30 Haziran 2009, Salı 12:20:39

Sefa İnan, Yemenia kazasını değerlendirdi

Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED) Onursal Başkanı ve Airport TV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa İnan, Yemenia Airlines kazasını Airport TV'de yorumladı.
  • BİR YAZI YAZMIŞTIM ANCAK SN EDİTÖREDN GEÇMEDİ...HERHALDE HAKARET KABUL ETTİ YAZIYI ..NE DİYEYİM...EĞER EDİTÖR İSTERSE YAYINLAR..ANCAK SN SEFA BEYİN DAHA EVVELDE HAVA YOLU ÖRNEKLERİNİ KARA YOLU ÖRNEKLERİ ANLATTIĞI BİR ÇOK ÖRNEK YAZISI VARDIR...HAVACILIKTA SADECE KAİDE DÖNÜŞLERİ VARDIR...HAVADA GEÇERLİDİR..ALLAH ONA UZUN ÖMÜRLER VERSİN BENİMDE İYİ ARKADAŞIMDIR..SEVERİM KENDİSİNİ...
  • SEFA BEY HER TÜRLÜ TEKNİK EĞİTİMİ DONANIMLI OLMASI VEYA OLMAMASI ÖNEMLİ DEĞİL..ÖNEMLİ OLAN PİLOTAJ BİLGİSİ VARMI..IFR VEYA VFR ..BİRİSİNE SORMADAN NE OLDUĞUNU BİLİRMİ.. İŞTE O ZAMAN PİLOTAJ BİLGİSİ VARDIR BİRAKIN KONUŞSUN...AYRICA BİR ARKADAŞIMDA YAZMIŞ MÜH VEYA TEK UÇUŞ ŞARTLARINI BİLMEZ SADECE GRD ŞARTLARINI BİLİRLER..HER TEKNİSYENDE YERDE YAPILAN TESTLERİ BİLMEZ.. BUNLARI BİLMEK UÇUŞ BİLGİSİNE VEDE TECRÜBESİNE SAHİP DEMEK DEĞİLDİR..
  • bak güzel kardeşim ozaman ben ve benim gibiler uzmanların uzmanı olması lazım çünkü ben uçak tenisyenliği mesleğine tam 28 senemi verdim vede halen aktif olarak çalışıyorum dc-9 dan a340 kadar yurt içi ve yurtdışında kurslarım var onun için bana teknik konuları öğretmeye kalkma ben sadece sefa beyin ayrıca aldığı bir eğitim varmı merek ettim hepsi bu tamamı canım.
  • 30 SENE THY'de çalışırsan ,30 yılboyunca günde 10 saat bu uçaklarla birlikte olursan ,yurtdışında bu uçağın eğitimini görürsen ,teknik bilgiye sahip olursun ve uzman sayılırsın. hayatında mahalle maçında top oynamamış ,ayağına top değmeden futbol yorumcusu olan insanların bulunduğu bir ülkede yaşıyorsun.bu nedenle mesleğe 30 senesini vermiş üstadların yorumunu dinleyeceksin ya da elindeki kumanda cihazı ile kanalını değiştireceksin. ayrıca uzman olmak için pilot olma şartına gerek yok aksine birazcık bilgin olsaydı dünyada bu işin uzmanlarının mühendis ve teknik kökenli olduklarını bilirdin.

Airport TV Yönetim Kurulu Başkanı ve UTED Onursal Başkanı Sefa İnan, canlı telefon bağlantısı ile Airport TV'de Yemenia Airlines'ın okyanusa düşmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İnan, kendisine gelen bilgilere göre uçağın son yaklaşmada yüksek kaldığı ve U dönüşü yaptığını belirtti.

Uçağın son yaklaşmaya kadar gelmesi nedeniyle teknik bir sorun olma ihtimalinin az olduğunu söyleyen İnan, hava koşullarının ve uçağın geriye dönüşte  oto pilotta olmama ihtimalinin yüksek olduğunu bununda hava muhalefeti-oraj, türbülans gibi durumlarda kalındığında pilotun manuel kullanımı nedeniyle oto-pilot kumandasındaki bu tür hava şartlarına yönelik hassasiyeti göstermesinin çok zor olduğunu belirtti..

