03 Ekim 2010, Pazar 09:17:14

"Siirt" peynir gibi doğrandı

Türk Hava Yolları'na (THY) yıllarca hizmet veren ve genellikle kıtalar arası uçuşlarda kullanıldıktan sonra hurdaya ayrılan Airbus A 310 tipi ‘Siirt' uçağı peynir gibi doğrandı.
  • THY filosuna Fırat adı ile katılıp daha sonra KTHY ye devredilen ve adı Lefkoşa olarak değiştirilen TC-JCO kuyruk tescilli uçak. THY tekrar geri almış ve yeni renklere boyayıp (lalesiz) aynı isimle uçurmuştu. Uzun süredir Hangar 1 in orada bekledi, motorları sökülüp satıldı, sonra da parça parça erimeye başlamıştı ki demek sonu bu olmuş.
  • Başka ülke olsa bu taşıma olayını belgesel haline getirir konulduğu son noktaya kadar çeker ve yayınlardı ,
  • Sözü edilen bu eski AYDIN A-340'ın yeni adı ne oldu bilen var mı?
  • eski siirt uçağı kaza yapan rj idi şu anda hangarın önünde duran kuyruğundan thy'nin amblemi silinmiş olan ve kal olan uçak (lefkoşa ) a-310 jdg 2dir merak eden arkadaşlara duyurulur!!!! herkese iyi çalışmalar
Lokanta başta olmak üzere bazı projelerde değerlendirilecek uçak 5 ayrı TIR'a yüklenerek Ankara’ya doğru yola çıkarıldı. Uçak, yarın akşam Ankara'ya ulaşacak.

THY'deki uçuş programını tamamladıktan sonra Atatürk Havaalanı'ndaki parka çekilen ve geçen Nisan ayında da ihaleyle satışa çıkarılan Airbus A 310 tipi uçak, ‘MNC Akü Metal Nakliye Kuyumculuk Sanayi Ticaret Limited' şirketi tarafından satın alındı. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Alper Beyaz'ın yaptığı şirket, uçağın nasıl kullanılacağı konusunda kesin açıklama yapılmamakla bunun Ankara'da lokanta başta lokanta olmak üzere bazı projelerde değerlendirileceği belirlendi.

Uçak parçalara ayrıldıktan sonra TIR'larla Gebze’deki Sistem Uluslararası Taşımacılık firması deposuna getirildi. Burada da 2 gün sürecek Ankara yolculuğu için son hazırlıklar yapıldı. Uçak 5 ayrı TIR'a parçalar halinde yüklenirken, Karayolları'ndan alınan özel izinle Ankara’ya yola çıkarıldı. Sistem Taşımacılık firması yetkilisi Vural Karakuşoğlu, 5 TIR'lık konvoya gündüz saatlerinde ve en fazla 60 kilometre hızla taşıma izni verildiğini, bu nedenle konvoyun yarın akşam Ankara'da olmasını beklediklerini söyledi.

MNC Akü Metal Nakliye Kuyumculuk Sanayi Ticaret Ltd Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kılıç ise, uçağın ne amaçla kullanılacağı ile ilgili açıklamayı yarın Ankara’da yapacaklarını belirtti. Uçağın bazı projelerde değerlendireceği, bunların ‘bambaşka', ‘denenmemiş' projeler bulunduğu belirtildi.

Parçalar halindeki ‘Siirt' uçağı Ankara Şaşmaz'da THY Müzesi yanındaki firmanın antreposunu indirilecek ve burada montajı yapılacak.

(Hürriyet)
"Siirt" peynir gibi doğrandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 8 yıl önce
THY filosuna Fırat adı ile katılıp daha sonra KTHY ye devredilen ve adı Lefkoşa olarak değiştirilen TC-JCO kuyruk tescilli uçak. THY tekrar geri almış ve yeni renklere boyayıp (lalesiz) aynı isimle uçurmuştu. Uzun süredir Hangar 1 in orada bekledi, motorları sökülüp satıldı, sonra da parça parça erimeye başlamıştı ki demek sonu bu olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Başka ülke olsa bu taşıma olayını belgesel haline getirir konulduğu son noktaya kadar çeker ve yayınlardı ,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sözü edilen bu eski AYDIN A-340'ın yeni adı ne oldu bilen var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
eski siirt uçağı kaza yapan rj idi şu anda hangarın önünde duran kuyruğundan thy'nin amblemi silinmiş olan ve kal olan uçak (lefkoşa ) a-310 jdg 2dir merak eden arkadaşlara duyurulur!!!! herkese iyi çalışmalar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000