15 Temmuz 2008, Salı 20:38:17

Sinop Havaalanı yeniden uçuşlara açıldı

Ekonomik krizin ardından 2002 yılında tasarruf önlemleri kapsamında hava ulaşımına kapatılan altı hava alanında biri olan Sinop Havaalanı bugün hizmete açıldı.
  • VATANA MİLLETE HAYIRLI UGURLU OLSUN KARDEŞİM HÜSEYİN KAYA KAYMAK A BAŞARILAR DİLERİM..
  • HAYIRLI OLSUN

THY’nin yedi yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk Sinop seferiyle, Sinop Havaalanı yeniden hizmete girdi. Açılış töreninde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havayolunu kullanan kişi sayısının arttığına dikkat çekerek, havayolu ulaşımının daha fazla tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Sinop Havaalanı’nda, yedi yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk uçuş için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla bir tören düzenlendi. Bakan Yıldırım’ın haricinde THY Genel Müdürü Temel Kotil, Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Sinop Milletvekili Engin Altay, Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) Sinop Milletvekilleri Kadir Tıngıroğlu ile Abdurrahman Dodurgalı ve Sinop Valisi Zeki Şanel açılışa katılan isimler arasındaydı.   

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 15.00’de havalanan THY’ye ait Karabük isimli uçak önce Ankara’dan uğrayarak Bakan Binali Yıldırım’ı ve beraberindeki milletvekillerini aldı. Ankara aktarmalı olarak gerçekleştirilen ilk uçuşta Bakan Yıldırım ve THY Genel Müdürü Temel Kotil’e çok sayıda gazeteci de eşlik etti. Yedi yıl aradan sonra gelen ilk uçak Sinop’ta halkoyunları eşliğinde büyük bir heyecanla karşılandı. Saygı duruşu ile başlayan tören, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, açılış konuşmalarıyla devam etti.

“Havaalanı turizme faydalı olacak”

Açılış kurdelesini kesen Bakan Yıldırım, konuşmasında havayolu ulaşımının Sinop’a turizm açısından oldukça fazla getirisi olacağını vurgularken, zaman açısından da tasarruf sağlayacağının belirtti. 2002 yılının Ocak ayında kriz nedeniyle altı havalimanının kapatılmasını, krizin bedelinin halka ödettirilmesi olarak yorumlayan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti; “Vaktiyle yapılıp uçuşları başlayan bu alan 2002 Ocak’ta kapatıldı. Sebebi ne? Sebep kriz..Kriz nedeniyle hemen akla gelen, Sinop’a uçak seferlerini durdurmak. Diğer havalimanları da nasibini almış bundan tabii..Demek ki kriz olunca millete hizmeti kesiyoruz. Krizin faturasını millet değil buna neden olanlar ödemeli.”

“32.5 milyon kişi uçak kullanıyor”

Ulaştırma Bakanı, “Bizim ne  ikinci gündemimiz var ne de gizli gündemimiz var. Bizim tek gündemimiz halka hizmet” diyerek çalışmalarını şöyle sıraladı; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Uçağa binmeyen vatandaşımız kalmayacak’ talimatıyla kapalı hava alanlarımızın açılışını gerçekleştirdik. 2003’te 8.5 milyon kişi uçak kullanırken, 2007’de bu sayı 32.5 milyon kişiye ulaştı. Ayrıca 2002’den önce havayolu ulaşımı Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere üç değişik noktaya sıkışıp kalmıştı. Biz uçuş noktalarını bu üçgenden çıkardık. Atatürk Havalimanı’nından 37, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 15, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan 24, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan 17, Bursa ve Adana’dan 3’er değişik şehre uçuşlar gerçekleştirmeye başladık. Ayrıca, THY’nin uçuş noktaları 76’dan 108’e çıkmış durumda.” Törene katılan vatandaşlardan havayolu ulaşımını daha fazla kullanmalarını isteyen Bakan Yıldırım, “Biz hizmetlere devam edeceğiz, siz de bu uçakları dolduracaksınız. Sinop’la ilgili 700 trilyon tutarında on iki ayrı projemiz var.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

“Sinop Havaalanı’nın yenilenmesi 715.000 YTL”

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ise, Sinop Havaalanı’nın yeniden onarımının 715.000 YTL’ye mâl olduğunu belirterek şöyle devam etti; “Artık lüks olmaktan çıkan ve yaygınlaşan havayolu ulaşımı için, hava limanlarımızda gereken tedbirleri alıyoruz. Mevcut hava limanlarımızı tevsi ediyoruz, kapasitelerini artırıyoruz. Yeterli yolcu potansiyeli olan hava alanlarını da sivil hava ulaşımına açıyoruz. Yaklaşık yedi yıldır çalışmayan Sinop Havalimanı’nın Pat sahalarının onarımı 715.000 YTL’ye yaptırılmış, terminalin iç ve dış yapısıyla modernize edilmesi 470.000 YTL’lik bir bedelle gerçekleşmiştir.”

Bir yılda 496 yolcu

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay da yaptığı konuşmada, Sinop Havalimanı 1993’te açıldığında bir yıllık gelen yolcu sayısı 496, giden yolcu sayısı da 502’ydi. Biz yürekten inanıyoruz ki bu kapasiteye bir hafta içinde ulaşacağız. Sinopluları bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Ayrıca buraya yatırımların artmasını bekliyoruz. Bizim Sinop olarak devletten alacağımız var.” dedi.

Törenin ardından Bakan Yıldırım ve beraberindekiler İstanbul’a dönerken, Sinop Havaalanı’nın açılmasıyla 2002’de kapatılan altı havaalanının tamamı yeniden hizmete girmiş oldu.


Sinop Havaalanı

Sinop Havaalanı

Galeriye gitmek için resimlerin üzerine tıklayın...

Sinop Havaalanı yeniden uçuşlara açıldı

Facebook Yorum

Yorumlar

Rumuz ~ 10 yıl önce
VATANA MİLLETE HAYIRLI UGURLU OLSUN KARDEŞİM HÜSEYİN KAYA KAYMAK A BAŞARILAR DİLERİM..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AGA ~ 10 yıl önce
HAYIRLI OLSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000