28 Kasım 2009, Cumartesi 08:07:27

Rötarlar pahalıya mâl olacak!

Sefer iptali durumunda havayolunu yolcunun zararını karşılamaya, konaklama ve yemek masraflarını karşılamaya mahkum eden Avrupa Adalet Divanı, uzun süreli gecikmelerde de yolcunun zararının karşılanmasına karar verdi. Bir uçuşta rötar 3 saati geçerse havayolu yolcunun zararını karşılayacak.

Söz konusu karar Air France ve Condor Havayolları’nın iki uçuşunda yaşanan 25 saatlik gecikme üzerine alındı. Yolcuların açtığı dava üzerine Avrupa Adalet Divanı, gecikmelere de iptallerde geçerli olan telafilerin uygulanması kararını verdi. Avrupa Birliği, uçuşları iptal edilen yolcuya 250 ila 600 euro arasında ödeme yapıyor.

Avrupa Birliği düzenlemelerine göre uçuşu iptal edilen yolcunun havayolu tarafından derhal yeni bir uçuşa yönlendirilmesi gerekiyor. Yolcu yeni uçuşta varacağı yere orijinal uçuşa göre 3 saatten fazla gecikmeyle ulaşmamalı.

Havayolu, gecikmenin olağanüstü durumlardan kaynaklanması durumunda telafi cezası ödemekten kurtulabilecek. Uçakta meydana gelen bir arıza olağanüstü durum sayılmayacak ancak havayolu müdahale edemeyeceği teknik problemlerden sorumlu tutulamayacak.

Türkiye’de ise uçuş iptali ve rötar halinde Türk Hava Yolları ve özel şirketler Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (European Civil Aviation Conference -ECAC) kararlarını uyguluyor.

Habertürk

Rötarlar pahalıya mâl olacak!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000