07 Ocak 2013, Pazartesi 08:48:38

PİLOTLARA ALKOL TESTİ

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Cengiz Semercioğlu, Danzel Washington'ın başrolünü oynadığı "Uçuş" (Flight) filminden etkilenerek, pilotların alkol testinin ne kadar ciddiye alınıp alınmadığı konusunu köşesine taşımış... Peki, Semercioğlu neler diyor? İşte o yazı...
  • Tabiki alkolle hiç bir ise başlanmaz, önemli olan karısının niyeti, eğer 24 saat önce alınan alkolün hesabı yapılıyorsa amaç çok farklı. Önemli olan göreve başlarken yapılan kontrol ve etkisi olmalı...
  • Bunu ABD'de bir çok firma random olarak yapar. Anında yönetici ofise girip çalışanlardan birine tuvalete gidip çiş örneği vermesini talep edebilir. Gazetecinin kaptanlar için bunu istemesi çok haklı, ama rencide etmeden ve habersiz yapılması gerekli. Cüneyt Arkın'ın Dünya'yı Kurtaran Adam filmi bile bu filmden daha mantıklı. Denzel yolcu uçağını sırtı üstü uçuruyor. Yönetmen sanırım sadece Denzel'in uyuşturucu alıp uçtuğunu değil izleyenlerin de kafasının iyi olduğunu sanmış.
  • THY pilotlari cok disiplinsiz bir ortamda calisiyor. O ucaklarin kuyrugunu surtmesi, betondan camura dusmesi hep disiplinsizligin bir sonucu. Kamyonun ucaga carpmasida disiplinsizligin bir sonucu. Kesinlikle sac teli, sidik ve alkol testleri ucaga her dokunan personele uygulanmali. Iyi havayollarinda bu testler yapiliyor. Amerika'da zorunlu, kamyon ve otobus soforlerinede, UPS ve FEDEX'de calisanlar bile uygulanir. Beni korkutan THY'e gelen yabanci pilotlarin bazilari bu testlerden kacmak icin THY'e gelip calisiyor. Bu kisiler mariuana kullaniyor olabilirler. Sac teli testinde cikar. Bunlar neyi onliyecek derseniz yaniliyorsunuz. Calisanlari disiplinde tutmanin bir parcasi. O teste gittiginiz gun titredigin zaman disiplin gelmis demektir.
  • Öğlen biten Dubai gitgel Newyork ve Capetown mınımum dinlenmeler işte bunlar öldürür ah ah sayın yöneticiler bunlar ölümcül uçuşlar insan dayanamaz !

Birkaç hafta önce vizyona giren “Uçuş” filmini geç de olsa izledim...

Çok etkileyici bir film.
Denzel Washington (Kaptan Whip) uyuşturucu ve alkol bağımlısı bir pilotu oynuyor filmde...
Üretici firma hatası nedeniyle günün birinde kullandığı uçak düşüşe geçiyor, ancak Whip çok deneyimli bir pilot olduğu için uçağı boş bir araziye indirmeyi başarıyor ve uçaktaki 100 kişinin hayatını kurtarıyor.
Ne var ki ikisi kabin memuru altı kişi ölüyor.
Pilotun hiçbir hatası yok, aksine kahraman...
Çünkü daha sonra yapılan uçağın düşüş simülasyonunda başka pilotlar yolcuların tamamını öldürüyor.
Gelgelelim yapılan testlerde bu kahraman pilotun uçuştan saatler önce kokain ve alkol kullandığı ortaya çıkıyor.
Pilot 100 kişiyi kurtardığı
için kahraman mı, alkol ve uyuşturucu kullanıp kokpite geçtiği
için suçlu mu...
Merak eden, filmi bulup izlesin.
Filmi izleyince, bizde pilotlara alkol testi yapılıp yapılmadığının ne kadar ciddiye alındığını merak ettim.
Havacılık sitelerindeki yazılarda yapılmadığı ve yapılması gerektiği söyleniyor.
Amerika’da 1994-2005 yılları arasında yaşanan 3235 ölümcül uçak kazasında 74 pilotun marihuana, 24 pilotun kokain, 17 pilotun amfetamin kullandığı ortaya çıkmış.
Belli ki yapımcılar da buradan hareketle bu filmi çekmişler.
Bizde bir-iki örnek medyaya yansımış.
2010’da Almanya’da bir Türk pilot alkollü olduğu tespit edilip işten çıkarılmış. Daha önce Ankara-Tahran seferini yapan bir THY pilotunun alkollü olduğu rapor edilmiş, o da işten çıkarılmış.
Geçmişte Ege Üniversitesi kliniği, bir pilotun esrar bağımlılığı tedavisi gördüğünü açıklamış.
Peki bindiğimiz uçağın pilotunun Whip gibi uyuşturucu ve alkol bağımlısı olup olmadığını nereden bileceğiz?
Bizim adımıza bunu kontrol eden bir sistem var mı? Varsa ne kadar sağlıklı çalışıyor?
Son yıllarda THY de, sivil havacılık da hızla gelişiyor.
Trafikte bile alkol kontrolü bu kadar sıkılaştırılmışken pilotların alkol ve uyuşturucu testine aynı ciddiyetle eğiliyor muyuz?

PİLOTLARA ALKOL TESTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

yorum... ~ 5 yıl önce
Tabiki alkolle hiç bir ise başlanmaz, önemli olan karısının niyeti, eğer 24 saat önce alınan alkolün hesabı yapılıyorsa amaç çok farklı. Önemli olan göreve başlarken yapılan kontrol ve etkisi olmalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Easy Ma nizzie ~ 5 yıl önce
Bunu ABD'de bir çok firma random olarak yapar. Anında yönetici ofise girip çalışanlardan birine tuvalete gidip çiş örneği vermesini talep edebilir. Gazetecinin kaptanlar için bunu istemesi çok haklı, ama rencide etmeden ve habersiz yapılması gerekli. Cüneyt Arkın'ın Dünya'yı Kurtaran Adam filmi bile bu filmden daha mantıklı. Denzel yolcu uçağını sırtı üstü uçuruyor. Yönetmen sanırım sadece Denzel'in uyuşturucu alıp uçtuğunu değil izleyenlerin de kafasının iyi olduğunu sanmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilotlar ~ 5 yıl önce
THY pilotlari cok disiplinsiz bir ortamda calisiyor. O ucaklarin kuyrugunu surtmesi, betondan camura dusmesi hep disiplinsizligin bir sonucu. Kamyonun ucaga carpmasida disiplinsizligin bir sonucu. Kesinlikle sac teli, sidik ve alkol testleri ucaga her dokunan personele uygulanmali. Iyi havayollarinda bu testler yapiliyor. Amerika'da zorunlu, kamyon ve otobus soforlerinede, UPS ve FEDEX'de calisanlar bile uygulanir. Beni korkutan THY'e gelen yabanci pilotlarin bazilari bu testlerden kacmak icin THY'e gelip calisiyor. Bu kisiler mariuana kullaniyor olabilirler. Sac teli testinde cikar. Bunlar neyi onliyecek derseniz yaniliyorsunuz. Calisanlari disiplinde tutmanin bir parcasi. O teste gittiginiz gun titredigin zaman disiplin gelmis demektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorgunluk ~ 5 yıl önce
Öğlen biten Dubai gitgel Newyork ve Capetown mınımum dinlenmeler işte bunlar öldürür ah ah sayın yöneticiler bunlar ölümcül uçuşlar insan dayanamaz !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dostum ~ 5 yıl önce
Sendika ne gune duruyor? Sesimi duyan var mi????

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000