17 Mayıs 2012, Perşembe 16:28:49

TALPA'DAN UĞUR CEBECİ’YE SERT TEPKİ

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği TALPA, bir televizyon programında Türk pilotlarla ilgili söylediği sözlerle tepki çeken havacılık yazarı Uğur Cebeci’ye sert tepki gösterdi: Özür dile...
  • Hayatımda gördüğüm en kompleksli ve terbiyesiz sahsiyetlerin başında gelen bu adamın artık bu sektörde adının bile anilmamasi gerekir.
  • Ya şu kompleksli garibanı adam yerine koymayın. Zamanında pilot olmak istemiş, gözü sakat olduğu için olamamış ve kendi kendini ´havacılık duayeni´ilan etmiş bir kişi, kendi komplekslerini okuyup yazarak tatmin etmeye çalışıyor, lütfen bu kişiye itibar etmeyin, acıyın sadece.
  • ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ TALPA GEÇ KALDIN...5 AY ÖNCE Kİ BİLDİRİYİ ŞİMDİ NEDEN FIRINLADIN Kİ...O ZAMAN ÇIKIP BASIN AÇIKLAMASI YAPAMADIN DA ŞİMDİ NE DEĞİŞTİ..DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YERDE OLACAKSINIZ...HAVACILIKTA DOĞRU KARAR HAYAT KURTARIR...ŞİMDİ CEBECİYLE UĞRAŞACAK MECALİNİZ BİLE YOK...ECA DAN BAŞKAN ATAYALIM YABANCI BAŞKANIMIZ OLSUN DAHA EĞİTİMLİ,DONANIMLI VE KÜLTÜRLÜDÜR.. NE ÇIKARKİ HERŞEY YABANCILAŞMIYORMU MEMLEKETTE...? BARIŞ KARDEŞ DOĞRU DEMİŞ...İSPATA GEREK YOK ZIRHLIMIZI(KIBRIS-74) BATIRMAKTA VE UÇAK ÇAKMAKTA BAYAĞI YETERLİYİZ... SİZLERDE HER YORUMU YAYINLAMIYORSUNUZ AIR KULE EKİBİ..BİR SORUNMU VAR..KİŞİYE HAKARET YOK......TALPA SİZEDEMİ YEMEKLİ TOPLANTI YAPACAK YOKSA...
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

“Biz Türkler uçmak için yaratılmış millet değiliz” diyerek havayolu şirketlerinde yabancı pilot çalıştırılması gerektiğini öne süren ve son olarak yabancı hava trafik kontrolörü çalıştırılması önerisi getiren Uğur Cebeci’ye  bir tepki de TALPA’dan geldi. Sosyal paylaşım sitelerindeki tepkiye kayıtsız kalmayan TALPA, Cebeci’yi sert dille eleştirdi.

İşte TALPA’nın Cebeci’nin yanı sıra bütün üyelerine gönderdiği o açıklama:

Sn; Uğur Cebeci

27 Nisan 2012 tarihinde Atatürk Havalimanı’ndaki rötarları değerlendirmek üzere konuk olduğunuz Cnntürk Haber Bülteni’nde; “Amsterdam kazasından sonra yazdım ve sadece iki hafta içerisinde Türk Hava Yolları karar aldı ve bugün şu anda Türk Hava Yolları Filosunda 400’e yakın yabancı pilot uçuyor. Bizim pilotların bir kısmı beni eleştiriyorlar, “bunda yabancı hayranlığı var” diye. Evet bende yabancı hayranlığı var. Çünkü ben geleneksel olarak  şuraya geldim. Biz Türkler uçmak için yaratılmış bir millet değiliz.” Şeklindeki ifadeleriniz havacılık camiasını derinden yaralamış ve üyelerimiz pilotların tepkisini çekmiştir. Ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok başarıya imza atmış; hızla büyümüş ve halen de büyümekte olan havacılığımızın lokomotifi görevini omuzlamış pilotlarımız; “Türkler uçmak için yaratılmış bir millet değildir” şeklindeki amacını aşan bir söyleme muhatap olmayı hak etmiyorlar diye düşünüyoruz. Özellikle 10 yılda havacılık sektörünün hızlı büyümesiyle birlikte havacılık sektörünün bir gerçeği haline gelmiş yabancı pilotları, Türk meslektaşlarıyla yetenek, deneyim ve yeterlilik açısından kıyaslamak fikrine katılmıyoruz. Hiç bir akademik, bilimsel veri ve analize dayanmayan; meslekleri milletlere göre ayırıp kategorize edip bir kısmını yüceltirken diğerlerini rencide eden bu yaklaşımınız en hafif tabiriyle ayrımcılık olabilir. Var olan sorunlar elbette konuşulmalı ancak bu tartışma milletler üzerinden değil, pilotların çalışma koşulları, sahip oldukları ya da olamadıkları olanaklar üzerinden yürütülmelidir. Zor koşullarda, özveriyle çalışan pilotlarımız bugüne kadar sürdürdükleri başarılarını bundan sonra da devam ettireceklerdir. En az diğer milletlere tabi meslektaşları kadar… Bu talihsiz açıklamanız için yine aynı kanalda açıklama yaparak Türk pilotlarından özür dilemenizi bekliyoruz.

TALPA (Türkiye Havayolu Pilotları Derneği) Yönetim Kurulu

TALPA'DAN UĞUR CEBECİ’YE SERT TEPKİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

Hakan ~ 10 ay önce
Hayatımda gördüğüm en kompleksli ve terbiyesiz sahsiyetlerin başında gelen bu adamın artık bu sektörde adının bile anilmamasi gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
insanlık komedyası ~ 6 yıl önce
Ya şu kompleksli garibanı adam yerine koymayın. Zamanında pilot olmak istemiş, gözü sakat olduğu için olamamış ve kendi kendini ´havacılık duayeni´ilan etmiş bir kişi, kendi komplekslerini okuyup yazarak tatmin etmeye çalışıyor, lütfen bu kişiye itibar etmeyin, acıyın sadece.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TALPA GEÇ KALDIN ~ 6 yıl önce
ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ TALPA GEÇ KALDIN...5 AY ÖNCE Kİ BİLDİRİYİ ŞİMDİ NEDEN FIRINLADIN Kİ...O ZAMAN ÇIKIP BASIN AÇIKLAMASI YAPAMADIN DA ŞİMDİ NE DEĞİŞTİ..DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YERDE OLACAKSINIZ...HAVACILIKTA DOĞRU KARAR HAYAT KURTARIR...ŞİMDİ CEBECİYLE UĞRAŞACAK MECALİNİZ BİLE YOK...ECA DAN BAŞKAN ATAYALIM YABANCI BAŞKANIMIZ OLSUN DAHA EĞİTİMLİ,DONANIMLI VE KÜLTÜRLÜDÜR.. NE ÇIKARKİ HERŞEY YABANCILAŞMIYORMU MEMLEKETTE...? BARIŞ KARDEŞ DOĞRU DEMİŞ...İSPATA GEREK YOK ZIRHLIMIZI(KIBRIS-74) BATIRMAKTA VE UÇAK ÇAKMAKTA BAYAĞI YETERLİYİZ... SİZLERDE HER YORUMU YAYINLAMIYORSUNUZ AIR KULE EKİBİ..BİR SORUNMU VAR..KİŞİYE HAKARET YOK......TALPA SİZEDEMİ YEMEKLİ TOPLANTI YAPACAK YOKSA...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UĞUR'CUĞUM SAĞDAKİ KAMERA ~ 6 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000