28 Kasım 2012, Çarşamba 11:36:44

SHGM'DE TARAFSIZ OLMAK YASAK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün en kritik noktalarında Türk Hava Yolları personeli bulunurken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne destek olmak için kurulan HAVAK personelinin işine son verildi. Peki, neden?
  • Burada konu edilen şey THY'den bazı personelin SHGM'de kilit noktalarda çalışıyor olması SHGM'nin tarafsızlığına gmlge düşürürmü düşürmezmi? zaten başta EASA olmak üzere tüm uluslararası kuruluşlar nezdinde tarafsızlığını ve itibarını kayıp eden SHGM özel havacılık işletmeleri nezdinde de zaten olmayan tarafsızlığını ve itibarını kayıp etmesi doğru bir uygulamamıdır? bunun konuşulup tartışılması gerekmezmi? yoksa gerekçesi her ne olursa olsun bir şekilde mağdur edilen HAVAK'ın 4 gariban personelinin mağdur olması bu ülkede alışık olduğumuz işlerdendir. Zaten hep böyle olur herkes kendine göre bir şeyler yapar garibanlarda ortada dayak yiyer.
  • SHGM'nin DDK tarafından denetlenmesi birçok konunun açıklığa kavuşturulması açısından büyük önem taşıyor. Kurum içinde çok büyük haksızlıklar yaşanıyor, temsil-gözetim şirketleri çok büyük risk altında işlerini yapmaya çalışıyor. Fısıltı gazetesinde yazdığına göre buna en büyük örnek bir temsil-gözetim şirketinin 3-4 yıl içinde önlenemez bir şekilde yükselişi herkesin malumudur. Peki bu nasıl oldu? Kurumdaki bazı kişilerlerle iyi ilişkiler kurulması sonucunda başka temsil-gözetim şirketleri tarafından havayolu şirketleri adına yapılan başvurular bilerek yavaşlatılarak o havayolu şirketlerinin malum temsil-gözetim şirketine telkin! yoluyla yönlendirilmesi sağlanıyor. Bunu yaparken de malum temsil-gözetim şirketi ile kurumdaki fahri temsilci(leri)!! arasında bir çıkar ilişkisi asla söz konusu bile olmamıştır. Bu iddianın doğruluğun ispat etmek zor mu hayır, peki araştırılır mı?
  • SHGM üst düzey yöneticisi açıklama yapmış ama o ne dediğini bilmiyor. Eski Genel Müdür Ali Arıduru görevden ayrıldıktan sonra HAVAK kadrosunda çalışan bu arkadaşlar onun adamı olduğu gerekçesiyle SHGM yeni yönetiminde rahatsızlık başlamıştı. BUda HAVAK'a bir şekilde iletildi HAVAK'ta personelini geri çekti. işin doğrusu budur. Gerisi safsata. Daha sonra da anlaşıldı ki bu persoenli oradan uzaklaştırıp yerine THY'den personel getirmek bilinçli bir şekilde uygulanan bir politika olarak uygulanmış.Şimdi kim neyi tartışıyor anlamadık. Bu haberde söylenen şey daha çokta THY personelinin SHGM'de çalışmasından havacılık sektörünün rahatsız oluşudur. SHGM üst yöneticisi açıklama yapacaksa bu konuya ilişkin açıklama yapsın. Evet THY'den bir kısım personelin SHGM'de çalışması doğru değil. Asıl Sorun da budur.
  • yıllar öncesinde bazı thy personelinin özellikle ulaştırma bakanlığında aynı zamanda diğer KİT lerde çalışan bazılarının bakanlıklarda görevlendirildiği, bunların genellikle bir iş yapmadıkları ve bankamatik memuru oldukları, genellikle de torpilli olanlardan seçildikleri bilinirdi, yani yeni değil bu.

Havacılık sektörüne büyük küçük demeden aynı mesafede durması gereken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde ayrımcılık devam ediyor.  Türk Hava Yolları personelinin SHGM’nin en kritik noktalarında görev yapmaları normal karşılanırken aynı SHGM özel sektörden hiç kimseyi bünyesinde barındırmıyor.

SHGM sadece THY personelini bünyesinde barındırırken tamamen sivil inisiyatif olan Sivil Havacılığı Geliştirme Vakfı HAVAK’ın gönderdiği personel ise bilinmeyen bir sebeple işten çıkartıldı. Sıla Vurkır, Savaş Altıntaş, Sinan Işık, Ahmet Yılmaz adındaki 4 çalışanın işine son verilmesine anlam verilemedi.

Aynı SHGM, THY çalışanlarına dokunmazken tamamen tarafsız ve maaşları bir vakıf tarafından ödenen personelin işine sorgusuz sualsiz son vermesi manidar bulundu.

