12 Mayıs 2011, Perşembe 16:19:07

TEC'TE GREV BAŞLIYOR!

Turkish Engine Center’da sendika ile işveren köprüleri attı. İşveren ile sendika hangi maddelerde uzlaşamadı, grev ne zaman başlıyor?
  • TIS'deki ilginç maddelerden biri de dışarıdan Müdür veya Şef alınaması. Öncelik şirkette çalışanlarınmış müdür pozisyonuna atamada. Burası askeriye mi kardeşim, bir gün önce işe bşladım diye dışarıdan gelen adamın onca yıllık tecrübesi, bilgisi çöpe atılsın, yeni mezun çaylakmış gibi şartlarla işe girsin. Tam bir beylik düzeni. Şirkete özel sektörden farklı görüşte, tecrübeli eleman geçişini engelleyen ama şirkete hasbel kader bir şekilde girmiş sendikalıların ağalık düzenini devam ettirmeye yarayan bir mantık. Neymiş adam al, yetiştir. Ticari hayatta bazı şeyler hemen gereklidir, ileri dönük yatırımla bugünve yakın geleceği kurtaramazsınız. THY A.O. pek çok yatırımla genişliyor, kendi içinden bu kadar insanı, yöneticiyi yetiştirebilir mi.
  • Greve gidilir inşallah. Bu arkadaşlar şu anda sunulan teklifi hiç hak etmiyorlar. Sırf kriz ortamı oluşmasın diye şımarık çocuğa verilen sus payı bunlar. Arkadaşların çoğunun İngilizce'si yaptığı iişin gereklerne yetmeyecek seviyede, utanmadan tüm manuel ve formlar Türkçe'ye çevrilsin diye istekleri var, şirket bedava dil okulu hakkı sunar sadece biri kullanır bu hakkı, ha bire kalite problemleri ama arkadaşlar pas biletleri yok diye greve giderler. G,d,n ve sonrasında kimin şirketten atılacağını görün. Artık nerede iş bulursanız...
  • Sevgili TEC çalışanları,haklarınızın elinizden alınmasına elbette ki hayr demelisiniz ve grev dahil tüm meşru haklarınızı sonuna kadar kullanmalısınız.Ancak şunu asla gözden kaçırmayınız!Sendikal mücadele adına,''paraya doymadı ş......ler''diye size küfreden bürokrasiye aman ha dikkat.Bunlar işverenden daha tehlikelidirler!Engerek yılanı bile dokunulmazsa birşey yapmaz ama bunlara dikkat!
  • yeter artık şu sendika ağaları, sömürgeleri, sözde işçinin haklarını savunursunuz ama altlarınızda son model araba, yurt içi yurt dışı geziler kim veriyor parasını işçilerden kesilen paralarla sonra sendika ağaları servetlerine servet katıyorlar zengin kominist oluyorlar ama ona da kominist denmez para bunların dinini imanını bakın nasıl değiştiriyor inanılmaz bir olay.. aman, zarar verin çalıştığınız firmaya ben yaşadım net bilirim bunları sırf işverene zarar vermek için makinalara zarar verdiler bana kimse anlatmasın 21 . yüzyılda grevin haksız bir şey olduğuna.. sendika ne derse o olur hayır olmaz efendim burası senin sendika merkezindeki çay ocağı değildir hesabını ona göre

Turkish Engine Center ile Hava-İş Sendikası arasında sürdürülen birinci dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Bugün saat 11.00’de taraflar arasında yapılan son görüşme de uzlaşmazlıkla sonuçlanınca Hava İş Sendikası’nın daha önce belirlediği 13 Mayıs tarihinde grev resmen başlayacak.

Hava-İş’in grev kararı almasından hemen sonra lokavt ilan eden TEC ise grev sürecinde çalışacak personel isimlerini bir süre önce belirlemişti. TEC personeli yarın saat 12.00’den itibaren resmen iş bırakacak.

