17 Haziran 2011, Cuma 13:16:05

SHGM KARARI KIYAMET KOPARIYOR…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün charter firmalarının kendi bilet satış sistmelerinden bilet satmalarını durdurma kararı olay oldu. Bir ülkeden THY’nin uçuşlarının durdurulacağı bilgisi geliyor...
  • Aylardır kafa patlattığım konu aydınlığa kavuştu. Flypgs.com sitesinde listelenen tüm uçuşlar demek ki tarifeli. Belki yıl boyu yok ama yaz dönemi için tarifeli.
  • Bu şirketler büyük ihtimalle "sub-charter" yapıyorlar. Yani bir bölümü charter, geri kalanı perakende satış... Bu tip uçuşlar tarifeli şeklinde değerlendirilir. Ancak herhalde kurnazlığa kaçıp charter şeklinde gösteriyorlar...
  • SHGM'yi kararından dolayı tebrik ediyorum. Charter seferleri aslında komple bir paketi kapsar. Bu tarz sefer düzenleyen firmalar charter adı altında münferit bilet satamazlar. SHGM doğru demiş, ancak bakalım Turizm Bakanlığı'nın baskısına ne kadar dayanacaklar. Bakanlık turist gelsin diye bakalım daha ne kadar Türk sivil havacılığını baltalayacak..
  • Galiba thy nin basarisi buyumesi, uluslararasi marka olmasi sende biraz gaz ve hazimsizlik yapmis. Tum yabanci musterilerim Thy yi ovuyor kendi ulkelerinin havayolu yerine thy yi tercih ediyor biz de gururlaniyoruz boyle bir kac hazimsiz da burada yorum sutunlarina meze oluyor. Rezene cigne gaza iyi gelir.
Geçtiğimiz hafta WizzAir’in uçuşlarını durduran Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, diğer charter firmalarına da uyarı yazısı göndermiş ve 30 Haziran’a kadar sure vererek kendi bilet sistemlerinden bilet satmamaları konusunda ikaz etmişti.
 
Bu uyarılardan biri de Air Arabia Maroc’a Fas Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nezdinde gönderildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uyarıların dikkate alınmaması halinde uçuşların durdurulacağı uyarısında bulunmuştu.
 
Air Arabia Maroc ise Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuşların durdurulmaması için çare ararken, Fas Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de radikal bir karar almaya hazırlanıyor. 
 
Türk Sivil Havacılığı ile Fas Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü arasında yapılan ikili anlaşmaya gören karşılıklı 7 sefer yapılması öngörülüyor.  Bu seferler Fas tarafından Fas Kraliyet Havayolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’na 3 sefer olarak kullanılıyor. THY ikili anlaşma çerçevesinde verilen tüm hakları kullanarak Fas’a haftada 7 sefer uçuyor.
 
Fas tarafı ikili anlaşma çerçevesinde diğer hakkını Air Airabia Maroc olarak kullanmak isterken Air Arabia Maroc’un Türk Sivil Havacılığı tarafından Fas şirketi olarak henüz kabul edilmediği ifade ediliyor.
 
Ülkemize daha fazla turist gelmesi için ara bir formülle uçmasına müsaade edilen bu şirketlerin  Türk Sivil Havacılığı nezdinde tarifeli şirket kapsamına alınması için yapılan görüşmeler sonuca ulaşmazken, toplantı talepleri de SHGM tarafından henüz kabul edilmedi.
 
Bir yılda yaklaşık 50 bin turist getiren Air Arabia Maroc, geçici çözüm olarak tur şirketlerinin hazırlayacağı paketler üzerinden uçuşlarını sürdürme konusunda adımlar atarken, AirportHaber Fas Sivil Havacılığı'nın sorununun çözülmemesi halinde THY’nin uçuşlarının durdurulacağı bilgisine ulaştı.
 
Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçan tüm charter firmaları aynı endişeyi yaşarken, havacılığın gelişmesini ve ülkemize daha fazla turist gelmesini isteyen hükümetin bu konuda nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor. 
 
Seçimlerin ardından oluşacak olan yeni bakanlar kurulundan sonra Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna oturması beklenen Binali Yıldırım’ın bu konuları gözden geçirmesine kesin gözle bakılıyor.
 
©AirportHaber.com
SHGM KARARI KIYAMET KOPARIYOR…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Misafir ~ 7 yıl önce
Aylardır kafa patlattığım konu aydınlığa kavuştu. Flypgs.com sitesinde listelenen tüm uçuşlar demek ki tarifeli. Belki yıl boyu yok ama yaz dönemi için tarifeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu şirketler büyük ihtimalle "sub-charter" yapıyorlar. Yani bir bölümü charter, geri kalanı perakende satış... Bu tip uçuşlar tarifeli şeklinde değerlendirilir. Ancak herhalde kurnazlığa kaçıp charter şeklinde gösteriyorlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
SHGM'yi kararından dolayı tebrik ediyorum. Charter seferleri aslında komple bir paketi kapsar. Bu tarz sefer düzenleyen firmalar charter adı altında münferit bilet satamazlar. SHGM doğru demiş, ancak bakalım Turizm Bakanlığı'nın baskısına ne kadar dayanacaklar. Bakanlık turist gelsin diye bakalım daha ne kadar Türk sivil havacılığını baltalayacak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Galiba thy nin basarisi buyumesi, uluslararasi marka olmasi sende biraz gaz ve hazimsizlik yapmis. Tum yabanci musterilerim Thy yi ovuyor kendi ulkelerinin havayolu yerine thy yi tercih ediyor biz de gururlaniyoruz boyle bir kac hazimsiz da burada yorum sutunlarina meze oluyor. Rezene cigne gaza iyi gelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000