Uçağın tipi, modeli ve yapım yılının bu kazada çok önemli olmadığını belirten İnan, A-310/300'lerin Airbus ailesinin en oturmuş uçakları olduğunun da altını çizdi.

Öte yandan İnan, kötü hava koşullarında otopilotun manuele göre hata olasılıklarını minimize ettiğini de sözlerine ekledi.

"AMSTERDAM KAZASI GİBİ OLABİLİR"

Sefa İnan'dan sonra telefona bağlanan AirportHaber köşe yazarı ve uçak mühendisi Tevfik Uyar da: "4,5 saatlik bir uçuşun 4 saati iyi geçmiş. Bu yüzden ben de teknik bir arıza olduğunu düşünmüyorum. Ancak, Türk Hava Yolları'nın Amsterdam kazası gibi son anda oluşmuş bir teknik arıza da olabilir" dedi.

Sefa İnan, Yemenia kazasını değerlendirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 9 yıl önce
BİR YAZI YAZMIŞTIM ANCAK SN EDİTÖREDN GEÇMEDİ...HERHALDE HAKARET KABUL ETTİ YAZIYI ..NE DİYEYİM...EĞER EDİTÖR İSTERSE YAYINLAR..ANCAK SN SEFA BEYİN DAHA EVVELDE HAVA YOLU ÖRNEKLERİNİ KARA YOLU ÖRNEKLERİ ANLATTIĞI BİR ÇOK ÖRNEK YAZISI VARDIR...HAVACILIKTA SADECE KAİDE DÖNÜŞLERİ VARDIR...HAVADA GEÇERLİDİR..ALLAH ONA UZUN ÖMÜRLER VERSİN BENİMDE İYİ ARKADAŞIMDIR..SEVERİM KENDİSİNİ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
SEFA BEY HER TÜRLÜ TEKNİK EĞİTİMİ DONANIMLI OLMASI VEYA OLMAMASI ÖNEMLİ DEĞİL..ÖNEMLİ OLAN PİLOTAJ BİLGİSİ VARMI..IFR VEYA VFR ..BİRİSİNE SORMADAN NE OLDUĞUNU BİLİRMİ.. İŞTE O ZAMAN PİLOTAJ BİLGİSİ VARDIR BİRAKIN KONUŞSUN...AYRICA BİR ARKADAŞIMDA YAZMIŞ MÜH VEYA TEK UÇUŞ ŞARTLARINI BİLMEZ SADECE GRD ŞARTLARINI BİLİRLER..HER TEKNİSYENDE YERDE YAPILAN TESTLERİ BİLMEZ.. BUNLARI BİLMEK UÇUŞ BİLGİSİNE VEDE TECRÜBESİNE SAHİP DEMEK DEĞİLDİR..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bak güzel kardeşim ozaman ben ve benim gibiler uzmanların uzmanı olması lazım çünkü ben uçak tenisyenliği mesleğine tam 28 senemi verdim vede halen aktif olarak çalışıyorum dc-9 dan a340 kadar yurt içi ve yurtdışında kurslarım var onun için bana teknik konuları öğretmeye kalkma ben sadece sefa beyin ayrıca aldığı bir eğitim varmı merek ettim hepsi bu tamamı canım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
30 SENE THY'de çalışırsan ,30 yılboyunca günde 10 saat bu uçaklarla birlikte olursan ,yurtdışında bu uçağın eğitimini görürsen ,teknik bilgiye sahip olursun ve uzman sayılırsın. hayatında mahalle maçında top oynamamış ,ayağına top değmeden futbol yorumcusu olan insanların bulunduğu bir ülkede yaşıyorsun.bu nedenle mesleğe 30 senesini vermiş üstadların yorumunu dinleyeceksin ya da elindeki kumanda cihazı ile kanalını değiştireceksin. ayrıca uzman olmak için pilot olma şartına gerek yok aksine birazcık bilgin olsaydı dünyada bu işin uzmanlarının mühendis ve teknik kökenli olduklarını bilirdin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000