25 Temmuz 2012, Çarşamba 17:17:01

SHGM'NİN UNUTTUĞU O MADDE NE?

Hava İş Sendikası bu kez de SHGM'nin yayınladığı uçucu ekibe yönelik talimatla ilgili bir açıklama yayınlarak sert eleştirilerde bulundu...
  • BAZILARINIZ "BEĞENMEYEN ÇEKER GİDER" DİYE YAZIYOR. ÇOK ÜZÜLÜYORUM. BU MUDUR DOĞRUSU YANİ? YANLIŞ VAR ORTADA KOCA BİR YANLIŞ. BAKIN GERÇEKTEN BİR KAZA KAPIDA. DÜNYANIN EN GÜVENİLİR UÇAĞINI YAPIN, KOKPİTTEKİLER UYKUSUZSA NE ANLARIM O İŞTEN. KABİN KOKPİTTEN BİN KAT BETER. HERKES SÜRÜNE SÜRÜNE GELİYOR UÇUŞLARINA. ONDAN SONRADA GÜLÜMSEME BEKLE. BU SEKTÖRDE OLMAYANLARA BİR ÇİFT LAFIM VAR: HERŞEY PARA DEĞİL!!!! DIŞARDAN HARİKA BİR MESLEK GİBİ GELİYOR. AMA ÖYLE DEĞİL. SİZLERE SORUYORUM HANİ DİYORSUNUZ YA BEĞENMYORSAN UÇMA DİYE: ELİNE VİCDANINI KOY VE SÖYLE BANA, SENELERCE DELİ GİBİ EMEK VERMİŞSİN, KAR KIŞ GECE YARISI 18 SAAT MESAİ DEMEDEN, RADYASYONLA UÇMUŞSUN. BU KADAR EMEK VERDİKTEN SONRA, SEN OLSAN HEMEN BIRAKIP GİDER MİSİN? ALLAH AŞKINA SÖYLE BANA? BİZİM DERDİMİZ PARA DEĞİL!! BİZLER BU MESLEĞİ SEVİYORUZ AMA İLLALAH DEDİK VE CANIMIZDAN OLUYORUZ. HERKES ANASINA BABASINA EV ALDIĞI İÇİN, BORCU İÇİN ÖLE ÖLE GİDİYOR UÇUŞLARINA.NOLUR ARTIK İNSAFA GELİN.. EĞER SHGM MADDLERİ KONURSA BİZLER ÖLÜRÜZ.
  • YA NE OLDU BU TÜRK TOPLUMUNA BÖYLE? NE KADAR KISKANÇ BİR MİLLET OLMUŞUZ BİZ.. HOSTES Mİ KAPTAN MI HEMEN EZELİM.. YAPMAYIN YA ALLAH AŞKINA.BEN BİR KÖMÜR İŞÇİSİ İÇİN "YO ÇOK AZ ÇALIŞIYOR" DİYOR MUYUM? YA DA ŞU İŞ KOLAY, AMAN O NE YAPIYOR Kİ DİYOR MUYUM? BAKIN 7 SENEDİR ŞİRKETTE OLAN BİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM, KAPTANLARIN GÖZLERİ KIPKIRMIZI, ADAMLAR SIFIR UYKULARLA UÇUŞLARA GİDİP GELİYORLAR.EKİP PLANLAMA ARTIK VİCDANA GEL BİZLERE ANORMAL 4 BACAKLAR YAPTIRIYORSUNUZ. BİRGÜN KABINDE ÖLÜCEZ YA GERÇEKTEN ÖLÜCEZ. ARTIK FARKINA VARIN. KRONİK UYKUSUZLUK ADAMI MAHVEDİYOR, PERİŞAN EDİYOR. DOĞUDA BİR YERE GİDİYORUZ HOOP 48 SAAT SONRA LOS ANGELES YAPIYORUM. VUCUDUMUN TAKATİ KALMADI ARTIK, BEYNİM ERROR VERİYOR, YAHU DİYOR 6 SAAT İLERİ OLAN BİRYERDEN GELDİM, EEE ŞİMDİ 10 SAAT GERİ OLAN BİR ÜLKEDEYİM. VALLAHİDE BİLLAHİDE EVE GELİNCE EŞİME TARİH NE SAAT KAÇ GÜNLERDEN NE DİYE SORUYORUZ, ŞAKA YAPMIYORUZ, GERÇEKTEN ACINACAK HALDEYİZ. BEN DEMİYORUM Kİ DİĞER SEKTÖRLER ÇOK İYİ. AMA ORTADA BİR YANLIŞ VAR.
  • YENİ KAZAYA ÇEYREK VAR!!!!
  • Sızlanmayin size bunlarin olacağı söylenmisti.Fakat siz umursamamistiniz. Hatirlatayim dedim...