UZLAŞMA SAĞLANAMAYAN MADDELER

Hava-İş Sendikası ile TEC, parasal konularda büyük oranda anlaşma sağladı. Ancak taraflar bazı idari maddeler üzerinde uyuşamadı. TEC, Hava-İş’in bastırdığı üç maddede geri adım atsa da anlaşma sağlanamadı.  Hava-İş’in personele pas bilet verilmesi, toplu iş sözleşme süresinin 2012 yılı sonuna kadar geçerli olması şartını önce 2013 Ekim, sonra 2013 Haziran olarak öneren TEC’in, yılda bir kez başarılı başarılı personele iki Cumhuriyet altını verilmesi maddesi de Hava-İş tarafından personel eşitliğine aykırı olduğu, takdir ve teşekkürün yeterli olacağı gerekçesiyle geri çevrildi. TEC’in sözleşme dışı personel oranını yüzde 16 olarak belirlemesine de sendika itiraz etti, rakamın daha aşağıya çekilmesini istedi. Bu maddeler üzerinde uzlaşma sağlanamayınca da TEC’te grev için bütün şartlar oluştu. 

İşveren ile sendika arasındaki görüşmeleri merakla takip eden TEC çalışanları, grev sürecinin işlerine nasıl yansıyacağını merakla beklerken THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun ‘greve giden personeli işten atarız’ şeklindeki açıklaması, çalışanlar arasında işten atılma korkusuna sebep olmuştu.

©AirportHaber.com ÖZEL

TEC'TE GREV BAŞLIYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Misafir ~ 7 yıl önce
TIS'deki ilginç maddelerden biri de dışarıdan Müdür veya Şef alınaması. Öncelik şirkette çalışanlarınmış müdür pozisyonuna atamada. Burası askeriye mi kardeşim, bir gün önce işe bşladım diye dışarıdan gelen adamın onca yıllık tecrübesi, bilgisi çöpe atılsın, yeni mezun çaylakmış gibi şartlarla işe girsin. Tam bir beylik düzeni. Şirkete özel sektörden farklı görüşte, tecrübeli eleman geçişini engelleyen ama şirkete hasbel kader bir şekilde girmiş sendikalıların ağalık düzenini devam ettirmeye yarayan bir mantık. Neymiş adam al, yetiştir. Ticari hayatta bazı şeyler hemen gereklidir, ileri dönük yatırımla bugünve yakın geleceği kurtaramazsınız. THY A.O. pek çok yatırımla genişliyor, kendi içinden bu kadar insanı, yöneticiyi yetiştirebilir mi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Greve gidilir inşallah. Bu arkadaşlar şu anda sunulan teklifi hiç hak etmiyorlar. Sırf kriz ortamı oluşmasın diye şımarık çocuğa verilen sus payı bunlar. Arkadaşların çoğunun İngilizce'si yaptığı iişin gereklerne yetmeyecek seviyede, utanmadan tüm manuel ve formlar Türkçe'ye çevrilsin diye istekleri var, şirket bedava dil okulu hakkı sunar sadece biri kullanır bu hakkı, ha bire kalite problemleri ama arkadaşlar pas biletleri yok diye greve giderler. G,d,n ve sonrasında kimin şirketten atılacağını görün. Artık nerede iş bulursanız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sevgili TEC çalışanları,haklarınızın elinizden alınmasına elbette ki hayr demelisiniz ve grev dahil tüm meşru haklarınızı sonuna kadar kullanmalısınız.Ancak şunu asla gözden kaçırmayınız!Sendikal mücadele adına,''paraya doymadı ş......ler''diye size küfreden bürokrasiye aman ha dikkat.Bunlar işverenden daha tehlikelidirler!Engerek yılanı bile dokunulmazsa birşey yapmaz ama bunlara dikkat!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
yeter artık şu sendika ağaları, sömürgeleri, sözde işçinin haklarını savunursunuz ama altlarınızda son model araba, yurt içi yurt dışı geziler kim veriyor parasını işçilerden kesilen paralarla sonra sendika ağaları servetlerine servet katıyorlar zengin kominist oluyorlar ama ona da kominist denmez para bunların dinini imanını bakın nasıl değiştiriyor inanılmaz bir olay.. aman, zarar verin çalıştığınız firmaya ben yaşadım net bilirim bunları sırf işverene zarar vermek için makinalara zarar verdiler bana kimse anlatmasın 21 . yüzyılda grevin haksız bir şey olduğuna.. sendika ne derse o olur hayır olmaz efendim burası senin sendika merkezindeki çay ocağı değildir hesabını ona göre

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000