09 Aralık 2008, Salı 10:58:58

Sis'e iniş tecrübesi olmayınca İstanbul-Paris 9 saat

Türk Hava Yolları (THY) seferiyle önceki gün İstanbul'dan Paris'e uçan yolcular 9 saat gecikmeyle Fransa'nın başkentine varabildi.
  • Ekibin mesai saatlerinin tutmaması ne demek İST-PARİS arası 3 saat.Uçak hava şartlarından dolayı parise inemedi ve bürüksel indiyse ve burada 8 saat kaldıysa ekip planlamanın işi ne o hava şartlarında uçabilecek deneyime sahip yeni bir ekip ayarlar ve bürüksele gönderir uçağını da yolcusunu da güvenli olarak varacakları yere götürür.Yanılmıyorsam hava yolu şirketlerinde heran bir stand-by ekip mevcuttur.
  • 1-THY'nin seviyesi CAT III A'dır, CAT II değil. 2-Low Visibility operasyon yapılacaksa, uçak, ekip ve meydan ortak limiti geçerlidir. ekip ve uçak CAT III, meydan CAT I'se operasyon CAT I'dir. dispatch olurken TAF'a göre belli ki ekip operasyona uygunmuş. ancak THY'nin hatası şu olmuş: Paris'te havaya sözünü geçirememiş! Vah THY Vah... :) 3-Pilotlar sisli havalarda tecrübeleriyle değil, eğitimlerine dayanan yetkileriyle uçarlar. 4-Öyle Air Angola indi, öbürü inemedi ile olmaz bu işler. havacılık yazılı limit işidir ve gerçek adam gibi pilot bu limitlere riayet edendir. üstelik bu limitler 'rus' dilinde de aynıdır-uyup uymamak ve yolcuyu tehlikeye atmak onların bileceği iştir, tabi ruslarla uçup uçmamak da senin bileceğin iş. ve de limitlere uymayan bilekli pilot olmaz, 'rahmetli çok iyi pilottu' olur. 5-Eğer haber bir gazeteden alındıysa ve de airport haber bu haberdeki yanlışları düzeltiyorsa,sitenin editörleri neden malum gazetenin yanlış ama sansasyonel başlığını kullanıyor? 6-Merak etmeyin, bayrağı hakeden taşıyor, her ne kadar çekemeyenler olsa da. ama unutmayın, yeşilköy tarlayken de THY vardı, sektörün içinde çizmeci ve sabancı gibi duayenler!!! varken de var, yarın da o bayrağı dünyanın her yanına gururla taşıyacak.
  • Tabii Ruslarla ucarim.Adamların havacılık tarihi bizimkisine 100 ceker..Adamlar uzaya cikiyor,Tupolevleriyle buzlu otobana inis yapiyorlar.Istanbul Ataturk Havalimanı sisten dolayı kapanıyor,o gun tek inisi Aeroflot yapıyor.Adamlar gule oynaya cok agir bir hava sartı olmadigi surece sis,kar,buz etkilemiyor.Dunyanin en guclu savas ucagi burada MIG-29..Havacilikta rakip bile olamayiz bunlarla.Neyse konumuza gelecek olursak thy'nin Rus pilotlarla kontrat imzalamasi lazim.Ozellikle hava sartlarinin sisli,puslu oldugu noktalara ucarlar.Turk pilotlari deneyim kazanir.
  • O gün parise inemeyen tek uçak THY imiş öyle star alliance ile falan olmuyor adam gibi pilotun yoksa böyle olur işte air angola THYden 5 dakika önce landed...

THY pilotu, sisli havada iniş yapabilmek için gerekli lisansa sahip olmayınca Paris'teki kule inişe izin vermedi.

Uçak bunun üzerine Brüksel'e iniş yaptı. Pilotun tecrübesi yoğun siste iniş yapmaya yeterli olmayınca bu sefer Brüksel'den Paris'e havalanmasına izin verilmedi.

Burada sekiz saat bekletilen yolcular, İstanbul-Brüksel seferini gerçekleştiren başka bir uçak ve ekiple Paris'e ulaştırıldı. Rötar sebebiyle Paris'teki yolcular da İstanbul'a uçamayınca havaalanında sert tartışmalar yaşandı.

Pilotların tecrübelerine göre sisli havalarda iniş yapmalarına izin veriliyor. THY yetkilileri, İstanbul'dan havalanmadan önce kendilerine iletilen hava şartlarına göre pilotun yeterli tecrübesinin bulunduğunu, ancak hava şartlarının değişmesi ve eksik bilgilendirmeden dolayı böyle bir sorun yaşandığını açıkladı.