İşte o açıklama:

Değerli Basın ve Kamuoyuna;

AKP Milletvekillerinden Grev Yasağı talep eden THY Yönetimi, şimdi de SHGM’ce “yayınlanan” Talimatla uçucu ekiplerin dinlenme sürelerini ve sosyal hayatını çalmaya çalışıyor.

2010 yılının başlarında Sayın Ulaştırma Bakanı tarafından “Uçucu personelin uçuş ve dinlenme sürelerine Avrupa standardı geliyor,” müjdesiyle(!) SHGM tarafından taslak olarak hazırlanan Uçucu Ekiplerin Uçuş Görev Süre ve Dinlenme Süreleri ile ilgili SHT 6A-50 5. Revizyonu, SHGM tarafından dün yayınlandı. Ancak müjde boş çıktı!

Sendikamızın da görüş ve önerilerini sunduğu bu taslak çalışması esnasında SHGM yetkilileri birkaç kez havayolları işverenlerini ve bazı dernekleri de çağırarak kapalı kapılar ardında, var olan ve Avrupa standartlarını bırakın bu konuda havacılık enstitülerince açıklanan tüm bilimsel raporlara aykırı bu taslağı Talimat olarak yayınlamaya çalışmışlar,  nedense sonradan vazgeçmişlerdir.

Dün yayınlanan 5. Revizyon, taslaktaki kapsamlı değişiklik önerilerine dokunmaz ve eski Talimat hükümlerinde uçucu ekipler lehine hiçbir değişiklik getirmez iken, tam tersi yine işverenler lehine değişikliler getirmiştir.

Çünkü getirilen en önemli iki değişiklik

1-      Boş günlerin ayın iki yarısına eşit dağıtılmasını kaldıran düzenleme

2-      Uzun menzilli uçuşlarda 4 saatten fazla zaman dilimi geçilen ve aynı zaman dilimli dönüş görevi olan uçuş görevi konaklamalarında 2 yerel geceyi kapsayan 36 saatlik dinlenmeyi iki yerel gece tanımı ortadan kaldırılarak 24 saate düşüren düzenlemedir.

Görülüyor ki uçucu ekipler aleyhine yapılan değişiklikler ülkemizde sadece THY işvereninin işine yarayacak nitelikte değişiklikler olarak tasarlanmıştır. Neden? Ülkemizde uzun menzil uçuş kabiliyeti olan tek şirket THY’dir. Sadece THY ‘de uçucu ekiplerin boş günlerinin ay içinde yerlerinin değiştirilemeyeceği ve ayın iki yarısına eşit dağıtılacağı ve 8 boş gün hakkı kullanılacağı TOPLU İŞ SÖZLEŞME ile kazanılmış bir hak olarak düzenlenmiştir.

Ancak SHGM bir şeyi unutuyor. THY A.O.’da toplu iş sözleşmesi var ve Toplu İş Sözleşmesinin 99. Maddesinin 2 Genel Hükümler Maddesinin a bendinde;

“Bu toplu iş sözleşmesinin veya Ortaklık ilgili yönetmeliklerinin düzenlediği hükümler konusunda, ilgili resmi mercilerce yürürlüğe konulmuş veya konulacak her türlü yasal mevzuatla ilgili olarak; bu mevzuatlarda aynı konuda farklı düzenleme olması halinde sadece personel lehine olanı uygulanır,”şeklinde açık hüküm bulunmaktadır.

