24 Kasım 2010, Çarşamba 11:45:45

SİVİL HAVACILIĞIMIZDA IRKÇI YAKLAŞIMLAR

AirportHaber Başyazarı Sefa İnan, Sivil Havacılık Sektörü'nde ırkçı yaklaşımlar olduğu belirtti. Peki, İnan "Sivil Havacılığımzda Irkçı Yaklaşımlar" başlıklı yazısında neler dedi? İşte o yazı...
  • kapasiteniz yetersizse thy ne yapsın?bende olsam iyi kimse onu alırım...yabancı olması tercih sebebidir..atalarımız ne demiş we are globalyy :))
  • Thy devlet kaynaklarını sonuna kadar kullanan kazancını da özel şahıslara aktaran hibrid bir kuruluş haline gelmiştir... Yani doğan görünümlü şahindir. Türk pilotunu değilde yabancıları tercih etmesi bir çok insanı nedense sevindirmektedir.(Yabancı firmalar Türk vatandaşını almıyor...Ama biz hayranız şu yabancıya,unuttuk hemen kurtuluş savaşı nı.Türkün Türkten başka dostu yoktur..) Türklere uygulanan DLR filan hikaye....Yabancılara niye uygulamıyorsun... Sadece DLR' yi geçen adamları neden almıyorsun? Kuralsa kural...Mertlikse mertlik...Hak yiyenin öbür tarafta yatacak yeri yok...Birazcık olsun Allah korkusu yokmu sizde?...DLR sınavını başarmış ve hernedense birtürlü alımı yapılmayan biri olarak hakkımı helal etmiyorum bütün ilgililer
  • Olayı sadece TK diye şartlanmayın. Gidin pegasusa bakın girebilecek misiniz. Arkadaşlar sağ koltuk maalesef satılık. Tip parası olanları şu sıralar yiyorlar. İş ticarete döndü. Sağ koltukta eğitim bitti mi %90 da kapı dışarısınız..Yabancılar sağda paralı uçuyorlarsa zaten onlar kesin kapı dışarı. Sky öyle, pegasus öyle..maaesef işin çivisi çıktı..
  • arkadaşım hamdolsun ekibinden torpilin yokta ondan çagırmıyorlar seni ve senin gibi sırada bekleyen bir çok arkadaşı...
THY’nin ve özel havayolu şirketlerimizin; Türk pilotlar dururken yabancı pilot alımlarına başlamasına ilk tepkiyi, AirportHaber sitesinde yayınlanan yazılarım ve Airport TV ekranlarından yaptığım yayınlarla, bu konuyu fazlasıyla irdelediğimi okurlarım anımsayacaklardır.
 
“Kaptan açığı var” denilerek başlatılan yabancı pilot alım furyası hakkında, Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ile yaptığım bir TV söyleşisinde; sayın Bakanın kendi sesinden şöyle bir yanıt almıştık: “Havayolu şirketlerimizde kaptan açığı olduğundan, yabancı pilot alımları sadece kaptanlarla sınırlıdır. Bu kararı ikinci pilot alımı için düşünenler, avucunu yalar..!”
 
Sayın Bakan’ın bu açıklamasından da anlaşılacağı gibi; yabancı kaptan pilot alımları geçici bir süre, sadece kaptan alımları ile sınırlı olmak koşulu ile kabul edilmiştir. Çünkü, çok hızlı büyüme nedeniyle  sivil havacılığımızda kaptan sıkıntısı oluşması son derece doğaldı. Ancak, bu uygulama geçici çözüm olarak ve sadece kaptanlara yönelik olması gerekirken, bir anda Bakanımızın “avucunu yalar” demesine karşın, yabancı pilot alımı, ikinci pilotlara da sıçrayıverdi.
 
Türk Hava Kuvvetleri-Türk Hava Kurumu-THY Uçuş Akademisi, gereksinimi karşılamadığı için, bir çok özel pilot okulları bu boşluğu doldurulmaya çalıştı. Ancak,  tüm Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlere eğitim satacağız denmesine karşın ilginçtir ki, kendi havayolu şirketlerimiz özel okullardan eğitim alan bu Forozen ATPL lisanslı gençlerimizin bir çoğunu kapılarından bile sokmayıp, seçimlerini yabancı pilotlardan yana kullanmaya başladılar.
 
Bir anda,Türkiye yabancı pilot cenneti oldu.Yabancı havayollarının tüm dünyada yaşanan ekonomik krizden etkilenerek iflas etmesi ile açıkta kalan yabancı pilotlar, ülkemize akın etmeye başladılar. Hatta, pilot brokerlığı yapan şirketler bile türedi. THY de içinde olmak üzere, bir çok şirketimiz, yabancı web sitelere pilot alım ilanları vermeye başladılar.
 
AirportHaber Başyazarı Sefa İnan'ın kaleme aldığı yazının tamamı için TIKLAYIN
SİVİL HAVACILIĞIMIZDA IRKÇI YAKLAŞIMLAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 7 yıl önce
kapasiteniz yetersizse thy ne yapsın?bende olsam iyi kimse onu alırım...yabancı olması tercih sebebidir..atalarımız ne demiş we are globalyy :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Thy devlet kaynaklarını sonuna kadar kullanan kazancını da özel şahıslara aktaran hibrid bir kuruluş haline gelmiştir... Yani doğan görünümlü şahindir. Türk pilotunu değilde yabancıları tercih etmesi bir çok insanı nedense sevindirmektedir.(Yabancı firmalar Türk vatandaşını almıyor...Ama biz hayranız şu yabancıya,unuttuk hemen kurtuluş savaşı nı.Türkün Türkten başka dostu yoktur..) Türklere uygulanan DLR filan hikaye....Yabancılara niye uygulamıyorsun... Sadece DLR' yi geçen adamları neden almıyorsun? Kuralsa kural...Mertlikse mertlik...Hak yiyenin öbür tarafta yatacak yeri yok...Birazcık olsun Allah korkusu yokmu sizde?...DLR sınavını başarmış ve hernedense birtürlü alımı yapılmayan biri olarak hakkımı helal etmiyorum bütün ilgililer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Olayı sadece TK diye şartlanmayın. Gidin pegasusa bakın girebilecek misiniz. Arkadaşlar sağ koltuk maalesef satılık. Tip parası olanları şu sıralar yiyorlar. İş ticarete döndü. Sağ koltukta eğitim bitti mi %90 da kapı dışarısınız..Yabancılar sağda paralı uçuyorlarsa zaten onlar kesin kapı dışarı. Sky öyle, pegasus öyle..maaesef işin çivisi çıktı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
arkadaşım hamdolsun ekibinden torpilin yokta ondan çagırmıyorlar seni ve senin gibi sırada bekleyen bir çok arkadaşı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000