRDÜKLERİ MAKAM ARAÇLARINA VE EĞLENCEDİR, PİKNİKTİR V.S. ŞEYLEREMİ HEBA EDECEKLER.HZ. ÖMERİN YAŞAMINA BİR GÖZATMALARINI ÖNERİRİM. SAYGI
  • Yine güzel bir ders'tir; Aidatlar gönüllük ilkesi ile Sendika hesabına yatmış, 1700 kişinin 1200 oyunu delege seçimlerinde İşverenin hafızasına 'BİZ SENDİKAMIZLAYIZ' diyerek kazımış ve sormuştur: 'SİZ KİMLERLESİNİZ'?. Biz'HAKLIYIZ KAZANDIK'. Kardeşliğe, sevgilerim ile Hayırlı ve uğurlu olsun..
  • 20 yıllık Sendikal mücadelede kör kişisel çıkarlar ve ihtirasi guruplar etkisinde kalmayan saldırılara, bölünmeye, parçalanmaya karşı dimdik ayakta duran Hava İş Sendikası üyeleri ve yöneticileri bu direngen ve kazanmayı bilen mücadele gücünü sadece ve sadece üyesinin iradesinden alan insanlar ve kurumlardan biridir ve her dönem, Türkiye Çalışma yaşamının önderidir, Önderleridir.
  • Günlerin bu gün getirdiği baskı zulum, kanıksanmış bir doğallık olarak kabul görmektedir ülkemizde yaşayan büyük bir kalabalık tarafından. Buna rağmen hükümetin ve o nun atadığı yöneticilerin tüm baskı ve dayatmalarına hukuksuzluklarına ve hak gasplarına karşı duran İnsan, İnsan'lar ve bu insanların temsil ettiği, edildiği kurumlarda var...
İşte Hava-İş tarafından üyelerine yapılan o açıklama:

THY Teknik A.Ş işletmesinde yaklaşık 18 aydır geciken 2. Dönem toplu iş sözleşme prosedürü ile ilgili 15 Temmuz 2010 tarihinde işverenliğin çoğunluk tespitine yönelik itiraz davası esnasında, THY Teknik A.Ş Yönetiminin aldığı kararla davacı işveren tarafı, davadan feragat etmiştir. Bu çerçevede Mahkemece feragat nedeniyle itiraz davası reddedilmiştir.

Elbette, 2500 üyemizin sendikal haklarının değerlendirilmesi, iş barışı ve huzurunun yeniden tesis edilmesi yönünden işverenliğin attığı bu adımı olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

Çalışma yaşamının sendikal haklar yönünden en önemli bileşenlerinden olan toplu iş sözleşmesinin tarafların özgür iradesi ile yeniden oluşmasının hem çalışanlar hem de şirket için ne denli önemli bir motivasyon aracı olduğu bu uyuşmazlık döneminde yaşananlarla ortaya çıkmıştır.

Hava-İş Sendikasının temel kaygısı üyelerinin haklarının korunması ve geliştirilmesidir. Hava-İş sendikası olayları kişisel, duygusal, tepkisel yaklaşımlarla değil, çalışanların, işçi sınıfının olgun ve kararlı duruşundan kaynaklanan özgüven ve inançla değerlendirmektedir.

Önümüzde çözümlenmesi gereken önemli bir süreç vardır. Hava-İş yönetimi üyelerinin sorunları ile ilgili olarak deneyim ve birikimi ile bu süreci çözüme dönüştürmeye hazırdır.

Değerli üyelerimiz;

Bu gün görülmekte olan davada işverenliğin feragati ile oluşacak hukuki sürece göre, Mahkemenin kesinleşmiş kararı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına tevdi edilecektir.

Bu karar çerçevesinde Bakanlık, çoğunluk tespiti işlemini ilk olarak THY Teknik A.Ş yaptığı için yetki belgesini işverene tevdi edecek ve bu yetki belgesi alındıktan sonra işverenlik sendikayı 15 gün içinde toplu iş sözleşme görüşmesine çağıracaktır.

Böylelikle toplu iş sözleşmesinin görüşmeler süreci başlamış olacaktır. Temennimiz işçilerin hak ve menfaatlerinin hakkaniyetle değerlendirilmesi, bu sayede görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanmasıdır.

Yeni sürecin tüm üyelerimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Saygılarımızla.
TEKNİK A.Ş. İTİRAZINI GERİ ÇEKTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 8 yıl önce
THY TEKNİK A.Ş YÖNETİCİLERİNİ SÖZLEŞMESİZ ÇALIŞTIRDIKLARI BU ORTAMDA BİLE İŞLERİNİ HAKKIYLA YERİNE GETİREN ÇALIŞANLARINDAN YANA OLMALARINI BEKLİYORUZ. YOKSA HALA ÇALIŞANINA FAZLA GÖRDÜĞÜ PARALARI TÜYÜ BİTMEDİK YETİMİN HAKKINI, KENDİ RAHATLARI İÇİN YAKITI ŞİRKETTEN 24 SAAT KENDİLERİNE TAHSİS EDİLMİŞ YILLIK İZİNLERİNE BİLE GÖTÜRDÜKLERİ MAKAM ARAÇLARINA VE EĞLENCEDİR, PİKNİKTİR V.S. ŞEYLEREMİ HEBA EDECEKLER.HZ. ÖMERİN YAŞAMINA BİR GÖZATMALARINI ÖNERİRİM. SAYGI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yine güzel bir ders'tir; Aidatlar gönüllük ilkesi ile Sendika hesabına yatmış, 1700 kişinin 1200 oyunu delege seçimlerinde İşverenin hafızasına 'BİZ SENDİKAMIZLAYIZ' diyerek kazımış ve sormuştur: 'SİZ KİMLERLESİNİZ'?. Biz'HAKLIYIZ KAZANDIK'. Kardeşliğe, sevgilerim ile Hayırlı ve uğurlu olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
20 yıllık Sendikal mücadelede kör kişisel çıkarlar ve ihtirasi guruplar etkisinde kalmayan saldırılara, bölünmeye, parçalanmaya karşı dimdik ayakta duran Hava İş Sendikası üyeleri ve yöneticileri bu direngen ve kazanmayı bilen mücadele gücünü sadece ve sadece üyesinin iradesinden alan insanlar ve kurumlardan biridir ve her dönem, Türkiye Çalışma yaşamının önderidir, Önderleridir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Günlerin bu gün getirdiği baskı zulum, kanıksanmış bir doğallık olarak kabul görmektedir ülkemizde yaşayan büyük bir kalabalık tarafından. Buna rağmen hükümetin ve o nun atadığı yöneticilerin tüm baskı ve dayatmalarına hukuksuzluklarına ve hak gasplarına karşı duran İnsan, İnsan'lar ve bu insanların temsil ettiği, edildiği kurumlarda var...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000