Halen getirilen anti-demokratik grev yasağı nedeni ile Yüksek Hakem Kurulu’nda bulunan ve THY 23. Dönem TİS UYUŞMAZLIK MADDELERİ içinde yer alan TİS 99. Maddesinin uçucu ekipler için ne kadar önemli olduğu böylece ortaya çıkmaktadır.

Ve GREV YASAĞI ve YÜKSEK HAKEM KURULU’na hayır diyerek tavır koyan ve 58 gündür Atatürk Havalimanı’nın dış hatlar kapısında direnen işten çıkarılan üyelerimizin ortaya koyduğu mücadelenin ne kadar önemli olduğu  ortaya çıkmaktadır.

THY, SHGM’nün yaptığı bu değişiklikleri toplu sözleşme hükümlerini hiçe sayarak uygulayamaz. Tüm üyelerimizi toplu sözleşme hükümlerini ihlal eden her girişime karşı durmaya çağırıyoruz.

Talimatta yapılan bir başka önemli değişiklikle SKPK ile uçuş görev süresinin arttırılması veya dinlenme süresinin kısaltılması için geçerli olacak özel sebepler bölümünde (hold item) yani ertelenmiş bakım kaydı olmaması şeklindeki hüküm, “uçuş operayonu (acele ile talimatta tapaj hatası yapılmış olsa gerek) esnasında uçuş ekibinin iş yükünün artmasına, herhangi bir sınırlandırmaya ve hava aracında performans kaybına sebep olacak ertelenmiş bakım kaydı olmamalıdır,” şeklinde değiştirilerek, karar Sorumlu Kaptan Pilotun sorumluluk ve değerlendirilmesine bırakılmıştır. Yani Sorumlu kaptan pilot ertelenmiş bakım kaydını yorumlayacak, karar verecek ve işverenlerin maliyet baskısı ile karşı karşıya kalacaktır.

Görüldüğü gibi yeni revizyon uçuş emniyetinin en büyük düşmanı olan YORGUNLUK faktörünü hiçe sayan, hatta YORGUNLUĞU arttıran, işverenler lehine 2 önemli düzenleme getirmiştir. Bu tüketici hakkı olan uçuş emniyetini yolcularımız içinde riske atmak demektir.

Bu değişiklikle özellikle sendikasız işyerlerinde aylık 7 olan ve biri ana üs dışında kullandırılabilen boş gün sayısını sefer yoğunluğuna göre belirli periyotlara toplayarak esnek çalışma daha yoğunlaştırılacak ve uçucu ekiplerin sosyal hayatı yok sayılacaktır.

Küresel düzende oluşan krizin faturası esnek çalışma taşeronlaşma ve soysal haklara saldırı ile biz çalışanlardan çıkarılmak isteniyor. Uçucu ekipler havayollarında maliyet anlamında işverenlerce hedef tahtasına konulan ilk personel grubudur.

Görülüyor ki, İş Yasası kapsamı dışında bulunan, Bakanın tek imzası ile yayınlanabilen talimatlarla bir gecede hakları değiştirilebilen uçucu ekipler için tek çıkış yolu sendikalı ve toplu iş sözleşmeli düzendir.

Bu nedenle kazanılmış haklara saldırıya anında karşı çıkmalı ve sendikalı olmak yönünde çekinmeden harekete geçmeliyiz. Saygılarımızla.

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

SHGM'NİN UNUTTUĞU O MADDE NE?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

