19 Temmuz 2008, Cumartesi 14:43:16

Sabancı'dan sıcak açıklamalar

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı'nın bugün Star Gazetesi'nde yer alan röportajının ardından Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamalarda çok konuşulacağa benziyor.
  • bu adamın haberlerini alıp alıp kaynatıyorsunuz. sürekli aynı haberler aynı haberi farklı yorumlarla yazın durun.
  • sayın Sabancı çok karamsar bir hava yaratmış ama 2008 yılında Türkiye'ye yönelik yolcu ve kargo artışını ve bunun havacılık sektörüne olumlu etkilerini unutmuş. Uçağını iyi fiyata ve doğru pazarlayan hiç bir şirket bu krizden etkilenmeyeçek hatta dünyada yaşanmakta olan bu krizi avantaja dönüştürüp büyüme politikası izleyen şirketlerimiz doğru bir iş yapmış olacak. Sayın sabancı da Türkiyedeki şirketlerin zora düşmesini bekleğeceğine,Başta ABD ve Çin olmak üzere dünyada yaşanmakta olan bu krizi avantaja dönüştürüp filosunu büyütürse doğru yapar. Özellikle de şu İZ air'i artık ayaklarının üzerine oturtup yasallık kazandırmasının tam da zamanı.Türk Özel havayolu şirketlerinin bu krizi çok iyi kullanarak 200 uçağa çıkmaları çok iyi olur.
  • Herkes çok konuşup hiçbirşey söylemiyor. Sabancı az kouşup çok cesur söylemiş. Ben olsam cesaret edemezdim. Hakkaten detektorun dediğiği gibi ben hancıyım sen yolsusun demediğiniz bir havayolu şirketi sahibi kalmıştı, onu da demişsiniz. sektörün kalite sorunu varmı bilmem ama, kişilik sorunu hakkaten var.
  • Yahu hakikaten insaf. Herkese akıl öğrettiniz, hiçkimseyi beğenmediniz, en havacı siz oldunuz. Yetmedi şimdi sermayeyi de bilirim, sermayenin doğrularını onlardan bile çok bilirime soyundunuz. yahu komleksli olmanın bile bir sınırı var. Sabancı doğru veya yanlış söylüyor. Ama siz onun baktığı yerden bakamazsınız ki.....

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, yakıt fiyatlarındaki her 10 dolar farkın sektöre 300 milyon dolar ilave fatura getirdiğini ve bunun da toplamda 1,8 milyar dolar ilave yük anlamına geldiğini kaydetti. 
 
Ali Sabancı, bugün Star Gazetesi’nde Fulya Erdem’e yaptığı açıklamanın benzerini AA muhabirine yaptı. Sabancı, şu anda sektörü etkileyen belirleyici faktörün yakıt fiyatları olduğunu, Türkiye'de yılda 18-19 hava yolu şirketinin toplam 3 milyon ton yakıt harcadığını kaydederek, 2007 yılında ortalama 73 dolar olan yakıt fiyatının şu anda 135 dolar civarında olduğunu ve 60 dolar civarında bir farkın doğduğunu anlattı. Yakıt fiyatlarındaki her 10 dolarlık fiyat farkının sektöre 300 milyon dolar ilave fatura getirdiğine dikkat çeken Sabancı, şöyle devam etti: "Bu, toplamda 1 milyar 800 milyon dolarlık ilave masraf getiriyor. Söz konusu ilave masrafın yarısı THY'nin, yarısı diğerlerinin... Maliyetin yarısını misafirlere yansıtırsan, kalan yarısı için bir yerlerden para bulman lazım. Buradan yola çıkarak diyorum ki; yaz sezonu biter bitmez artık Kasım ayından itibaren sektörde yeniden konsolidasyon eforları başlamak zorunda. Kartlar bu sektörde yeniden dağıtılacak.

Yakıttaki fiyat artışı Pegasus’a 90 milyon dolara mâl oldu

Pegasus'a yakıt fiyatları artışının 80-90 milyon dolarlık etki yaptığına dikkat çeken Sabancı, fiyatlar nedeniyle maliyet artışı karşısında bilet fiyatlarını artırmadıklarını, ancak kademeli olarak yakıt harçlarının arttığını, yurt dışında da zaten bilet fiyatlarının eskisi gibi düşük olmayacağı yönünde tez olduğunu ifade etti.

Pegasus’tan başka bir havayolu şirketi kalır

Hava yolu sektöründeki rekabete ilişkin de Sabancı, "Benim tahminim önümüzdeki 2-3 yılda Türkiye'de 3 ya da  4 tane hava yolu şirketi kalır. Çünkü bu iş Türkiye'de daha fazla sermaye, daha fazla plan isteyen, verimliliğe önem veren şirketlerde kalacak. “2 tane uçağım var” diye hava yolu işi yapılamayacak. 3-4 tanesinin içinde tabii ki THY uzantıları olur, Pegasus olur. Aslan payı yine THY'nin olur, ancak bizden başka bir tane daha olur diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Sabancı'dan sıcak açıklamalar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Rumuz ~ 10 yıl önce
bu adamın haberlerini alıp alıp kaynatıyorsunuz. sürekli aynı haberler aynı haberi farklı yorumlarla yazın durun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fransa ~ 10 yıl önce
sayın Sabancı çok karamsar bir hava yaratmış ama 2008 yılında Türkiye'ye yönelik yolcu ve kargo artışını ve bunun havacılık sektörüne olumlu etkilerini unutmuş. Uçağını iyi fiyata ve doğru pazarlayan hiç bir şirket bu krizden etkilenmeyeçek hatta dünyada yaşanmakta olan bu krizi avantaja dönüştürüp büyüme politikası izleyen şirketlerimiz doğru bir iş yapmış olacak. Sayın sabancı da Türkiyedeki şirketlerin zora düşmesini bekleğeceğine,Başta ABD ve Çin olmak üzere dünyada yaşanmakta olan bu krizi avantaja dönüştürüp filosunu büyütürse doğru yapar. Özellikle de şu İZ air'i artık ayaklarının üzerine oturtup yasallık kazandırmasının tam da zamanı.Türk Özel havayolu şirketlerinin bu krizi çok iyi kullanarak 200 uçağa çıkmaları çok iyi olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BKS ~ 10 yıl önce
Herkes çok konuşup hiçbirşey söylemiyor. Sabancı az kouşup çok cesur söylemiş. Ben olsam cesaret edemezdim. Hakkaten detektorun dediğiği gibi ben hancıyım sen yolsusun demediğiniz bir havayolu şirketi sahibi kalmıştı, onu da demişsiniz. sektörün kalite sorunu varmı bilmem ama, kişilik sorunu hakkaten var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Detector ~ 10 yıl önce
Yahu hakikaten insaf. Herkese akıl öğrettiniz, hiçkimseyi beğenmediniz, en havacı siz oldunuz. Yetmedi şimdi sermayeyi de bilirim, sermayenin doğrularını onlardan bile çok bilirime soyundunuz. yahu komleksli olmanın bile bir sınırı var. Sabancı doğru veya yanlış söylüyor. Ama siz onun baktığı yerden bakamazsınız ki.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000