17 Eylül 2008, Çarşamba 08:19:28

SABANCI'DAN İDDİALI AÇIKLAMA

Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı İzmir Swissotel'de basın mensuplarına verdiği iftar yemeğinde yaptığı açıklamada Türkiye'de üç buçuk tane uçak şirketinin kalacağını iddia etti.
  • 3,5 atar hale gelen sektörden demeçler, rumuz kardeş canım çekti valla ama 1,5 kıymalı değil de sektörün duayeni abimizin hatrına 3,5 yiyelim:)))
  • banada bibuçuk kıymalı...
  • YAPTIM YORUMUMU KAPTIM 3 MAAŞ BONUSU, SAĞOLASIN AIRPORTHABER, İYİKİ VARSIN...
  • Ya bu adam ne kadar bilmis , goren/duyan bir evliya sanicak , isi gucu panik yaratmak yalan dolan ortaya savurmak, acaba bu verdigi iftar yemekleri makbule gecermi? allah bilir insallah kabul olur ama kimsenin hakkini yiyemez ve kimsenin hakkindan konusamaz . daha 3,5 degil 35 turk firmasinin olmasini dua ederim, buyuyelim guclenelim Turk havacilari acilsinlar dunyaya parasi olan kendine guveni olan gelsin acsin bir ucak firmasi diyorum ben

Bu şirketlerin üçünün; THY, Pegasus ve SunExpress, buçuğun ise Anadolu Jet olduğunu belirten Ali Sabancı'ya göre dünyada da birçok havayolu şirketi batacak.

British Airways CEO'su Willie Walsh'ın 30 havayolu şirketinin batacağı yönündeki iddiasını hatırlatan Ali Sabancı, "Şimdi masada olmanın zamanı. Havacılıkta şu an kartlar yeniden dağıtılıyor. Eğer masadaysan eline iyi kağıtlar gelebilir. Masada değilsen başkasının omuzunun üstünden bakarsın. Pas geçmek istiyorsan bile masada olman lazım." dedi. 

Esprili açıklamaları ve kendine has üslubu ile konuşmasını süsleyen Ali Sabancı, gelinen noktanın dünyanın bir gerçeği olduğunu ve pazarın bu kadar fazla oyuncuyu kaldırmayacağını ifade etti. Pegasus olarak karlarını artıran ender şirketlerden biri olduklarını ifade eden Sabancı, "Yurtdışında büyüme hevesimiz var ve bunun için vakit ve para harcıyoruz. Ama iflasın eşiğindeki İsyanyol Havayolları bunlardan biri değil." açıklamasını yaptı.

Kendilerinin hem Pegasus'a hem de İzair'e güvenleri nedeniyle masada olacaklarını açıklayan Ali Sabancı, batıdaki modeli Türkiye'de uygulayarak havayolu fiyatlarının ucuzlamasına büyük katkı yaptıklarını söyledi. 21 adet daha uçaklarının önümüzdeki 7 senede 2015'e kadar geleceğini hatırlatan Sabancı, tanesi 67 milyon dolar olan bu uçakları apronda fotoğraf çektirmek için almadığını ifade etti. Sabancı, "13-14 saat uçsun, Türkiye içinde ve dışında uçsun diye alıyoruz. Bu konuda ülkelererasası anlaşmaların yenilenerek bu rekabet gücümüzü yurtdışına da taşımak istiyoruz." dedi.

Havayollarının değil tüketicilerin korunması gerektiğini ifade eden Sabancı'ya göre gidişat, yurtdışı anlaşmalarında THY dışındaki uçakların da dahil olması. Bu konuda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün büyük bir gayreti olduğunu hatırlatan Sabancı, kendilerinin de sık sık Ankara'ya giderek özel sektörün bu taleplerini ilettiklerini söyledi.

Son günlerde ABD'de yaşanan krizi de değerlendiren Ali Sabancı bugün bir gelişme daha olduğunu ve İngiltere'de bankalar birbirlerine borç vermeyi durdurduklarını ifade etti. Ancak sonuçta bu krizin atlatılacağını ve düzene gireceğini kaydeden Sabancı, ancak müşteri kayıplarının yaşanacağını söyledi. Sabancı, "Ne kadar sürer bunu demek zor ama kışa giriyoruz. Müşterinin az olduğu döneme gidiyoruz. 2009 yazına kadar düzelebilir." dedi.

Yüzde 30 ortağı oldukları ve harmoninin kurulması için yönetime getirildikleri İzair'in de iyiye doğru gittiğini anlatan Sabancı, 2008 yazına 5 uçakla girecek firmanın üç yıl içinde zarardan kara geçeceğini kaydetti. Sabancı, "Firmanın çalışan sayısı 185 kişiden 111 kişiye kadar düşürüldü. Bununda yüzde 80'i uçak personeli. Yaşadığı kentin adını taşıyan ilk ve tek şehrin markası olan İzair'e İzmirlilerin daha fazla destek vermesi için çağrıda bulunuyorum. Bizde fiyatlarımızda bunu destekleyeceğiz. İzair'e düzlüğe çıkartacağız." dedi.

Ulaştırma Bakanlığı'nın ülke içinde rekabete açmasıyla artık herkesin uçağa biner hale geldiğini ve fiyatların düştüğünü anlatan Sabancı, şimdi sıranın yurtdışı rekabette olduğunu ikili hava anlaşmalarından dolayı dört saatlik uçuşlara dahil olarak yüzde 33 daha pahalı olan fiyatları daha da aşağı indireceklerini anlattı. Dünya krizinden dolaı bu sene belki büyümenin yavaşlayabileceğini çünkü yakıt fiyatlarının yükseldiğini hatırlatan Ali Sabancı, yine de Türkiye'de hala uçağın kullanım penetrasyonunun yüzde 10 civarında olduğunu buun yüzde 30'lara çıkma ihtimalinin konuşulduğunu ifade etti.

SABANCI'DAN İDDİALI AÇIKLAMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

3,5 ~ 10 yıl önce
3,5 atar hale gelen sektörden demeçler, rumuz kardeş canım çekti valla ama 1,5 kıymalı değil de sektörün duayeni abimizin hatrına 3,5 yiyelim:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
banada bibuçuk kıymalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PEGASUS ~ 10 yıl önce
YAPTIM YORUMUMU KAPTIM 3 MAAŞ BONUSU, SAĞOLASIN AIRPORTHABER, İYİKİ VARSIN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
Ya bu adam ne kadar bilmis , goren/duyan bir evliya sanicak , isi gucu panik yaratmak yalan dolan ortaya savurmak, acaba bu verdigi iftar yemekleri makbule gecermi? allah bilir insallah kabul olur ama kimsenin hakkini yiyemez ve kimsenin hakkindan konusamaz . daha 3,5 degil 35 turk firmasinin olmasini dua ederim, buyuyelim guclenelim Turk havacilari acilsinlar dunyaya parasi olan kendine guveni olan gelsin acsin bir ucak firmasi diyorum ben

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000