26 Ocak 2010, Salı 14:26:24

SUÇLU: BOEING VE KULE!

Hollanda’da geçen yıl Şubat ayında düşen Türk Hava Yolları uçağıyla ilgili nihai rapor tamamlandı.
  • ya nanılır gıbı degıl ama gercek.adamlar boeıng hatalı dıyor bızımkıler hala usaklk pesınde kaptanlarımıza dıl uzatıyolar vıcdansızlık ve ulkesıne ıhanettır bu.abd nn asıl usakları bunlar ıste.ınanamıyorum hala boye konusmalar olduguna adamlar canlarını koydular ve dusunebılıyomusunuzkı hatasız cıktılar.Allahtan rahmet dılıyoruz nur ıcınde yatsınlar saygıdeger
  • Kaptanlar melekmiymiş? Pilotaj hatası işte... Canları ile de ödediler...
  • 10000ft altinda prosedur ucan pilotun ellerinin gazda olmasını söyler burda ucan tarafın eli neden gazda degildi proesedur uygulandıysa neden farketmedi geri cekildigini?Bunu bir acıklasalar hersey aydınlancak
  • B-737'nin kolay kolay WAKE'den düşmeyeceğini hepimiz düşünür ve inanırız ama tabiat öyle acımasız, hesapsız ve kitapsız oldu ki.. Çok değil daha bir kac ay içerisinde Karadeniz'de 2 gemi dalgalar yüzünden ortadan ikiye yırtıldı... Havacılıkta da öyle.. Bir an için düşünün; önden inen ağır gövdeli bir uçağın kuyruk rüzgarına girmişsiniz ve bu arada radar altımetresi krizi yaşıyosunuz.... Dilediğiniz kadar tecrübeli pilot olun muhakeme vaktiniz cok kısıtlı ve similatörde bu emercensi'yi yaşamamışsınız.. Kurtulma şansınız ?... O dönemde bu kazayı bütün ciddi havacılık ve ucus emniyet sitelerinde takip ettim.. Bu ucak sadece RADAR ALTIMETRE'si yüzünden düşmedi... Aynı seride binlerce BOEİNG uçuyor yıllardan beri.. PİYANGO THY mi çıktı?..

TRT'nin haberine göre; Güvenlik Araştırma Komisyonu raporunda, kazada kusurun Türk pilotlarda değil, Boeing tipi uçak ve kule görevlilerinde olduğu vurgulandı.

Rapor yayımlanmadan kısa bir süre önce, Hollanda basınına sızdı. Hollanda Güvenlik Araştırma Komisyonu, raporda, kazanın Boeing firmasının hatası yüzünden meydana geldiğini bildirdi.

Komisyonun kazaya ilişkin ilk raporunda da, uçağın, altimetre yani yükseklik göstergelerindeki arızadan dolayı düştüğü vurgulanmıştı.

Bu ilk tespitin doğrulandığı nihai raporda, "Hollanda hava kontrol birimleri iniş sırasında tüm kuralları uyguladı, ancak alçalma sırasında uçağa çok sert bir dönüş yaptırdı" ifadesi de yer alıyor.

Kazazedelerin Boeing firması aleyhine açtığı dava da, firmanın uçaklardaki altimetre arızasını önceden bildiğini, ancak önlem almadığını ortaya koymuştu.

İstanbul-Amsterdam seferini yapan Türk Hava Yolları uçağının, 25 Şubat 2009’da, Schiphol Havaalanı’na inerken, piste 500 metre kala tarlaya çakılması sonucu, 9 kişi ölmüştü.

SUÇLU: BOEING VE KULE!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Misafir ~ 8 yıl önce
ya nanılır gıbı degıl ama gercek.adamlar boeıng hatalı dıyor bızımkıler hala usaklk pesınde kaptanlarımıza dıl uzatıyolar vıcdansızlık ve ulkesıne ıhanettır bu.abd nn asıl usakları bunlar ıste.ınanamıyorum hala boye konusmalar olduguna adamlar canlarını koydular ve dusunebılıyomusunuzkı hatasız cıktılar.Allahtan rahmet dılıyoruz nur ıcınde yatsınlar saygıdeger

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kaptanlar melekmiymiş? Pilotaj hatası işte... Canları ile de ödediler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
10000ft altinda prosedur ucan pilotun ellerinin gazda olmasını söyler burda ucan tarafın eli neden gazda degildi proesedur uygulandıysa neden farketmedi geri cekildigini?Bunu bir acıklasalar hersey aydınlancak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
B-737'nin kolay kolay WAKE'den düşmeyeceğini hepimiz düşünür ve inanırız ama tabiat öyle acımasız, hesapsız ve kitapsız oldu ki.. Çok değil daha bir kac ay içerisinde Karadeniz'de 2 gemi dalgalar yüzünden ortadan ikiye yırtıldı... Havacılıkta da öyle.. Bir an için düşünün; önden inen ağır gövdeli bir uçağın kuyruk rüzgarına girmişsiniz ve bu arada radar altımetresi krizi yaşıyosunuz.... Dilediğiniz kadar tecrübeli pilot olun muhakeme vaktiniz cok kısıtlı ve similatörde bu emercensi'yi yaşamamışsınız.. Kurtulma şansınız ?... O dönemde bu kazayı bütün ciddi havacılık ve ucus emniyet sitelerinde takip ettim.. Bu ucak sadece RADAR ALTIMETRE'si yüzünden düşmedi... Aynı seride binlerce BOEİNG uçuyor yıllardan beri.. PİYANGO THY mi çıktı?..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000