29 Ağustos 2013, Perşembe 22:59:39

REKABET KURULU'NDAN THY'YE SORUŞTURMA

Rekabet Kurulu, Türk Hava Yolları (THY) hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.
  • Mahkeme veya kurul bu durumda Pegasus u haklı görmüş ve böyle bir karar almışsa siz çok bilenlere ne oluyor anlamadım doğrusu..
  • Topçu Hava Yolları, Pegasus'un yaptığı itiraz doğrudur ve haklıdır.
  • rekabet mi o da nedir ?
  • Araştırılmasına gerek bile duyulmaması gereken asıl konu yer hizmeti şirketlerinin oligopli oluşturmasıdır. Rekabet kurumu eğer Hükümet'ten bağımsız çalıştığını göstermek istiyorsa her üç şirketi de fiyatları ortak belirleme, birbirlerinden müşteri almak için aktif pazarlama yapmama, birlikte zam yapma vs nedenleriyle en ağır şekile cezalandırmalıdır.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruda, Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ'nin, THY'nin İstanbul çıkışlı yurt içi ve yurt dışı hatlarda, hava yolu ile tarifeli yolcu taşımacılığında hakim durumda olduğu, bu gücünü rakip teşebbüslerin yeni pazarlara girmesine engel olmak ve mevcut pazarlardaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle kötüye kullandığı iddiasıyla yaptığı şikayet başvurusunun, Ankara 11'inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi nedeniyle başvurunun Kurul tarafından yeniden değerlendirildiği belirtildi.

THY hakkında soruşturma açılmasına karar verildiği ifade edilen duyuruda, "Soruşturma, THY'nin havayolu ile yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösterdiği İstanbul merkezli yurt içi ve yurt dışı hatlarda rakip teşebbüs aleyhine dışlayıcı eylemlerde bulunarak 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı" denildi. 

REKABET KURULU'NDAN THY'YE SORUŞTURMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Mahkeme veya kurul bu durumda Pegasus u haklı görmüş ve böyle bir karar almışsa siz çok bilenlere ne oluyor anlamadım doğrusu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Uzman ~ 5 yıl önce
Topçu Hava Yolları, Pegasus'un yaptığı itiraz doğrudur ve haklıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haha ~ 5 yıl önce
rekabet mi o da nedir ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Araştırılmasına gerek bile duyulmaması gereken asıl konu yer hizmeti şirketlerinin oligopli oluşturmasıdır. Rekabet kurumu eğer Hükümet'ten bağımsız çalıştığını göstermek istiyorsa her üç şirketi de fiyatları ortak belirleme, birbirlerinden müşteri almak için aktif pazarlama yapmama, birlikte zam yapma vs nedenleriyle en ağır şekile cezalandırmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000