Sektörde açık açık dillendirilmese bile içten içe şu soru soruluyor. “Neden THY personeli SHGM’de bizim evraklarımıza bakıyor? THY’den personel alınıyorsa ve bu personelin maaşını  THY veriyorsa bizden de aynı departmanlara personel alınsın ve maaşlarını biz verelim”

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ise THY personelinin SHGM’de çalışma nedeni ile ilgili sorulara ve haberlere sessiz kalmaya devam ediyor.

Öte yandan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden üst düzey bir yetkili, HAVAK'ın mali zorluk içinde olduğundan dolayı personeli kendilerinin çıkarttıklarını söyledi. Yetkili, "HAVAK yöneticileri SHGM Genel Müdürü'nden HAVAK'ın bazı işler yapabilmesi için SHGM'den izin istedi. Ancak SHGM'nin izin vermemesi üzerine personeli işten çıkarttılar. Oysa biz bu personelden memnunduk" dedi.

PES DEDİRTEN SKANDAL!

SHGM'DE TARAFSIZ OLMAK YASAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Burada konu edilen şey THY'den bazı personelin SHGM'de kilit noktalarda çalışıyor olması SHGM'nin tarafsızlığına gmlge düşürürmü düşürmezmi? zaten başta EASA olmak üzere tüm uluslararası kuruluşlar nezdinde tarafsızlığını ve itibarını kayıp eden SHGM özel havacılık işletmeleri nezdinde de zaten olmayan tarafsızlığını ve itibarını kayıp etmesi doğru bir uygulamamıdır? bunun konuşulup tartışılması gerekmezmi? yoksa gerekçesi her ne olursa olsun bir şekilde mağdur edilen HAVAK'ın 4 gariban personelinin mağdur olması bu ülkede alışık olduğumuz işlerdendir. Zaten hep böyle olur herkes kendine göre bir şeyler yapar garibanlarda ortada dayak yiyer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 6 yıl önce
SHGM'nin DDK tarafından denetlenmesi birçok konunun açıklığa kavuşturulması açısından büyük önem taşıyor. Kurum içinde çok büyük haksızlıklar yaşanıyor, temsil-gözetim şirketleri çok büyük risk altında işlerini yapmaya çalışıyor. Fısıltı gazetesinde yazdığına göre buna en büyük örnek bir temsil-gözetim şirketinin 3-4 yıl içinde önlenemez bir şekilde yükselişi herkesin malumudur. Peki bu nasıl oldu? Kurumdaki bazı kişilerlerle iyi ilişkiler kurulması sonucunda başka temsil-gözetim şirketleri tarafından havayolu şirketleri adına yapılan başvurular bilerek yavaşlatılarak o havayolu şirketlerinin malum temsil-gözetim şirketine telkin! yoluyla yönlendirilmesi sağlanıyor. Bunu yaparken de malum temsil-gözetim şirketi ile kurumdaki fahri temsilci(leri)!! arasında bir çıkar ilişkisi asla söz konusu bile olmamıştır. Bu iddianın doğruluğun ispat etmek zor mu hayır, peki araştırılır mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
SHGM üst düzey yöneticisi açıklama yapmış ama o ne dediğini bilmiyor. Eski Genel Müdür Ali Arıduru görevden ayrıldıktan sonra HAVAK kadrosunda çalışan bu arkadaşlar onun adamı olduğu gerekçesiyle SHGM yeni yönetiminde rahatsızlık başlamıştı. BUda HAVAK'a bir şekilde iletildi HAVAK'ta personelini geri çekti. işin doğrusu budur. Gerisi safsata. Daha sonra da anlaşıldı ki bu persoenli oradan uzaklaştırıp yerine THY'den personel getirmek bilinçli bir şekilde uygulanan bir politika olarak uygulanmış.Şimdi kim neyi tartışıyor anlamadık. Bu haberde söylenen şey daha çokta THY personelinin SHGM'de çalışmasından havacılık sektörünün rahatsız oluşudur. SHGM üst yöneticisi açıklama yapacaksa bu konuya ilişkin açıklama yapsın. Evet THY'den bir kısım personelin SHGM'de çalışması doğru değil. Asıl Sorun da budur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
yıllar öncesinde bazı thy personelinin özellikle ulaştırma bakanlığında aynı zamanda diğer KİT lerde çalışan bazılarının bakanlıklarda görevlendirildiği, bunların genellikle bir iş yapmadıkları ve bankamatik memuru oldukları, genellikle de torpilli olanlardan seçildikleri bilinirdi, yani yeni değil bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000