14 Nisan 2010, Çarşamba 15:00:34

PİLOTLARI UÇURACAK KARAR

Uçuş okullarından ATPL Frozen lisansıyla mezun olan pilot adaylarının, THY’de uçmaları için önlerindeki en büyük engel kalktı. THY radikal bir karar alarak 400 saat ucuş şartını 210 saate indirdi.
  • NEDEN OLMASIN. ACIK ÖGRETİM MEZUNLARI OLUYORDA İLKOKUL MEZUNU NEDEN OLMASIN. BELKİSEN ONDAN DAHA ZEKİSİN.
  • ilk okul terkim bende pilot olmak istiyorum.. he he he
  • Emin olmalisin ki, ABD de de binlerce bu ise para icin baslayan ve pilot olmaya calisan insan vardir. Bunu eleyecek olan havayoludur. Amerikanin bir ucus okulu pazari oldugu gercektir. Ama buraya gelen herkesi FAA sizi para makinasi olarak mi goruyor Amerikada is bulamiyorsunuz yaklasimi bence biraz ucuz bir yaklasimdir. Ayrica tekrar yazinizi okursaniz, Amerikada is bulamamizi FAA bizi para makinasi olarak gormesine baglamissin. Amerikada havayoluna pilot alimlari FAA yapmamaktadir. Orda sanirsam bir anlam karismasi yapmissin. Sonuc olarak sunu soylemek istiyorum. Eger durumun var ise gel misafirim ol burada ve bilgilerimizi paylasalim ve burda ucus yapalim. Sadece genelleme yaparken cok acimasiz davranmamalisin bence...
  • Ben sizin orneginize cok uyan biriyim. Amerikada pilot lisanslarimi tamamlamaya calisiyorum. Turkiye den ucuz oldugu kesin. Simdi sorunuza gelelim. Neden Amerika da is bulamiyorsunuz? FAA sizi sadece bir para makinasi olarak gorup pilotaja yetersiz buldugu icin olmasin!!!---nerden baslasam nasil anlatsam bilemedim. FAA den ATPL aldiktan sonra Amerika da da calisma izniniz var ise neden olmasin burda da calisilabilir. Ama burda pilotaj egitimi alan Turk veya diger milletten arkadaslarin %99 unun calisma izni olmadigindan onlerine ilk cikan engeldir. Kaldi ki TSK da yillarini bu ise vermis- bilgi ve tecrubelerinden hic suphem yoktur ki- pilotlarimiz bile Amerikada is bulmakta zorlanmaktadirlar. Belki hic bulamamaktadirlar.

AirportHaber ve Airport TV’nin uzun süredir üzerinde durduğu pilot adaylarının uçuş saati sorununa Türk Hava Yolları kayıtsız kalmadı.

Türk Hava Yolları yönetimi, mezun veya halen uçuş okullarında eğitim alan yüzlerce pilot adayını ilgilendiren çok önemli bir karara imza attı.

Pilot alımında en az 400 saat uçma koşulu arayan THY, bu uygulamasından vazgeçti. Bundan böyle uçuş okullarından 210 saat ile mezun olan ATPL Frozen lisansına sahip pilot adayları, THY’ye kabul edilecek.

THY’nin aldığı bu önemli karar, yüzlerce işsiz pilotu sevince boğdu. THY’nin aldığı yeni kararla, pilot adayları 210 saati en az 400 saate tamamlamak için binlerce euro harcamak zorunda kalmayacak.

THY’nin yeni uygulaması son yıllarda sayıları giderek artan yabancı pilot istihdamı açısından da büyük önem taşıyor. Pilot ihtiyacını karşılamak için yurtdışından yabancı pilot istihdam eden THY, hem kısa hem de uzun vadede yabancı pilot ihtiyacı duymayacak.

400 saat altında uçuşu olan pilot adaylarının THY tarafından çağırılması uygulamasının özel havayolları tarafından da benimsenmesi halinde Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda pilot sıkıntısı yaşamayacağı kaydediliyor. Şu anda Türkiye’de halen 150 ile 200 işsiz pilot bulunuyor.

İşsiz pilotların sorunlarının çözüme kavuşması için AirportHaber ve Airport TV, bir çok kez ısrarlı yayınlar yapmış, hemen her platformda Türk sivil havacılığının geleceğini ilgilendiren bu önemli soruna çözüm bulunması gerektiği dile getirilmişti.
 

PİLOTLARI UÇURACAK KARAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (84)

Misafir ~ 8 yıl önce
NEDEN OLMASIN. ACIK ÖGRETİM MEZUNLARI OLUYORDA İLKOKUL MEZUNU NEDEN OLMASIN. BELKİSEN ONDAN DAHA ZEKİSİN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ilk okul terkim bende pilot olmak istiyorum.. he he he

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Emin olmalisin ki, ABD de de binlerce bu ise para icin baslayan ve pilot olmaya calisan insan vardir. Bunu eleyecek olan havayoludur. Amerikanin bir ucus okulu pazari oldugu gercektir. Ama buraya gelen herkesi FAA sizi para makinasi olarak mi goruyor Amerikada is bulamiyorsunuz yaklasimi bence biraz ucuz bir yaklasimdir. Ayrica tekrar yazinizi okursaniz, Amerikada is bulamamizi FAA bizi para makinasi olarak gormesine baglamissin. Amerikada havayoluna pilot alimlari FAA yapmamaktadir. Orda sanirsam bir anlam karismasi yapmissin. Sonuc olarak sunu soylemek istiyorum. Eger durumun var ise gel misafirim ol burada ve bilgilerimizi paylasalim ve burda ucus yapalim. Sadece genelleme yaparken cok acimasiz davranmamalisin bence...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ben sizin orneginize cok uyan biriyim. Amerikada pilot lisanslarimi tamamlamaya calisiyorum. Turkiye den ucuz oldugu kesin. Simdi sorunuza gelelim. Neden Amerika da is bulamiyorsunuz? FAA sizi sadece bir para makinasi olarak gorup pilotaja yetersiz buldugu icin olmasin!!!---nerden baslasam nasil anlatsam bilemedim. FAA den ATPL aldiktan sonra Amerika da da calisma izniniz var ise neden olmasin burda da calisilabilir. Ama burda pilotaj egitimi alan Turk veya diger milletten arkadaslarin %99 unun calisma izni olmadigindan onlerine ilk cikan engeldir. Kaldi ki TSK da yillarini bu ise vermis- bilgi ve tecrubelerinden hic suphem yoktur ki- pilotlarimiz bile Amerikada is bulmakta zorlanmaktadirlar. Belki hic bulamamaktadirlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000