27 Kasım 2015, Cuma 09:43:22

Rusya meselesi THY ve Pegasus'u tedirgin ediyor

Rusya ile Türkiye arasında sivil uçuşların sınırlandırılabileceği beklentisi THY ile Pegasus üzerinde baskı yaratıyor.
  • hudut namustur gereken yapılmıştır evet birçok sektör bundan kötü etkilenecektir fakat bizde ortadoğunun konsomatrisi değiliz
  • Sırf kendi tatilini ucuza getirme heveslisi insanların turizmciler batsın 50 tl 100 tl'ye oda alalım gibi sığ,bencil ve vicdan terazisinden geçmemiş sözleri olayların ne kadar farkında olduklarını zaten özetler nitelikte. Battığında göbek atacakları otellerde çalışan,o otellere mal veya hizmet satan insanlar ve bunların aileleri sizin ucuz tatil hayalinizden daha önemli değil belliki!! Yazık..
  • Ülkenin başına ne işler açtılar. Turizm öldü. Havacılık öldü. Ayıkla pirincin taşını
  • Kimse acımıyor bu heriflere batarlarla batsınlar, en lüks otelde kaliyorum. Iyide para ödüyorum hala rusun almanın d.tünde geziyorlar. Gidiyorum simdi yunanistan a miss gibi. Yaptim rezervasyonları ohhh

Türkiye ile Rusya arasında gerilen ilişkilerin negatif etkilemesinin beklendiği sektörlerin başında havacılık sektörü geliyor.

Özellikle Rusya'da iş yapan halka açık şirketler önemli oranda pazar payı kaybetme riskiyle karşı karşıya bulunurken yetkililerden gelen açıklamalar tedirginliğin daha da artmasına neden oluyor.

Rusya Başbakanı Medvedev, hükümete, Türkiye'ye yönelik ekonomik tedbirler geliştirilmesi talimatı verildiğini belirtirken Rusya Ekonomi Bakanı, Türkiye'ye ve Türkiye'den sivil uçuşları sınırlayabileceklerini söyledi.

Açıklamaların ardından borsada satış hızlandı. Endeksi günü yüzde 2.39 düşüşle 74 bin 997 puandan tamamladı.

Sivil uçuşlara sınırlama getirilebileceği yönündeki açıklamaların ardından gözlerin çevrildiği THY ile Pegasus hisselerinde satış hızlandı. THY hisseleri günü yüzde 2,77, Peagsus hisseleri ise yüzde 4,41 oranında düşüşle tamamladı.

'RUSYA MESELESİ TURİZM AÇISINDAN RİSK'

Burgan Yatırım Analisti Burak İşyar, Fortune Türkiye'ye yaptığı değerlendirmede, Tunus'taki bombalama, Ankara, Paris patlamaları gibi arka arkaya yaşanan olayların Türk havacılık sektörü üzerinde baskı yarattığını kaydederek Rusya meselesinin de turizm açısından risk oluşturduğunu dile getirdi.

İşyar, iki ülke arasındaki direkt uçuşların yanısıra Kazakistan gibi Rus hava sahasına girerken Türkiye sınırlarının kullanıldığı uçuşların da etkili olduğunu belirtti.

TEB Yatırım analisti Alper Paksoy ise sivil uçuşların sınırlandırılbilmesinin hafif negatif bir haber olmakla birlikte THY için çok önemli bir etkisinin olmayacağını ifade etti.

''RUSYA, THY'NİN ÖNEMLİ UÇUŞ NOKTALARINDAN BİRİ'

Ak Yatırım tarafından yayımlanan raporda, Rusya'nın Türk Hava Yolları açısından önemli uçuş noktalarından biri olduğu kaydedildi. Raporda, ülkede toplam 10 noktaya haftalık 90 tane uçuş düzenleyen THY toplam gelirlerinin yüzde 1.5'ini bu faaliyetten elde ettiği bildirildi.

Vakıf Yatırım'ın değerlendirmesinde Rusya'nın özellikle güçlü turizm ilişkileri nedeniyle havacılık sektörü açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çekilerek bu taraftaki sıkıntıların THY ve Pegasus için olumsuzluk yaratabileceği bildirildi. (Forune Türkiye)

Rusya meselesi THY ve Pegasus'u tedirgin ediyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

turkuaz ~ 3 yıl önce
hudut namustur gereken yapılmıştır evet birçok sektör bundan kötü etkilenecektir fakat bizde ortadoğunun konsomatrisi değiliz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Sırf kendi tatilini ucuza getirme heveslisi insanların turizmciler batsın 50 tl 100 tl'ye oda alalım gibi sığ,bencil ve vicdan terazisinden geçmemiş sözleri olayların ne kadar farkında olduklarını zaten özetler nitelikte. Battığında göbek atacakları otellerde çalışan,o otellere mal veya hizmet satan insanlar ve bunların aileleri sizin ucuz tatil hayalinizden daha önemli değil belliki!! Yazık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evren ~ 3 yıl önce
antalyadaki tatil köylerinin, yerli turiste faydası var mı....yazın pansiyondan başka ucuza otel yok....bugünün gerçeği, bırakın otelde kalmayı...günübirlik gezilerimiz için; pegasus, sun gibi havayolları olmasa...otobüsle, hızlı trenle seyahat pahalı.....ben eskiden tcdd'den tren tur kartı alıp, durmadan gezerken, istanbul bağlantısını hızlı trenle pahalandırdılar....öylesine doğu ekspresine atlayıp 45'e gidip giderken....şimdi ankara 140 oldu....2009'dan beridir trene binmemişim....denizcilik işletmesi gibi, tcdd gibi kamu hizmeti yerine, özel sektöre bırakılınca....rekabette olmasa....pegasusla, sunda ucuz olmayacak.... otellere bakın, uludağda ocakta 300-500 tl gecelikle oda var....veremeyen günübirlik giderek çözüyor.... yerli turist antalyada, bodrumda napıyor....talep azalan ekim-kasım aylarında tatil yapıyor.... sizin dediğinizde doğru, ana üzülecek halimizde yok
İş ~ 3 yıl önce
Ülkenin başına ne işler açtılar. Turizm öldü. Havacılık öldü. Ayıkla pirincin taşını

Yanıtla

Kalan karakter 1000
turizm ~ 3 yıl önce
Kimse acımıyor bu heriflere batarlarla batsınlar, en lüks otelde kaliyorum. Iyide para ödüyorum hala rusun almanın d.tünde geziyorlar. Gidiyorum simdi yunanistan a miss gibi. Yaptim rezervasyonları ohhh

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000