yetii artık 2 ~ 6 yıl önce
BAZILARINIZ "BEĞENMEYEN ÇEKER GİDER" DİYE YAZIYOR. ÇOK ÜZÜLÜYORUM. BU MUDUR DOĞRUSU YANİ? YANLIŞ VAR ORTADA KOCA BİR YANLIŞ. BAKIN GERÇEKTEN BİR KAZA KAPIDA. DÜNYANIN EN GÜVENİLİR UÇAĞINI YAPIN, KOKPİTTEKİLER UYKUSUZSA NE ANLARIM O İŞTEN. KABİN KOKPİTTEN BİN KAT BETER. HERKES SÜRÜNE SÜRÜNE GELİYOR UÇUŞLARINA. ONDAN SONRADA GÜLÜMSEME BEKLE. BU SEKTÖRDE OLMAYANLARA BİR ÇİFT LAFIM VAR: HERŞEY PARA DEĞİL!!!! DIŞARDAN HARİKA BİR MESLEK GİBİ GELİYOR. AMA ÖYLE DEĞİL. SİZLERE SORUYORUM HANİ DİYORSUNUZ YA BEĞENMYORSAN UÇMA DİYE: ELİNE VİCDANINI KOY VE SÖYLE BANA, SENELERCE DELİ GİBİ EMEK VERMİŞSİN, KAR KIŞ GECE YARISI 18 SAAT MESAİ DEMEDEN, RADYASYONLA UÇMUŞSUN. BU KADAR EMEK VERDİKTEN SONRA, SEN OLSAN HEMEN BIRAKIP GİDER MİSİN? ALLAH AŞKINA SÖYLE BANA? BİZİM DERDİMİZ PARA DEĞİL!! BİZLER BU MESLEĞİ SEVİYORUZ AMA İLLALAH DEDİK VE CANIMIZDAN OLUYORUZ. HERKES ANASINA BABASINA EV ALDIĞI İÇİN, BORCU İÇİN ÖLE ÖLE GİDİYOR UÇUŞLARINA.NOLUR ARTIK İNSAFA GELİN.. EĞER SHGM MADDLERİ KONURSA BİZLER ÖLÜRÜZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yetti artıkkkkk 1 ~ 6 yıl önce
YA NE OLDU BU TÜRK TOPLUMUNA BÖYLE? NE KADAR KISKANÇ BİR MİLLET OLMUŞUZ BİZ.. HOSTES Mİ KAPTAN MI HEMEN EZELİM.. YAPMAYIN YA ALLAH AŞKINA.BEN BİR KÖMÜR İŞÇİSİ İÇİN "YO ÇOK AZ ÇALIŞIYOR" DİYOR MUYUM? YA DA ŞU İŞ KOLAY, AMAN O NE YAPIYOR Kİ DİYOR MUYUM? BAKIN 7 SENEDİR ŞİRKETTE OLAN BİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM, KAPTANLARIN GÖZLERİ KIPKIRMIZI, ADAMLAR SIFIR UYKULARLA UÇUŞLARA GİDİP GELİYORLAR.EKİP PLANLAMA ARTIK VİCDANA GEL BİZLERE ANORMAL 4 BACAKLAR YAPTIRIYORSUNUZ. BİRGÜN KABINDE ÖLÜCEZ YA GERÇEKTEN ÖLÜCEZ. ARTIK FARKINA VARIN. KRONİK UYKUSUZLUK ADAMI MAHVEDİYOR, PERİŞAN EDİYOR. DOĞUDA BİR YERE GİDİYORUZ HOOP 48 SAAT SONRA LOS ANGELES YAPIYORUM. VUCUDUMUN TAKATİ KALMADI ARTIK, BEYNİM ERROR VERİYOR, YAHU DİYOR 6 SAAT İLERİ OLAN BİRYERDEN GELDİM, EEE ŞİMDİ 10 SAAT GERİ OLAN BİR ÜLKEDEYİM. VALLAHİDE BİLLAHİDE EVE GELİNCE EŞİME TARİH NE SAAT KAÇ GÜNLERDEN NE DİYE SORUYORUZ, ŞAKA YAPMIYORUZ, GERÇEKTEN ACINACAK HALDEYİZ. BEN DEMİYORUM Kİ DİĞER SEKTÖRLER ÇOK İYİ. AMA ORTADA BİR YANLIŞ VAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DİKKAT ~ 6 yıl önce
YENİ KAZAYA ÇEYREK VAR!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hatirlatma amaçli.. ~ 6 yıl önce
Sızlanmayin size bunlarin olacağı söylenmisti.Fakat siz umursamamistiniz. Hatirlatayim dedim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000