30 Aralık 2010, Perşembe 08:12:11

Rusya'daki hava taşımacılığı kaosu sürüyor!

Rusya'nın başkenti Moskova'da don ve elektrik kesintileri nedeni ile hava ulaşımında yaşanan kriz sürüyor.
  • Moskova'daki ucaklar dondu, 3-5 sm'lik buz ile kaplandi. THY bu iki gun icinde butun Moskova seferleri iptal etti. Sonraki bir gun icinde genis govdeli ucakla iki ek sefer yapip ayrica palannlanan ucaklari da buyutup butun yolculari tasimis ve bu problemi cozmus. Ama THY'nin merkez - Istanbul. Don buz falan yoktu. Bu yuzden THY fazla etkilenmemis. Aeroflot'un ise baska bas agrisi vardi: boyle problem yilbasi arifesine geldi. On gunluk tatil nedeni ile Aeroflot'un butun seferleri yalniz dulu degil overbooked'tu. Boylece problem daha buyumus. Ama gorduyum gibi cozmek uzere.
  • Etrafındakilere sürekli "zen iztiyorsan yapmak, önce almak dujj" diyormuş... :)
  • ML'u en son Laleli taraflarında görmüşler...
  • Aeroflot resmen 3 Gündür Hiç uçmadı.Yolcularını Aç bıraktı otele yerleştirmedi.Tazminat Davası açmasınlar diye Cheking yapıp uçağı iptal etti.Bu şekilde bir çok yolcum mağdur kaldı.iptal edlien uçaklar için tekrar bilet ve cheking yapmak için sıraya giren yolcu işleminin bitmesi için 5 saat beklemiştir. Aeroflot bir çok yolcu iptal etmesin diye yolcuyu olmayan uçağa cheking yapıp gümrükten geçirmiştir bu yolcular thy uçağınada geçiş yapamamıştır.THy nin yardım teklifi 2 gun kabul edilmemiş 3. gün işin altından kalkamayacağını anlayınca kabul etmişlerdir.moscow lions ortalarda gözükmüyor bu aralar

Cumartesi akşamdan itibaren 30 saatten fazla elektrikleri kesik kalan Domodedova Havalimanı ve don nedeni ile 300'e yakın seferin iptal olduğu Şeremetyevo Havalimanı'nda yolcular mahsur kaldı. Yıl başı tatili kaosa dönüşen 20 binden fazla yolcuya hava yolu şirketleri tazminat ödemeye hazırlanıyor.

Rusya'nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot'un Türkiye uçuşları da yaşanan krizden etkilendi. Son üç gündür Türkiye'ye sınırlı uçuşlar gerçekleştiren Aeroflot'tan bilet alan Türkler de havalimanlarında mağduriyet yaşadı. THY'nin cumartesi ve pazar günü seferleri iptal olurken, pazartesi günden itibaren daha büyük uçak getiren şirket mağduriyeti giderdi. Daha büyük uçaklar ve ek seferlerle yolcuların taleplerini karşılamaya çalışan THY, seferleri iptal olan yolcuları otele taşıyarak sıkıntıları asgariye indirdi.

Aeroflot'la işbirliğine giden THY, mağdur olan Aeroflot yolcularını ek seferlerle Türkiye'ye taşımaya başladı. Çarşamba akşam saatlerinde ek sefer düzenleyen THY, iki saatlik bir süre içinde uçağı doldurdu. Talep olması durumunda yarın ve sonraki günler de ek sefer düzenenecek.

Açıklamada bulunan THY Rusya Temsilcisi Mefail Deribaş, "Aeroflot'la işbirliği yapmaktan memnunuz. Moskova'da mağdur Türkiye vatandaşı kalmadı. Charter ve diğer seferlerle Türkiye'ye gidecek yolcular da şirketimize başvurabiliyor. Talep yoğun olduğu için uçak tiplerimizi de büyüttük" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, havayollarında yaşanan kriz nedeni ile yöneticileri suçluyor. Putin, sorun çözülünceye kadar yetkililerin yılbaşı tatilini iptal etti. Havalimanı yöneticileri krizin önümüzdeki bir kaç gün içinde tamamı ile çözüleceğini kaydederken, meteoroloji uzmanları kar, don ve fırtına konusunda uyarıyor.

 

Rusya'daki hava taşımacılığı kaosu sürüyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 7 yıl önce
Moskova'daki ucaklar dondu, 3-5 sm'lik buz ile kaplandi. THY bu iki gun icinde butun Moskova seferleri iptal etti. Sonraki bir gun icinde genis govdeli ucakla iki ek sefer yapip ayrica palannlanan ucaklari da buyutup butun yolculari tasimis ve bu problemi cozmus. Ama THY'nin merkez - Istanbul. Don buz falan yoktu. Bu yuzden THY fazla etkilenmemis. Aeroflot'un ise baska bas agrisi vardi: boyle problem yilbasi arifesine geldi. On gunluk tatil nedeni ile Aeroflot'un butun seferleri yalniz dulu degil overbooked'tu. Boylece problem daha buyumus. Ama gorduyum gibi cozmek uzere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Etrafındakilere sürekli "zen iztiyorsan yapmak, önce almak dujj" diyormuş... :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ML'u en son Laleli taraflarında görmüşler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Aeroflot resmen 3 Gündür Hiç uçmadı.Yolcularını Aç bıraktı otele yerleştirmedi.Tazminat Davası açmasınlar diye Cheking yapıp uçağı iptal etti.Bu şekilde bir çok yolcum mağdur kaldı.iptal edlien uçaklar için tekrar bilet ve cheking yapmak için sıraya giren yolcu işleminin bitmesi için 5 saat beklemiştir. Aeroflot bir çok yolcu iptal etmesin diye yolcuyu olmayan uçağa cheking yapıp gümrükten geçirmiştir bu yolcular thy uçağınada geçiş yapamamıştır.THy nin yardım teklifi 2 gun kabul edilmemiş 3. gün işin altından kalkamayacağını anlayınca kabul etmişlerdir.moscow lions ortalarda gözükmüyor bu aralar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000