Zaman

Değerli okuyucularımız,

Yukarıda yer alan haber Zaman Gazetesi'nden alıntı yapılarak AirportHaber'de kullanılmıştır. Haberde çeşitli bilgi yanlışları bulunmaktadır. Yaşanan olayla ilgili AirportHaber'in edindiği bilgiler şu şekildedir:

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Paris uçağı, şirketin seviyesi CAT II olduğu için Paris'teki CAT III seviyesindeki meydana inişini gerçekleştirememiş, uçak Belçika'nın Brüksel kentine yönlendirilmiştir. Paris'teki hava şartlarının CAT II seviyesine düşmesi beklenirken Brüksel'e inen THY ekibinin uçuş süresi daralmış, Brüksel-İstanbul seferini yapacak ekip ile Brüksel-Paris seferini yapacak ekip değiştirilmiştir. Uçağın pilotunun yeterli lisansa sahip olmaması ya da tecrübesinin sisli havalarda inmesine engel teşkil ettiği yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.  AirportHaber olarak bu bilgiyi okuyucularımıza aktarmak isteriz.

Sis'e iniş tecrübesi olmayınca İstanbul-Paris 9 saat

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Rumuz ~ 9 yıl önce
Ekibin mesai saatlerinin tutmaması ne demek İST-PARİS arası 3 saat.Uçak hava şartlarından dolayı parise inemedi ve bürüksel indiyse ve burada 8 saat kaldıysa ekip planlamanın işi ne o hava şartlarında uçabilecek deneyime sahip yeni bir ekip ayarlar ve bürüksele gönderir uçağını da yolcusunu da güvenli olarak varacakları yere götürür.Yanılmıyorsam hava yolu şirketlerinde heran bir stand-by ekip mevcuttur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MEL ~ 9 yıl önce
1-THY'nin seviyesi CAT III A'dır, CAT II değil. 2-Low Visibility operasyon yapılacaksa, uçak, ekip ve meydan ortak limiti geçerlidir. ekip ve uçak CAT III, meydan CAT I'se operasyon CAT I'dir. dispatch olurken TAF'a göre belli ki ekip operasyona uygunmuş. ancak THY'nin hatası şu olmuş: Paris'te havaya sözünü geçirememiş! Vah THY Vah... :) 3-Pilotlar sisli havalarda tecrübeleriyle değil, eğitimlerine dayanan yetkileriyle uçarlar. 4-Öyle Air Angola indi, öbürü inemedi ile olmaz bu işler. havacılık yazılı limit işidir ve gerçek adam gibi pilot bu limitlere riayet edendir. üstelik bu limitler 'rus' dilinde de aynıdır-uyup uymamak ve yolcuyu tehlikeye atmak onların bileceği iştir, tabi ruslarla uçup uçmamak da senin bileceğin iş. ve de limitlere uymayan bilekli pilot olmaz, 'rahmetli çok iyi pilottu' olur. 5-Eğer haber bir gazeteden alındıysa ve de airport haber bu haberdeki yanlışları düzeltiyorsa,sitenin editörleri neden malum gazetenin yanlış ama sansasyonel başlığını kullanıyor? 6-Merak etmeyin, bayrağı hakeden taşıyor, her ne kadar çekemeyenler olsa da. ama unutmayın, yeşilköy tarlayken de THY vardı, sektörün içinde çizmeci ve sabancı gibi duayenler!!! varken de var, yarın da o bayrağı dünyanın her yanına gururla taşıyacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Moscow_Lions ~ 9 yıl önce
Tabii Ruslarla ucarim.Adamların havacılık tarihi bizimkisine 100 ceker..Adamlar uzaya cikiyor,Tupolevleriyle buzlu otobana inis yapiyorlar.Istanbul Ataturk Havalimanı sisten dolayı kapanıyor,o gun tek inisi Aeroflot yapıyor.Adamlar gule oynaya cok agir bir hava sartı olmadigi surece sis,kar,buz etkilemiyor.Dunyanin en guclu savas ucagi burada MIG-29..Havacilikta rakip bile olamayiz bunlarla.Neyse konumuza gelecek olursak thy'nin Rus pilotlarla kontrat imzalamasi lazim.Ozellikle hava sartlarinin sisli,puslu oldugu noktalara ucarlar.Turk pilotlari deneyim kazanir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Winglet ~ 9 yıl önce
O gün parise inemeyen tek uçak THY imiş öyle star alliance ile falan olmuyor adam gibi pilotun yoksa böyle olur işte air angola THYden 5 dakika önce landed...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000